Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çevre Mühendisleri Odası: 'Kuvvetli Asit Yağmurları Etkisinin Oluşması Söz Konusu Değil'

 > 
107PAYLAŞIM

TMMOB'a bağlı Çevre Mühendisleri Odası, Musul'un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin, IŞID tarafından ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye'de felakete yol açmayacağını ancak bebek, yaşlı ve hastaların kirli havaya maruz kalmaması gerektiği açıkladı. Çevre mühendislerine göre "bu yağışlar belirli oranda kirlilik içermekle birlikte, kamuoyunda belirtildiği şekilde kuvvetli asit yağmurları etkisinin oluşması söz konusu değil..."

Musul'un güneyinde bulunan kükürt üretim tesislerinin, IŞID tarafından ateşe verilmesi sonucu oluşan zehirli gazların Türkiye'yi etkileyeceğine ve asit yağmurlarına neden olacağına dair tartışmalar sürüyor.

Olay, Musul'un 50 km kadar güneyinde gerçekleşmiş ve ilk defa NASA tarafından 22 Ekim'de duyurulmuştu. .

Meteoroloji'den yapılan açıklamada gaz taşınımı ve asit yağmuru riskinin zayıf olduğu belirtilmişti...

Meteoroloji'den Açıklama: 'Gaz Taşınımı ve Asit Yağmuru Riski Zayıf' - onedio.com
Meteoroloji'den Açıklama: 'Gaz Taşınımı ve Asit Yağmuru Riski Zayıf' - onedio.com

Bugün Çevre Mühendisleri Odası'ndan açıklama geldi: "İlk 10-15 dakika içinde kapalı alanlarda bulunmakta fayda var"

Çevre Mühendisleri Odasının yaptığı açıklamadan bazı bölümler şöyle:

“Bu yağışlar belirli oranda kirlilik içermekle birlikte, kamuoyunda belirtildiği şekilde kuvvetli asit yağmurları (kezzap) etkisinin oluşması söz konusu değildir. İlk yağan yağış, havayı kirleticilerden yıkayarak yere düşmektedir. Bu nedenle yağışın başladığı ilk 10-15 dakika içinde kapalı alanlarda bulunmakta fayda vardır. Ayrıca, bebekler, hamileler, yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların mümkün olduğunca kirli havaya maruz kalmamaları halk sağlığı uzmanları tarafından önerilmektedir.”

Ancak ÇMO, kurumların kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini vurguluyor...

"Yaşanan çevre kirliliğinin etkilerinin gözlemlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hava kalitesi izleme istasyonlarının çalışır halde olması ve verilerin paylaşılmasının oldukça önemli. Tartışmanın olduğu sırada ise ölçüm istasyonlarından veri alınamadığı görülmüştür. Ek olarak, yüzey sularından ve topraktan numune alınarak acilen analiz yapılmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalı."

Açıklamaya göre "sınır Mardin'de aşıldı"

“20 Ekim tarihinde başlayan ve ne kadar süre devam ettiği bilinmeyen Kükürt yangını sonucu oluşan Kükürt Dioksit emisyonlarının, 26 Ekim'den itibaren İran ve Türkmenistan üzerinden Rusya üzerine hareket ettiği ve Türkiye'yi etkilemediği OMI ölçümlerinde görülmektedir."

ÇMO açıklamada 25 Ekim tarihinde ölçülen sülfür dioksit değerleri incelendiğinde günlük sınırın Mardin’de aşıldığını vurguladı ve şöyle devam etti: 

“Sonuç olarak, önemli bir hava kirliliği olayı yaşanmakla birlikte, halkımızı endişeye sevk edecek şekilde ülkemizde bir felaketin oluşması söz konusu değildir” 

Bianet ve cmo.org

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir