Cem Uzan Davayı Kazandı: Türkiye, Hakkında 2 Milyar Dolarlık Dava Açmıştı

 > 
87PAYLAŞIM

İş adamı Cem Uzan, Fransa'da Türkiye tarafından mal varlıklarına el konulması için hakkında açılan davayı kazandı. Hakim, Paris'te sığınmacı olarak yaşayan Uzan'ı haklı buldu.

2017 yılında, TMSF tarafından görevlendirilen bir Fransız memur, Uzan'ın evine baskın yaparak 2,1 milyar dolar değerinde hissesine el koymuştu

Euronews'in haberine göre, Türkiye'de yolsuzluk suçundan ceza alan ve Fransa'nın Paris şehrinde sığınmacı olarak yaşayan Cem Uzan'ın evine, 2017 yılının Ağustos ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından görevlendirilen Fransız bir icra memuru baskın düzenlendi. 

Kasaları zorla açtıran memur, 2,1 milyar dolarlık hisseye el koymuştu.

Uzan haklı bulundu, el konulma tedbirine son verildi

El koyma kararına, mahkeme ilk etapta iptal etse de Ankara, Uzan'ın hisselerini farklı bir icra memuru aracılığı ile tekrar almıştı.

Salı günü, mahkeme Cem Uzan'ı haklı bularak el konulma tedbirine son verdi.

Uzan'ın avukatı Pujos: 'Hisselerin çoğu ÇEAŞ ve KEPEZ'e ait'

Cem Uzan'ın avukatı Matthias Pujos, söz konusu hisselerin büyük bir kısmının ÇEAŞ ve KEPEZ elektrik dağıtım şirketlerine ait olduğunu söylerken, dava sonucu ile ilgili "Bu, Türkiye'nin mahkeme prosedürleri üzerinde uyguladığı taciz stratejisine son veren çok önemli bir zaferdir." ifadelerini kullandı.

Uzan'ın 18 yıl 5 ay hapis ve 4,4 milyar TL para cezası 2015'te onandı

2013 yılında İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Cem Uzan'a 18 yıl 5 ay hapis ve 4,4 milyar TL adli para cezası verildi. Ceza, Yargıtay tarafından 2015 yılında onandı.

Cem Uzan, Twitter hesabında dün, bu gönderisini tekrar paylaştı: 'Vatanıma hizmet edeceğim. Söz.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir