Cemal Kaşıkçı'nın Ailesi Katilleri Affettiğini Açıkladı

 > 
38PAYLAŞIM

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluk binasında öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ailesi, katilleri affettiklerini açıkladı. Kararı Cemal Kaşıkçı’nın oğlu Salah Kaşıkçı, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla duyurdu.

Salah Kaşıkçı mesajında,

 “Mübarek Ramazan ayının bu mübarek gecesinde Allah’ın: ‘Ama kim affeder ve arayı düzeltirse onun mükafatı Allah'a aittir’ sözlerini hatırlıyoruz. Bu yüzden bizler şehit Cemal Kaşıkçı’nın oğulları olarak babamızı öldürenleri affediyor ve Allah’ın mükafatını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"Katilleri affetmeye kimsenin hakkı yok"

uazmi.com

Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ise hiç kimsenin katilleri affetme hakkının bulunmadığını kaydederek ailenin kararına tepki gösterdi.

Cengiz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 

"Cinayet için iğrenç bir tuzak hazırlandı. Bu iğrenç suç için zaman aşımı bulunmuyor ve katilleri de kimsenin affetmeye hakkı yoktur. Ben ve Cemal için adalet arayan herkes hedefimize ulaşıncaya kadar devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Cengiz, iletisinin devamında 

"Cemal, sevilen ve hayranlık duyulan uluslararası bir sembol haline geldi. Evlilik belgelerimizi tamamlamak için girdiği ülkesinin konsolosluğunda öldürüldü. Katiller onu pusuya düşürüp tuzağa çekerek öldürmek için önceden tasarlayarak Suudi Arabistan'dan geldi. Katilleri ve ölüm emri verenleri affetmeyeceğiz, Buna hiç kimsenin hakkı da yok." dedi.

"Suudi Arabistan'da mevcut rejim altında ne özgürlük ne de adalet olmadığını herkes biliyor." diyen Hatice Cengiz, yaptığı açıklamada da "Ne Suudi ne uluslararası ne de İslami... Hiçbir yasa bu korkunç suçtan sorumlu olanların serbest bırakılmasına izin vermemelidir." değerlendirmesinde bulundu

Ne olmuştu?

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde bazı evraklar almak için girdiği İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu binasından bir daha çıkamamış, Suudi yönetimi önce reddetse de daha sonra Kaşıkçı’nın İstanbul’a Suudi Arabistan’dan gelen bir ekip tarafından öldürüldüğünü kabul etmişti.

CIA: Cinayet emrini Muhammed bin Selman verdi

Amerikan istihbarat örgütü CIA, cinayet emrinin Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından verildiği sonucuna ulaşmış, bin Selman ise cinayetten haberi olmadığını savunmuştu.

Cinayetle ilgili olarak ülkede başlatılan soruşturmada 5 kişi hakkında idam cezası kararı verilmişti.

Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Suudi Arabistan'daki Davasında 5 Kişiye İdam Cezası - onedio.com
Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Suudi Arabistan'daki Davasında 5 Kişiye İdam Cezası - onedio.com

Türkiye'de yürütülen soruşturmada ise cinayetin 15 kişilik ekip ile nasıl planlandığı ve işlendiği ayrıntılı olarak anlatılmıştı 👇

Sanıklar İçin Ağırlaştırılmış Müebbet İstenmişti: Cemal Kaşıkçı Cinayeti İddianamesinin Detayları Ortaya Çıktı - onedio.com
Sanıklar İçin Ağırlaştırılmış Müebbet İstenmişti: Cemal Kaşıkçı Cinayeti İddianamesinin Detayları Ortaya Çıktı - onedio.com

Salah Kaşıkçı, cinayetin ardından Veliaht Prens bin Selman ile el sıkışırken böyle görüntülenmişti.

Mevcut Suudi yönetimine muhalif olan Kaşıkçı, Amerikan Washington Post gazetesinde köşe yazıları kaleme alıyordu.

Suudi Arabistan'da şeriat hükümleri uyarınca öldürülen kişinin ailesinin, cinayeti işleyen kişi ya da kişileri affetmesi durumunda idam cezaları hapis cezasına dönüştürülebiliyor. 

Ancak bu dava için bunun yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

VOA, BBC ve Euronews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir