Çin'deki Köpek Eti Festivaline Karşı 11 Milyon İmza

 > 
92PAYLAŞIM

Çin'in güneybatısında her yıl düzenlenen köpek eti festivalinin yasaklanması için dünya genelinde başlatılan imza kampanyasına 11 milyon kişi destek verdi.

Hayvanseverler Yulin kentinde 21 Haziran'da başlaması planlanan  festivalin durdurulması için internette kampanya başlatmıştı.

BBC Türkçe'nin haberine göre 20'den fazla aktivist, yanlarında köpekleriyle birlikte, topladıkları imzaları Yulin kentinin başkent Pekin'deki temsilcisine iletti.

Her yıl düzenlenen festivalde binlerce köpek, eti için öldürülüyor

Eylemciler üzerinde "Ben sizin yemeğiniz değilim" yazılı olan bir pankart da açtı.

Hayvan hakları savunucuları festival için öldürülen köpeklerin birçoğunun sokak köpeği ya da çalıntı köpek olduğunu, öldürülmeden önce kafeslerde çok kötü şartlarda tutulduklarını belirtiyor.

Washington Post'ta yer alan bir habere göre ise, üçte biri Çin'de olmak üzere Asya'da her yıl 30 milyon köpek, yenmek üzere öldürülüyor.

Aktivistler Yulin'deki durumun "festival değil bir kâbus" olduğunu söylüyor

Festivalin devamından yana olanlar ise köpek etinin insanlara yararlı olduğunu ve diğer hayvanları etleri için öldürmekten bir farkı olmadığını savunuyor.

Festival birkaç yıl önce başladı

Çin, Güney Kore ve bölge ülkelerinde köpek eti yemenin yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi var.

Köpek etinin sıcak yaz aylarında harareti aldığına inananlar var. Ancak Yulin kentindeki festival sadece birkaç yıl önce başladı.

Yulin kenti yetkilileri ise festivale mesafeli duruyor, köpek eti festivalinin özel şirketler tarafından düzenlendiğini belirtiyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir