Görüş Bildir
Haberler
Çin'den Türkiye'ye 2 Milyon Hızlı Test Kiti: '3'er Gün Arayla Yapılacak, 15 Dakikada Sonuç Verecek'

etiket Çin'den Türkiye'ye 2 Milyon Hızlı Test Kiti: '3'er Gün Arayla Yapılacak, 15 Dakikada Sonuç Verecek'

Sağlık Bakanlığı'nın 'test yapma sıklığı artacak' açıklamasının ardından Çin'den 2 milyondan fazla test kitinin geleceği öğrenildi.

TBMM Genel Kurulu'nda geçtiğimiz gün milletvekillerine bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki test yapabilen laboratuvar sayılarının ve test yapılma oranının arttırılacağını ifade etmişti.

Koca,'Şimdiye kadar 10 bin test yaptık. Yarın itibariyle hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Hedef günlük 10-15 bin test' ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Koca’nın bu açıklamasının ayrıntılarını Habertürk’ten Muharrrem Sarıkaya canlı yayında açıkladı. 

Türkiye’ye bugün itibariyle 50 bin test kitinin geldiğini dile getiren Sarıkaya, önümüzdeki pazartesi günü 1 milyon ve ondan sonraki pazartesi de 1 milyon adet olmak üzere 2 milyon 50 bin test kitinin Türkiye’ye geleceğini ifade etti.

Test yapan laboratuvar sayısı artacak

Test yapan laboratuvar sayısı artacak

Laboratuvarı test yapmaya müsait olan her hastanenin artık test yapmasına müsaade edileceğini kaydeden Sarıkaya, 'Test yapabilme konusunda doğrudan bir sınırlama kalmadı. Bunun bütün büyük şehirlere yansıtılması noktasında bir karar var. Sanırım bugün bu karar yürürlüğe girecek' diye konuştu.

Kime nası uygulanacak?

Kime nası uygulanacak?

'Ancak bu her önüne gelenin test yapacağı anlamına da gelmiyor' diyen Sarıkaya, test kitlerinin doktorlar tarafından uygun görülen kişilere uygulanacağının altını çizdi.

Testlerde Aytaç Yalman detayı

Testlerin üç gün arayla tekrar yapılacağını kaydeden Sarıkaya, şunları dile getirdi:

'Neden buna ihtiyaç duyuluyor. Tıpkı Aytaç Yalman’da olduğu gibi test ilk yapıldığında negatif daha sonra yapıldığında pozitif çıkabilir.

Yani o üç günlük süreçte ‘ben test yaptım negatif çıktı’ denilerek başka insanlara bulaştırma ihtimalinin önüne geçmek için süreç doktorların kontrolüne alınmış.

14 günlük karantina sürecinde pozitif vakaların çoğu ilk 3 ve 6 günde ortaya çıkıyor. 14. günde ortaya çıkan vaka oranı yüzde 5 civarında. Kesine yakın şüpheli kişilere ise PSR denilen 3 saatte sonuç veren testler uygulanacak.'

'50 bin test hibe'

'50 bin test hibe'

Test kitleri ve kitleri Türkiye’ye getiren firma hakkında bilgi de veren Sarıkaya şunları söyledi:

'Bugünden itibaren Çin’den test kitleri gelecek. Bunlar 10-15 dakikada yüzde 90-95 oranında doğru sonuçlar veren test kitleri.

Bugün itibariyle 50 bin kit gelecek. Pazartesi ise 1 milyon kit daha gelecek. Ondan sonraki pazartesi de 1 milyon adet kit gelecek. Çin bu test kitlerinin üretimine yeni başladı ve Türkiye’ye bir ayrıcalık tanıdı.'

'16 dolarlık test Türkiye'ye 4 dolar'

'16 dolarlık test Türkiye'ye 4 dolar'

'Kitleri Türkiye’ye getiren firma ilk 50 binlik paketi Türkiye’ye hibe olarak göndermiş. Diğer paketleri de 16 dolar olan fiyatı 4 dolara indirerek Türkiye’ye veriyor.

Kitlerin getirilmesi konusunda bir sınırlama da yok isterse bakanlık kendisi de getirebilir. Firma tamamen toplum sağlığını düşünerek milliyetçi bir yaklaşım ortaya koyuyor.'

'Çin hükümetiyle yakın ilişkileri var'

'Çin hükümetiyle yakın ilişkileri var'

'Çin hükümetiyle eskiden beri dostane bir ilişkisi olan bu firma koronavirüs salgını başladığında elinde bulunan yüklü miktardaki N95 tipi maskeyi Çin’e göndermiş.

Çin’de de teknoloji ve silah sanayisi alanında iş yapan bir firma bu firma. Bu test kitlerinin gelişinin yolu da böyle açılmış.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
626
137
23
21
20
18
16
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kadir33

olum bu geçen gün yerli kit icat ettik abdden 500 bin sipariş aldık bile demedimiydi vay aq :D

Sek...

Hani biz Amerikaya 500.000 kit satmıştık ? Yerli kitler nerede ? Sonra bunlara güvenmiyoruz diyince birileri bık bık ötüyor.

Pinco

"abi bana maliyeti 4,5 dolar,yemin ederim iki gün önce Almanya'ya verdim 16 dolardan, Macron yalvardı kuruş indirmedim... sırf senin güzel hatırına, nihayeti... Devamını Gör