Ciğerimiz Kalmamıştır! Mabel Matiz'in 'Boyalı Da Saçların' İsimli Şarkısına Çektiği Muhteşem Klibini Sizler İçin İnceledik!

-
Abone ol

Her seferinde bizi anadolunun birçok noktasına götürüp geleneklerimizle, kültürümüzle buluşturmayı başaran Mabel Matiz'in "Maya" albümünde yer alan "Boyalı Da Saçların" isimli şarkısına çektiği klip yayınladı. Biz de tüylerimizi diken diken eden bu klibi sizler için incelemek istedik. 

Keyifli okumalar!

İlk olarak beyaz bir atın ve bir kadının gözleriyle karşılaşıyoruz. Kadının gözlerinde bir yaşanmışlığın olduğu çok belli. Klibin konusunun ne olduğunu bu gözlerden anlayabiliyoruz.

Gözlerden sonra şimdi de at ve kadının saçlarının tarandığını görüyoruz. O tel tel hafif saçların ağırlığını hissediyoruz.

O güzel gözlerden süzülen yaşların da ağırlığı içimize işliyor resmen.

Anadoluda sevdaya düşmek hem zordur hem de güzeldir. Bu iki aşığın birbirlerini ölesiye sevdikleri o kadar belli ki gözlerinin içi gülüyor resmen. Birbirlerine dokunmaya bile kıyamıyorlar... Ne denir ki başka?

Şunların güzelliğine bakar mısınız? Nasıl bu güzelliğe kıyabiliyorlar aklım hiç almıyor.

Kalbinin acısı belki onu mutlu eden bu hayalle hafiflemiştir. Kim bilir?

Bu sahnede öyle bir zurna sesi var ki sizi alıp resmen uzaklara götürüyor. Kırk yıl düşünsem bir zurna sesinde hislenebileceğim aklıma gelmezdi.

Mabel Matiz'i de köyün genci olarak kısa bir süre görüyoruz. Gelinin hayalinde iki aşığın oyunlarını izliyor. Ne kadar da mütevazı değil mi?

Bu görüntüyü izleyince insan 'ah be keşke hayal olmasa, bu güzelliği kimse bozmasa' diye kalbinden geçiriyor. Konuşmadan gözleriyle birbirlerine o kadar çok anlatıyorlar ki...

Birçok kültürde yer alan kırmızı duvak ve kurdeleye, erkek kardeşin kurdeleyi bele bağlamasına klipte de yer verilmiş.

Evine veda ettiği o an da bitirdi bizi resmen. Her şey en ufak detayına kadar düşünülmüş.

Testi kırmak, bolluk bereket demek. Neyin bereketi olacaksa artık...

Geriye, vedalaştıkları ana dönüyor klip. Sevdasını uzaklara gönderiyor oyalı yazmasıyla birlikte. Kim bilir ne umutlarla gönderdi, o da gitti.

Bir daha bu kadar içten bağrına basarcasına sarılamayacaklarını nereden bilsinler ki? Son kez birbirlerine dokunduklarını hissetmişler midir?

Kendi için hazırlanan, saçları taranan ata biniyor, içinde kalan son umuduyla birlikte.

Ve işte o an! O son bakış...

Bu kolyeyi ardında bırakması, artık en ufak bir umudum kalmadı demek... Belkiler, hayaller bitti demek...

Ve ona kalan sevdiğinin arkasından eli kolu bağlı sadece bakmak. O çaresizlik ne kadar acıdır...

Sevgilerini yaşadıkları yere, sanki ona koşarcasına koşuyor. Oyalı yazmasının kokusunu sanki son kez içine çekiyor gibi.

Ayrılık acısı, çaresizlik ancak bu kadar güzel gösterilebilirdi. Her detay burnumuzu sızlattı resmen!

Mabel Matiz ve Nesimi Yetik, oyuncular Ali Hikmet Kürekçi ve Binnur Işık bizde ciğer falan bırakmadı!

Siz nasıl buldunuz? yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
murat-cem-atakan

Birde hakiki sevenleri ayırmamak adına onlara yardımcı olmaya karar verdim. Mabel Matiz ve ekibine sonsuz teşekürler ve bundan sonraki kliplerinde de benzer motifler izlemesini temenni ediyorum. Bu klibin kesinlikle ödül alması gerekir. Tekrar çok teşekür ederim. Son olarak tekrar bir klip yapsalar bu klibin devamı olarak, yeni bir hikaye ile bu klipteki sevenleri birleştirseler ne kadar güzel olur. saygılar.

murat-cem-atakan

40 yaşındayım Müslüm, Ferdi, Orhan, Malatyalı İbrahim, Cengiz kurtoğlu, Hüseyin Altın, Tuncay Tuncel, Bergen, vb. kuşağından geliyorum. Hayatımda bu kadar sözleri güzel, tınısı güzel, hikayesi, oyunculuğu, saflığı, doğallığı güzel, buram buram Anadolu kokan, bizi alıp bir yerlere götüren ve birebir yaşatan böyle olağanüstü ötesi bir şarkı dinlemedim. Günlerdir ağlaya ağlaya dinliyorum. Mabel Matiz ve ekibini tebrik ediyorum. Oyuncularda ne kadar güzel oynamış gerçekten süper, tertemiz yüzler, insan dinledikçe bünyesinde saklı kalmış onlarca duygu açığa çıkarıyor. Bu klip dinledikten sonra bende şöyle bir etki bıraktı. Şöyle biraz daha kendime geldim, vefa duygum arttı, sevdiklerimizin kıymetini bilmek adına yanıbaşımda duran eşimi daha fazla sevmeye başladım, aileme, doğaya dostlarıma, arkadaşlarıma sevgim arttı. Kaybolmakta olan kültürlerimizin aslında ne kadar güzel olduğunu anladım. sosyal medya nın bizi ne kadar duygularımızdan uzaklaştırdığını fark ettim. Daha cömert oldum.

guzinuyar

ciğerimiz kalmamıştır gerçekten hiç bişey bulamazsan kendinden.. kültürünü ruhunu buluyosun bu nasıl işleyiştir bravo

emir___han

Saçma sapan şarkıların kol gezdiği canım ülkemde Mabel Matiz ilaç gibi, ışık gibi 😍

veli-durak

Günümüz şarkıcıları Avrupa kültürünü benimserken Mabel'in ısrarla kendi kültürümüzü her klibinde işlemesi takdire şayan.

Görüş Bildir