Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer Açıkladı: 'Noter Tasdikli İmza Sayımız 630'

 > -
Abone ol

CHP Parti Meclisi üyesi Gaye Usluer, olağanüstü kurultay talebiyle 630 imza toplandığını açıkladı. Usluer, "Beklentimiz, imzaların takibini devam eden süre içerisinde olağanüstü kurultay sürecinin bir an önce sayın genel başkanımız tarafından başlatılmasıdır" dedi. CHP Genel Merkezi'nden yapılan ilk açıklama ise yeterli imzanın toplanamadığı yönünde.

Olağanüstü kurultay çağrısı yapan muhalifler, topladıkları imzaları teslim etmek için CHP Genel Merkezi’ne gitti.

Usluer, toplanan imzaları genel merkeze teslim etmelerinin ardından yaptığı açıklamada, "Bizim hesaplarımıza göre CHP'nin 1,240 delegesi bulunuyor. Olağanüstü kurultay toplanması için gerekli olan sayı 621, bizim topladığımız noter tasdikli imza sayısı ise 630" diye konuştu.

"İsteğimiz yeni bir yönetim anlayışının devreye girmesidir" 📹

"İsteğimiz kişilerin değişmesi değil, koltuktan kimin kalkıp kimin oturacağı değil, yeni bir yönetim anlayışının devreye girmesidir" diyen Usluer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kurultay sürecini başlatmasını beklediklerini kaydetti.

Usluer, sorular üzerine imza veren bazı delegelerin imzalarını çektiği bilgilerinin kendilerine de geldiğini söyleyerek, "Ancak sonuç her ne olursa olsun biz CHP'yi AKP yargısında tartıştırmayacağız" dedi.

İmzaların tesliminden sonra Muharrem İnce de Twittter hesabından bir açıklamada bulundu ve değişime ihtiyaç olduğu mesajını verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ilk incelemelere göre kurultay için gereken imza sayısına ulaşılamadığını söyledi.

Erkek, "Biz arkadaşlarımızın beyanlarını incelemek üzere işleme aldık. İlk incelemelerde olağanüstü kurultay için yeterli sayının olmadığı görülüyor. Ama incelemeler devam ediyor" dedi.

Erkek şunları belirtti:

"İlk incelemelere ve verilen sayılara göre olağanüstü kurultay için tüzüğümüzün öngördüğü yeterli sayının olmadığı görülüyor ama incelemeler devam ediyor. Hukuken ve tüzüğümüz gereği delegelerimizin noter onaylı beyanlarının sunulması ancak hukuki sonuç doğurabilir. Sunulan belgelerin içinde az da olsa fotokopi onaylarının, fotokopilerinin notere onaylatılmış başka bir notere onaylatılmış olduğu da beyan edildi. Biz arkadaşlarımızın beyanlarını incelemek üzere teslim aldık. Şu anda sayım döküm ve inceleme işlemleri, yetkili arkadaşlarımız tarafından talep edenlerin de yetkililerinin de olduğu, birlikte devam ediyor."

Muhaliflerin imzaları teslim etmesinin ardından genel merkezde kontrol ve tasnif işlemi yapılacak ve sonuç genel merkez tarafından açıklanacak.

İmzaların incelenmesinin ardından yeterli imza sayısı toplandığı takdirde tüzük gereği 45 gün içinde olağanüstü kurultayın toplanması gerekiyor.

CHP'de olağanüstü kurultay tartışmaları 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlamıştı.

İnce'den Kılıçdaroğlu'na Teklif: 'Ben Genel Başkan Olayım Sen de Onursal Genel Başkan Ol' - onedio.com
İnce'den Kılıçdaroğlu'na Teklif: 'Ben Genel Başkan Olayım Sen de Onursal Genel Başkan Ol' - onedio.com

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP'de cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin başını çektiği muhalifler, seçimli olağanüstü kurultay toplanması için delegelerden imza toplamaya başlamıştı.

Olağanüstü kurultay için imza verme işlemi 30 Temmuz'da sona ermişti.

Perşembe Günü Genel Merkeze Teslim Edilecek: CHP'de Olağanüstü Kurultay İçin İmza Verme İşlemi Sona Erdi - onedio.com
Perşembe Günü Genel Merkeze Teslim Edilecek: CHP'de Olağanüstü Kurultay İçin İmza Verme İşlemi Sona Erdi - onedio.com

CHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultay genel başkan çağrı yapmaması durumunda delegelerin yarısından bir fazlasının noter onaylı imzası ile toplanabiliyor.

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir