Görüş Bildir

CHP'den İnce'ye Yanıt Geldi: 'Seçim Sonuçlarını İzlemek İçin Genel Merkeze Davet Ettik, Gelmedi'

Anasayfa > Gündem

CHP Genel Merkezi’nden Muharrem İnce’nin bugünkü açıklamalarına “İddialar ve Gerçekler” başlıklı yazılı açıklamayla yanıt verildi. İnce'nin seçim sonuçlarını takip etmek için Genel Merkeze davet edildiği ancak kabul etmediği ifade edildi. İnce’nin kendisine yakın olan isimlerin siyaseten engellendiği yönündeki iddiasına, İnce'nin dünürünün de aday gösterildiği hatırlatılarak 'Cumhuriyet Halk Partisi'nin aday belirleme ölçüsü, kimin kime yakın olduğu değil, kazanma potansiyelidir' yanıtı verildi. 

Yeni parti kuracağı iddia edilen CHP'li Muharrem İnce, bugün yaptığı açıklamada, 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin yıldönümünde Sivas'tan '1000 Günde Memleket Hareketini' başlatacağını duyurdu. İnce açıklamasında CHP yönetimine de Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle eleştirilerde bulundu.

CHP İletişim Koordinatörlüğü, İnce'nin dile getirdiği sözlere madde madde yanıt verdi.  “İddialar ve Gerçekler” başlıklı açıklama şöyle:

"İnce'nin seçim kampanyasına 27 milyon TL kaynak ayrıldı"

"İnce'nin seçim kampanyasına 27 milyon TL kaynak ayrıldı"

İddia: 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanlığı Kampanyasına gerekli desteği vermemiştir. Örgütler gerekli desteği alamamıştır. 

Gerçek: 2018 yılında Milletvekilleri Genel Seçimi ile birlikte gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi kampanyasına partimizin verdiği mali destek miktarı 82 Milyon TL’dir.(4 Eylül 2019 Parti Meclisi Toplantısında oy birliği ile kabul edilmiştir) Bu rakamın 27 Milyon TL’si Örgütlere Cumhurbaşkanlığı Seçim Kampanyasında kullanılmak üzere aktarılmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı destek kampanyasında 26 Milyon TL bağış toplanmış ve bu kampanya süresince harcanmıştır. Bir önceki seçim kampanyamızın toplam bütçesi ise sadece 16 Milyon TL'dir.

"Aday belirleme ölçümüz kazanma potansiyeli"

"Aday belirleme ölçümüz kazanma potansiyeli"

İddia: Cumhuriyet Halk Partisi 2018 Cumhurbaşkanı Adayına yakın isimleri siyaseten engellemiş ve aday göstermemiştir. 

Gerçek: Cumhuriyet Halk Partisi'nin aday belirleme ölçüsü, kimin kime yakın olduğu değil, kazanma potansiyelidir. Bu potansiyel de yapılan anketler ile belirlenmiştir. Öte yandan iddia sahibinin dünürü de dahil olmak üzere, yerel seçimlerde de halkın desteğini alan her CHP'li aday gösterilmiştir.

"İnce'nin Kılıçdaroğlu'ndan kat kat fazla tanıtımı yapıldı"

"İnce'nin Kılıçdaroğlu'ndan kat kat fazla tanıtımı yapıldı"

İddia: Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı ile iletişimini koparmış, bilgi akışı sağlamamıştır. 

Gerçek: Seçim günü saat 16.30’da Parti Sözcüsü Sayın Bülent Tezcan Cumhurbaşkanı adayımızı aramış seçim gecesi sonuçların sayın Genel Başkan'ımızla birlikte genel merkezde izlenmesi noktasında davette bulunulmuş ancak bu davet sayın Cumhurbaşkanı Adayımız tarafından kabul görmemiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir hafta önce Genel Başkanımızın talimatı ile Genel Başkan Yardımcımız Sayın Onursal Adıgüzel, randevu alarak, seçim günü veri akışının nasıl sağlanacağı, diğer siyasi partiler, haber ajansları ve gönüllüler arasında koordinasyonun nasıl işletileceği yönünde bilgi aktarmak üzere Cumhurbaşkanı Adayımızı kaldığı otelde ziyarete gitmiştir. Yaklaşık 3 saatlik bir bekletmenin ardından Sayın Adıgüzel’e koruması tarafından Cumhurbaşkanı Adayımızın görüşmeyeceği bilgisi aktarılmıştır. Ayrıca Genel Merkez Yöneticilerimiz tarafından, kendisine basın açıklaması yapması yönünde yapılan önerilerin, hiçbirinin gereği yerine getirilmemiştir. 

İddia: CHP Cumhurbaşkanı Adayı’ndan ziyade Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun tanıtımını yapmıştır. 

Gerçek: Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte Milletvekili Genel Seçimi de yapılmıştır. İki seçimli bu kampanya da Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve Genel Seçim kampanyasının billboardlarda temsil oran Cumhurbaşkanlığı kampanyası lehine 3/1, filmlerde ise yine Cumhurbaşkanlığı kampanyası lehine 5/1’dir.

"Sandıklara tüm seçimlerden fazla sahip çıktık"

"Sandıklara tüm seçimlerden fazla sahip çıktık"

İddia: Cumhuriyet Halk Partisi sandıklara sahip çıkmamıştır. 

Gerçek: CHP seçim sandıklarına bütün seçim dönemlerinden daha fazla sahip çıkmıştır. Sadece kendisi değil, Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile bu çalışma yürütülmüştür. Gösterilen başarı sayesinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı, daha önceki seçimlerde başarısız olunan birçok seçim bölgesinden milletvekili çıkarmıştır. Üstelik tüm bahsedilen çalışmalar bütün engellemelere rağmen gerçekleştirilmiştir. Örneğin Şanlıurfa'da Abdullah Şanlı isimli sandık görevlimiz yaralanmıştır. Buna rağmen CHP sandıklara sahip çıkmayı sürdürmüştür. Kaç sandıkta temsilcimiz olduğu sayısı ise yeni değildir, seçimden hemen sonra CHP intranet sisteminde yayınlanmıştır. Aynı veriler YSK sisteminde de mevcuttur.  

İddia: Kürt Seçmenlere teşekkür edilmedi. 

Gerçek: Tüm seçimlerde Genel Başkanımız ve Parti Sözcülerimiz seçmenlerimizin inanç ve kökenine bakmadan, hangi partiden olursa olsun, CHP adaylarına oy veren tüm seçmenlere teşekkür etmişlerdir. Cumhuriyet Halk Partisi aldığı her bir oyun kıymetini bilmekte, demokrasiye sahip çıkan tüm partilerin seçmenlerine bugün de yürekten teşekkür etmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
84
18
16
6
4
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
countess-rain

Yıllar önce Muharrem ile ilgili bir benzetme yapmıştım. Muharrem, arada ortaya çıkan, seni seviyorum, özledim diyen, duymak istediğini söyleyen eski sevgili ... Devamını Gör

Muhittin Uzunkavakaltındayatar

CB SEÇİM GECESİ ORTADAN KAYBOLDUĞUN İÇİN BENİM GÖZÜMDE BİTTİN SAYIN İNCE. HİÇ KUSURA BAKMA. ORTALIĞI DA KARIŞTIRIP DURMA.

moonandlight

neye, kaça sattı kendini acaba ? karşı tarafa pahalıya gelmiştir yazık çükü bu hareketlerden sonra bizden taraf pul kadar değeri kalmadı...

Bukrek

Kendini sattı diye bir şey yok, Ak Parti medyasında yer bulup TV'lere çıkması CHP'yi bölüyor sevincinin bir yansıması sadece fakat öyle bir durum da yeni sis... Devamını Gör