Görüş Bildir
Haberler
CEO'lar Ekonomiden Umutlu: Beklentiler Son 10 Yılın Zirvesine Çıktı!

CEO'lar Ekonomiden Umutlu: Beklentiler Son 10 Yılın Zirvesine Çıktı!

PwC, bu yıl 25.'sini gerçekleştirdiği geleneksel yıllık Küresel CEO Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. 

2021'in Ekim ve Kasım aylarında yapılan araştırmaya, 89 ülke ve bölgeden 4.446 CEO katıldı. PwC'nin küresel araştırma birimi PwC Research ekibinin yürüttüğü çalışmada, bu yıl Türkiye'den 88 CEO yer aldı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İyimserlik yüzde 70'ten yüzde 80'e çıktı

İyimserlik yüzde 70'ten yüzde 80'e çıktı

Araştırmanın en dikkat çekici sonucu; gelecek 12 ay içinde küresel ekonomik büyümeyle ilgili beklentileri sorulan CEO'ların rekor düzeydeki iyimserliği oldu. 

CEO'ların %77'si ekonomik büyümenin artacağını söylerken; bu, 2012 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek oran olarak göze çarpıyor. 

Türkiye'deki CEO'ların %80 gibi oldukça büyük bir kısmı da ekonomik büyümenin artacağını düşünüyor. Bir önceki yıl bu oran %70'ti.

CEO'lar kendi şirketlerinden de umutlu

CEO'lar kendi şirketlerinden de umutlu

Araştırma; CEO'ların sadece küresel büyüme değil, kendi şirketlerinin büyümesi konusundaki iyimserliğini de ortaya koyuyor. 

Küresel CEO'ların %56'sı, Türkiye'deki CEO'ların ise %72'si 12 ay içinde şirketlerinin büyümesi konusunda güven duyduklarını söylüyor.

Araştırma sonuçlarına göre; 1-3 yıl içinde şirketlerinin büyümesi konusunda en çok özel sermaye fonları CEO'ları (%67) kendilerine güveniyor. 

Onları, birbirlerine çok yakın şekilde %64 ile teknoloji ve %63'lük oranlarla gayrimenkul, ilaç ve yaşam bilimleri ve sigorta sektörleri takip ediyor.

2022'de pandemi endişesinin yerini hangi riskler aldı?

2022'de pandemi endişesinin yerini hangi riskler aldı?

Araştırma, CEO'ların, geleceğe pozitif baksalar da küresel ekonomi önünde ciddi tehditler gördüklerini belgeliyor. Kısa vadede potansiyel gelir kesintileriyle ilgili endişe duyan küresel CEO'lar, geçtiğimiz yıl pandemiyi en büyük tehdit olarak göstermişti. 

Bu yıl ise siber riskler ilk sıraya yerleşti. CEO'lara göre; %49'luk oranla siber güvenlik ve pandemiyle bağlantılı olarak %48 ile küresel sağlık durumu, iş dünyası için ilk iki risk unsuru oldu. 

Milli gelirdeki dalgalanma, işsizlik ve enflasyonun birlikte değerlendirildiği makroekonomik dalgalanma faktörü ise %43 ile üçüncü sırada yer aldı. CEO'ların %33'ü ise iklim değişikliğinden endişe ettiklerini belirtti.

Türkiye'deki CEO'lar hangi riskleri daha çok önemsiyor?

Türkiye'deki CEO'lar hangi riskleri daha çok önemsiyor?

Türkiye'deki CEO'lar içinse risk unsurları, küreselden daha farklı bir tablo çiziyor. Türk CEO'ların %69'u makroekonomik dalgalanmalardan endişe duyarken, %49'lık oranla iklim değişikliği faktörünü küresel CEO'lara göre daha üst sıraya koyuyorlar. Küresel CEO Araştırması, iklim hedeflerinin tutturulması için daha çok ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ortaya koyarken, CEO'ların sadece %22'si şirketlerinin net-sıfır emisyon, %26'sı ise karbon-nötr taahhüdü verdiğini söylüyor. Küresel CEO'ların %33'ü iklim değişikliğini önümüzdeki yıl için risk unsuru olarak tanımlasa da, bunun kısa vadede gelir artışını etkilemeyeceğini belirtiyor.

Araştırmada dikkat çeken sonuçlar

Araştırmada dikkat çeken sonuçlar

Küresel CEO'lar arasında 2022'de ekonomik büyümenin artacağına yönelik iyimser beklenti, 2021'e göre 1 puan artarak %77 oldu. Türkiye'deki CEO'ların iyimserlik oranı ise bir yılda yılda %70'ten %80'e yükseldi. 

Şirketlerinin 12 aylık dönemdeki gelir artışı potansiyeline güvenen CEO'ların oranı %56 olurken, Türkiye'deki CEO'ların şirketlerinin büyümesine inancı %72 ile çok daha yüksek. Orta vadeli görünümde ise; küresel CEO'ların 3 yıllık güven düzeyi %64. Türkiye'de ise bu oran %73. 

2022 yılında ABD, büyüme için hedef olarak görülen ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. ABD'nin şirketlerinin gelir artışı için en fazla potansiyeli sunduğunu düşünen CEO'ların oranı %41 olurken, 2021'de bu oran %35'ti. ABD'yi Çin (%27), Almanya (%18) ve %17 ile Birleşik Krallık takip ediyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

CEO'lar en çok neden endişe ediyor?

CEO'lar en çok neden endişe ediyor?

CEO'ların çok endişeli oldukları konulara bakıldığında, 2022'de listenin ilk sırası değişiyor. Geçtiğimiz yıl pandemiyi en büyük risk faktörü olarak gören CEO'lar, bu yıl %49 ile siber güvenliği en tepeye taşıyor. 1 puan farkla sağlık riskleri %48, makroekonomik dalgalanmalar %43, iklim değişikliği %33 ile sıralanıyor.

Küresel CEO'ların yalnızca 3'te biri kısa vadede iklim değişikliğini bir risk unsuru olarak görüyor. Ancak Türkiye'deki CEO'ların endişelerine bakıldığında, iklim değişikliği faktörü %49 ile ikinci sırada. Türk CEO'ların en büyük tehdit unsuru olarak gördükleri konu ise %64 ile makroekonomik dalgalanmalar.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın