Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çin'de Festival Adı Altında Köpek Katliamı: Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

 > 
45bPAYLAŞIM

21 Haziran'da, Çin'de düzenlenecek Köpek Yeme Festivali'ne dünyanın dört bir yanından tepki yağıyor.

Çin'in Yulin kentinde her yıl düzenlenen festivale tepkiler katlanarak büyüyor...

Yerel halkın festival için yaptığı savunma "yazın gelişini kutlamak" olunca, hayvanseverlerin tepkileri daha da şiddetlendi.

Çin medyasının haberlerine göre, ülkenin güney kenti Yulin'de yaşayanlar 21 Haziran'daki gündönümünü kutlamak için köpek eti yeme karnavalı için "tüm hazırlıkları" tamamladı.

Köpek eti yeme festivali Çinlileri ikiye bölmüş durumda. Kimilerine göre köpek yeme festivali dünyanın en vahşi festivali, kimilerine göre ise yüzyılladır yapılagelen bir geleneğin parçası.

Çin'in bazı kentlerinde 600 yıldan fazla zamandır düzenleniyor. Her yıl güneş ışınlarının dönencelerden biri üzerine dik geldiği 21 Haziran günü bu festival hayata geçiriliyor.

Bu geleneksel festival adı altnda gerçekleşen katliamda, köpekler önce dövülüyor sonra da ya yakılarak ya da elektrikle öldürülüyor.

2011 yılında tepkiler üzerine yasaklanan festivalin bu yıl yasaklanıp yasaklanmayacağı henüz bilinmiyor.

The Guardian, Huffington Post, NY Times gibi dünya basının pek çok kanadından festivalin iptal edilmesi için çağrılar veriliyor.

Ayrıca Türkiye'den de festivalin durdurulması için tepkiler oldukça büyük.

Change.org sitesinden de bir imza kampanyası hazırlanmış ve tüm dünyadan bu katliama dur diyenlerle, Çin'deki festivalin iptal ettirilmesi umuluyor.

İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada başlatılan #StopYulin2015 hashtag'i ile herkes tepkilerini dile getiriyor.

Türkiye'den ünlü isimler de sosyal medya aracılığı ile tepkilerini gösteriyor.

Türkiye Hayvan Hakları savunucuları da tüm gücüyle, tepkisini ortaya koymuş durumda.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir