Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Canlı Bombalardan Biri Yunus Emre Alagöz

 > 
77PAYLAŞIM

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara'daki saldırıyla ilgili kimliği belirlenen canlı bombalardan birinin Yunus Emre Alagöz olduğunu açıkladı. Başsavcılık, diğer canlı bombanın fotoğrafla teşhisinin yapıldığını ve açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmaların devam ettiğini de açıkladı. Yunus Emre Alagöz, Suruç'taki saldırının failinin abisi...

Ankara'daki saldırıyı gerçekleştiren canlı bombalardan birisi Yunus Emre Alagöz

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Ankara'daki saldırıya ilişkin açıklaması şöyle:

 "Söz konusu canlı bomba eylemini gerçekleştiren kişilerden birinin Yunus Emre Alagöz isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir. Diğer canlı bomba eylemcisinin fotoğrafla teşhisi yapılmış olup, açık kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu kişinin eylemi gerçekleştirmek üzere, güney sınırlarımıza komşu bir ülkeden geldiği tespit edilmiştir"

"Medyadaki haberler sebebiyle 9 kişi kaçtı"

Açıklamada medyada yer alan haberler sebebiyle 9 şüphelinin kaçtığı belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Şüphelilerin yerlerinin tespit edilip, yapılacak operasyonlarla gözaltına alınma işlemlerinin gerçekleştirilmesine çaba gösterildiği sırada, bazı basın yayın organları sorumsuzca davranarak, bir kısım şüphelilerin ad ve soyadlarının baş harflerini yazmak suretiyle haber yapmaları neticesinde, bombalama eylemi ile kuvvetli irtibatları olduğu düşünülen 9 kişinin kaçmasına sebep olmuşlardır. Kaçan kişiler hakkında Sulh Ceza Hakimliğinden "Yoklukta tutuklama kararı" alınmıştır."

"10 canlı bomba yeleği bulundu"

Savcılık, Gaziantep'te arama aypılan hücre evlerinde toplam 2500 kg amonyum nitrat, 10 adet intihar yeleği, 150 metre kortex patlayıcı, 60 kg TNT, 15 demir bilye, 5 kg civata somonu, 200 adet mermi, 10 paket kimyasal patlayıcı, çuvallar içinde kükürt ve amonyum nitrat, fünye takılmamış TNT düzeneği, TNT kalıpğları, el bombalar, uzun ve kısa namlulu silahlar, 3683 değişik çapta mermi ve fünyeler ele geçirildi.

"20 şüpheli hakkında adli işlem başlatıldı"

Savcılık saldırı hakkında 20 şüpheli hakkında işlem başlatıldığını, 11'inin gözaltına alındığını belirtti:

"İki  canlı  bomba  eylemcisine  yardım  ettikleri  ve  bu  eylem katıldıkları düşünülen  toplam  20 şüpheli hakkında  adli  işlem  başlatılmış  olup,  bunlardan 11'i gözaltına  alınmıştır. Gözaltına alınan11l şüpheliden 4'ü Başsavcılığımızca serbest bırakılmış, 6 şüpheli tutuklanma talebi ile, 1 şüpheli de adli kontrol talebi ile Sulh Ceza  Hakimliğine sevk edilmiştir. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şüphelilerden (6+1:7  kişi)  4'ü tutuklanmış, 3'ü  hakkında adli kontrol kararı verilmiştir"

Başbakan Davutoğlu, bugün yaptığı açıklamada canlı bombalardan birinin kimliğinin belirlendiğini açıklamış, saldırıya ilişkin yayın yasağı ise kaldırılmıştı.

Suruç bombacısının abisi...

Başsavcılığın açıkladığı isim olan Yunus Emre Alagöz, Suruç'ta 32 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdaki canlı bomba olan Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün abisi... 

Bir süre önce Yunus Emre Alagöz’ün, kardeşiyle birlikte yasadışı yollardan Türkiye’ye giriş yaptığı ve eylem hazırlığında olduğu iddia ediliyordu. Bu istihbarat üzerine Yunus Emre Alagöz'ün yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlatılmıştı.

Ajanslar ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir