Chomsky'den Erdoğan'a Cevap

 > -

Barış için Akademisyenler Grubu, "Bizler bu suça ortak olmayacağız" başlığıyla Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde yaşanan olaylarda Türk hükümetinin tutumunu kınayan ve barış sürecine geri dönülmesi çağrısında bulunduğu bir açıklama yayımlamasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1128 Türk ve yabancı akademisyenin imzaladığı bildiriye Sultanahmet’te meydana gelen ve 11 turistin hayatını kaybettiği IŞİD terör saldırısı sonrası cevap verdi.

Sultanahmet terör saldırısı sonrası dünyanın birçok haber kanalının İstanbul’dan canlı yayında olduğu sırada büyükelçiler konferansında konuşan Erdoğan, bildiride imzası bulunan akademisyenleri sert bir dille eleştirdi.

‘Sözde aydınların ihaneti’

Erdoğan, kendilerine akademisyen ve araştırmacı unvanı yakıştırmış bir ‘güruh’un ortaya çıktığını, bu güruhun, terör örgütünün eylemlerine karşı vatandaşlarını ve topraklarını savunan devlete dil uzattıklarını belirterek, bildiriye imza atan akademisyenleri mandacılık ve ihanetle suçladı. Erdoğan, konuşmasında, “Sözde aydınların ihanetiyle karşı karşıyayız. Ey aydın müsveddeleri, siz karanlıksınız karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu'yu ne Doğu'yu, buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz" dedi.

Noam Chomsky’e davet

Yabancı akademisyenleri gerçekleri görmeleri için Türkiye’ye davet eden Erdoğan, “Mesela, ABD Büyükelçimiz, daha önce de Türkiye'nin terör örgütüne yönelik operasyonlarıyla ilgili açıklama yapan Chomsky'i davet etsin. Kendisini bölgede misafir edelim. Gerçekleri bu akademisyen sıfatlı beşinci kol elemanları aracılığıyla değil kendi gözleriyle görsün” diye çağrıda bulundu.

Chomsky: 'Erdoğan çeşitli yollardan IŞİD'e yardım etti'

Geçtiğimiz Aralık ayında 87 yaşına basan ünlü Amerikalı düşünür, tarihçi ve dil bilimcisi Noam Chomsky, Erdoğan’ın, açıklamayı imzalayan akademisyenleri eleştirmesi ve Erdoğan tarafından Türkiye’ye davet edilmesi konusunda, yaptığı kısa bir açıklamayla yanıtladı.

Chomsky, ”Türkiye, Sultanahmet saldırısıyla alakalı olarak IŞİD’ i suçladı. Erdoğan, IŞİD’e çeşitli yollardan yardım etti. Aynı zamanda IŞİD’den pek farkı olmayan El Nusra Cephesi’ni de destekledi. IŞİD’e karşı hem Irak’ta, hem de Suriye’de ana kara gücü olarak çarpışan, Kürtlere karşı işlediği suçları kınayan aydınları da, şimdi yaptığı uzun ve azar dolu konuşmayla eleştiriyor “ dedi.

Chomsky, Erdoğan’ın Türkiye’ye daveti konusunda ise net bir şekilde olumlu veya olumsuz bir cevap vermemeyi tercih etti. Chomsky, soruyu, “Söylediklerimin dışında başka bir yoruma gerek var mı?” şeklinde yanıtladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAydınIŞİDIrakİstanbulRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTercihTerör
Görüş Bildir