Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzleme İsteği Uyandıracak Kısa Sahneleriyle Charlie Chaplin'in En Sevilen 7 Filmi

 > 
1.4bPAYLAŞIM

1. Yumurcak (1921) | IMDb 8.4

The Kid
http://www.imdb.com/title/tt0012349/

Edna, çocuğunun babası olan genç ressam tarafından yüzüstü bırakılmış yalnız bir kadındır. Çocuğuna bakamayacağına karar verince iyi bakılması umuduyla onu zengin bir evin önündeki lüks arabaya bırakır. Kısa bir süre sonra yaptığından pişman olup çocuğu almaya geldiğinde ise çok geç kalmış olduğunu anlar; zira araba o sırada çalınmıştır. Arabayı çalan iki adam çocuğu fark ettiklerinde onu fakir mahallelerin birinde sokağa bırakırlar. Oradan geçen Charlie çocuğu sahiplenmek zorunda kalır..

2. Altına Hücum (1925) | IMDb 8.2

The Gold Rush
http://www.imdb.com/title/tt0015864/

Birçok maceracının yaptığı gibi Klondike Altına Hücumu hareketinde Alaska'ya altın aramak için giden "Küçük Serseri" Şarlo'nun buradayken çektiği sıkıntılar, düştüğü komik durumlar, hırstan gözleri dönmüş insanların zaaflarını görmesi ve bu arada aşkı bulması anlatılmaktadır.

3. Sirk (1928) | IMDb 8.1

The Circus
http://www.imdb.com/title/tt0018773/

Filmin çekimleri boyunca meydana gelen sayısız aksaklık (film stüdyosunda yangın, filmde kullanılan arabaların çalınması, Chaplin'in sansasyonel boşanma davası vs.) nedeniyle Chaplin'in en çok güçlük çektiği filmlerden biri olmuştur. Chaplin'in, karısı Lita Grey' den boşandığı döneme rastladığından bir hayli olaylı ve zor geçen boşanma sürecinde filmin çekimlerine bir yıl kadar ara verilmiştir.

4. Şehir Işıkları (1931) | IMDb 8.5

City Lights
http://www.imdb.com/title/tt0021749/

İyi yürekli bir sokak serserisi, kör bir çiçek satıcısına aşık olur. Kıza kendisini zengin bir adam olarak tanıtır. Sonradan hayatını kurtardığı bir milyonerin ona arkadaşça davranıp sözler vermesinden cesaretlenir. Adamın kapısını aşındırıp, sevdiği kızın gözlerinin görmesi için gerekli ameliyat parasını ödünç alabileceğini sanır. Oysa varlıklı insanlar abartılı bir kibarlık içerisinde, ikiyüzlü bir yaşam sürmeye alışkındırlar.

5. Modern Zamanlar (1936) | IMDb 8.5

Modern Times
http://www.imdb.com/title/tt0027977/

Film, ağıllarına doğru hızla ilerleyen bir koyun sürüsünün üstten görüntüsüyle başlıyor. İşte bu noktada Charlie Chaplin’in yarattığı lümpen serseri, anarşist kimliğiyle ön plan çıkıyor. Kısacası Chaplin ve Modern Zamanlar gerek yarattıkları karakter gerekse de sinematografik diliyle modern yaşamın inşa ettiği konformizmin hapishanesinin modernist firarileridir.

6. Büyük Diktatör (1940) | IMDb 8.4

The Great Dictator
http://www.imdb.com/title/tt0032553/

Nazi Almanya'sının aynısı bir başka diktatörlükte, kararları ve yönetimi ile ülkesini kırıp geçiren Diktatör Adenoid Hynkel, ülkede kendisine ikizi kadar çok benzeyen son derece saf karakterli bir Yahudi berberin yaşadığından habersizdir. Hynkel'in askerleri Yahudileri teker teker toplama kamplarına götürmek üzere toplarken Yahudi Berber'in Hynkel'e olan benzerliği nedeni ile onu Büyük Diktatör zannederler ve bu benzerlik büyük bir karışıklık yaşanmasına neden olur.

7. Sahne Işıkları (1952) | IMDb 8.1

Limelight
http://www.imdb.com/title/tt0044837/

Chaplin'in Amerika' daki son filmi müzikhol komedyenlerinin dramını anlatıyor. Chaplin bir gün bir balerini intihar etmek üzereyken kurtarıyor ve ona destek oluyor. İki ortak komedyenin arasındaki sorunlarda böylece açığa çıkıyor. "Sahne Işıkları" dönemin sessiz sinemadan gelme iki ünlü ismini de bir araya getirmesi açısından önemli: Charlie Chaplin ve onun ortağını oynayan Buster Keaton.

Meraklısı için...

Charlie Chaplin'in Online İzleyebileceğiniz 65 Kısa Filmi

Yapım yılları baz alınarak sıralanmış ve film bilgileri turkcealtyazi.org dan derlenmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jimiykfa

chaplin ismi çok önemli tarihin en önemli kişileri ile anılmalı, sırdan bir yönetmen ve senarist oyuncu olarak düşünülmemeli dönemin mizahını tam bilemesekte chaplinden bildiğimiz kadarıyla şuan erişemediğimiz bir mizah algıları olduğu kesin yalnız. Sürekli izlediğim altına hucum filmi:

Gizli Kullanıcı

The circus hariç diğer hepsini izledim. Hepside olağanüstü iyi

semihelmali

bayrak sahneside olsaydı keske

malta

buz gibi bir hava ama sıcacık bir klübe. altına hücum

Gizli Kullanıcı

sanatdan güzel adamlar çıkar ama adam gibi adamlardan kim sanatçı çıktı derseniz Charlie Chaplin dir. Karakterine ve dünya görüşüne saygı duyulması gerekilen dünya sanatçısı ve dünya insanıdır.

Görüş Bildir