Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çankaya Köşkü'nde Liderler Zirvesi: Terörle Mücadelede 'Ortak Tutum' Vurgusu

22PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile terör saldırılarını ele almak için Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Liderler, toplantının ardından yaptıkları açıklamada terörle mücadele konusunda tüm siyasi partilerin ortak tutum sergilemesi konusunda uzlaşı mesajları verdi.

Başbakan Yıldırım, son dönemde meydana gelen terör saldırılarını görüşmek için iki lidere davet gönderdi.

Yıldırım, davete olumlu yanıt veren muhalefet liderleriyle Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

'Terörle mücadele konusu siyaset üstü bir konudur'

Liderler, toplantının ardından kameralar karşısına geçti ve terörle mücadele konusunda ortak tutum sergileme yönünde mesajlar verdi.

Başbakan Binali Yıldırım şöyle konuştu:

"Terörle mücadele konusu siyaset üstü bir konudur. Parti düşüncemiz farklı olabilir ama terörle mücadele konusunda kararlılık gerek CHP, gerek MHP gerekse de AKP’de devam etmektedir ve bu konuda yapılacak her türlü çalışmada alınacak her türlü kararda yasal düzenlemelerde sayın genel başkanlar gerekli katkıyı sonuna kadar vereceklerini ifade etmişlerdir. 

Zira ülkemizin hem Doğu, Güneydoğu'da hem de güney sınırlarımızdaki Suriye ve Irak’ta devam eden terörle mücadele faaliyeti bir beka sorunudur, burada içeride ve dışarıda kim ne söylerse söylesin bizim açımızdan anlamı yoktur. Anlamı olan Türkiyenin birliği, beraberliği ve toprak bütünlüğünün devam etmesi, miletimizin kardeşliğinin zarar görmemesidir. Bu çerçevede geniş kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Yapılan çalışmaları sayın genel başkanlarla paylaşma fırsat bulduk. Kendilerinin düşüncelerini dinledik, bize önerileri oldu onları da not aldık. Gayet verimli bir toplantı oldu."

'Türkiye süratle olağan bir sürece gelmeli'

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

"Sayın Başbakan, yaşanan terör olayları dolayısıyla bizleri bilgilendirdi. Kendisine teşekkür ederiz. Terör konusunda tüm siyasal partilerin ortak tavır takınması, teröre karşı hep birlikte hareket etmemiz konusunda bir uzlaşma oldu. Zaten bu uzlaşma hayatın doğal akışına da en doğal uzlaşmadır. Terör can yakıyor. Teröre karşı tüm vatandaşların ortak tavır takınması lazım. Bu konudaki düşüncelerimizi kendilerine gayet net bir şekilde ifade tetik. Önerilerimizi aktardık. Türkiye süratle olağan bir sürece gelmeli ve terör olayları bitirilmelidir. 

Terör bir siyasi partinin tek başına çözeceği bir olay olmanın da ötesinde tüm siyasilerin, tüm vatandaşların, tüm STK’ların ortak sorunudur. Ortak mücadele etmemiz gerekir. Bu mücadeleye kim ön ayak oluyorsa bizler de haklı olarak onlara her türlü desteği vermek durumundayız. Umuyoruz Türkiye bu tür acı olaylardan süratle kurtulmuş olur."

'Partiler terörle mücadelede kesin ve acımasız bir kararlılıkla mücadelenin sürdürülmesini talep etmektedir'

Devlet Bahçeli ise şöyle konuştu:

"Sayın Başbakan’ımızın çağrısı üzerine Türkiye’de acımasızca ve alçakca sürdürülmek istenen terörle mücadeleyi değerlendirmek amacıyla yapılmış olan toplantı, milletimizin beklentilerine cevap verebilecek bir olgunluk içerisinde gelişmiştir. 

Siyasi partiler terörle mücadelede kesin ve acımasız bir kararlılıkla mücadelenin sürdürülmesini talep etmektedir. Bunun da uygulamalarını önümüzdeki günlerde görüleceği inancıyla sayın Başbakan ve sayın Genel Başkan’a teşekkürlerimi sunuyorum."

İstanbul'da Terör Saldırısı: 'Şehit Sayısı 44'e Yükseldi' - onedio.com
İstanbul'da Terör Saldırısı: 'Şehit Sayısı 44'e Yükseldi' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir