CHP'li Bedri Serter Sordu: "Arnavutköy’de 2 Milyon Metrekarelik Arazi 22 Milyona Bir İranlıya Satıldı mı?"

 > 
240PAYLAŞIM

İstanbul Arnavutköy’de bulunan yaklaşık 2 milyon metrekarelik arazinin İranlı bir kişiye 22 milyon liraya satıldığı öne sürüldü. Maliye Bakanlığı’na ait bu büyük arazinin satışı Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, arazinin büyüklüğü ve satış bedeliyle ilgili kafa karıştıran sorular bulunduğunu belirtti ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a bir dizi soru yöneltti. 

Detaylara bakalım... 

Arnavutköy ilçesinde Şamlar Mahallesi Sazlıbosna mevkiinde bulunan arazi tam 1 milyon 982 bin 500 metrekare büyüklüğünde.

Bir bölümü ormana bakan arazinin alt bölümünde ise Sazlı Deresi bulunuyor.

"Hazine arazinin adeta peşkeş çekildiği belgelenmiştir."

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, arazinin satışı İran uyruklu Mojtaba Keifi isimli kişiye yapıldı. CHP İzmir Milletvekili Serter, ‘Hazine arazinin adeta peşkeş çekildiği belgelenmiştir' diyerek, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a şu soruları yöneltti:

İranlıya devredilmesinin amacı nedir?

  • 2 milyon m2 olduğu tapu kayıtlarıyla sabit söz konusu arazinin İran uyruklu Mojtaba Keifi'ye devri doğru mudur?

  • İstanbul Arnavutköy'de bulunan bu arazinin özellikle bir İranlıya devredilmesinin amacı nedir?

  • Bu arazinin devri ile ilgili mevcut tapu belgesinde rayiç bedelinin 22 milyon olduğu görülmektedir. Bu bedelin tespitinde hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Arnavutköy gibi stratejik bir yerde böylesine büyük bir arazi için bu miktar neye göre belirlenmiştir?

  • Hazine arazilerinin devrinde yabancı uyruklulara uygulanan yöntemler nelerdir? Bu ve benzeri devirlerde ihale şartnamesi hazırlanmakta mıdır?

  • Bu ve buna benzer büyüklükte ve stratejik önemdeki topraklar, araziler, taşınmazlar ne karşılığında yabancı uyruklulara verilmektedir? Böylesi büyük arazilerin satışı ve/veya devri konusunda kamuoyuna bilgi verilmekte midir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir