Camide Siyaset: İmam, Belediye Başkanlığına Adaylığını Vaaz Kürsüsünden Duyurdu

 > 
53PAYLAŞIM

Samsun'un Ayvacık ilçesinde cami imamı olarak görev yapan İmdat Atmaca, cuma namazındaki vaazının sonunda istifa ederek yerel seçimlerde aday olacağını açıkladı. 

Vaaz kürsüsünden adaylık açıklaması yapan imam, eleştirilerin hedefi oldu. Diyanet İşleri eski başkan yardımcısı Ahmet Şark, imamın dini siyasete alet ettiğini belirterek, 'Bu büyük bir vebaldir' dedi. İmam Atmaca ise, 'Bu bir veda konuşmasıydı, amaç bizi yıpratarak siyasi rant sağlamak' dedi. 

İmam İmdat Atmaca geçtiğimiz cuma günü, namazın ardından 'Belediye başkanı olarak sizlere hizmet edebilmek için istifa ettim' ifadelerini kullandı

DHA'nın aktardığına göre cuma namazında, vaaz kürsüsünden "Ayvacık merkez camisindeki hizmetimiz bugün itibari ile son buluyor. Yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkanı olarak sizlere hizmet edebilmek için istifa ettim. Nasip olursa farklı bir kurumda sizlere hizmet etmeye gayret edeceğim. Eğer ki nasip olmazsa başka bir camide görevimize devam edeceğiz" açıklaması yapan imam Atmaca'nın videosu, sosyal medyada yayıldı.

İmam, eleştirilere 'Amaçları bizi yıpratıp siyasi rant sağlamak' yanıtını verdi

İmamın adaylık konuşması, sosyal medyada hızla yayıldı ve birçok kişi tarafından eleştirildi. Atmaca, eleştirilerle ilgili olarak "Cemaatime veda konuşması yaptım. Bu bir veda konuşmaydı. Birileri bu veda konuşmamı saptırmak istiyor. Amaçları bizi yıpratarak siyasi rant sağlamak" yanıtını verdi.

Diyanet İşleri eski başkan yardımcısı: 'Cami kürsüsünü siyasete alet etmek, dini, vicdani ve insani değildir'

İmamın camide adaylık açıklaması ile ilgili olarak, Diyanet İşleri eski başkan yardımcısı Ahmet Şark'tan da eleştiri geldi. Şark, konuyla ilgili "Bir insan aday olabilir. İstifa eder ve adaylığını açıklar. Çıkıp kürsüden cemaate ben 'Şu kadar zamandır imamlık yapıyorum, bundan sonra siyasi hizmetlerde bulunacağım' demesi o cemaatin onun şahsında din adamlarına olan saygısını ve inancını yitirir. Bir adamı günaha sevk etmeye vesile olduğundan da caiz değildir." derken, yapılan açıklamayla ilgili olarak 'Büyük vebaldir' yorumunda bulundu.

Cemaat: 'Adaylığını açıkladı ama camide kalması daha uygun olurdu'

Ayvacık halkı, imamın adaylık açıklamasını cuma namazı öncesinde duyurduğunu ifade etti.

Muhittin Köroğlu, imam için "Hocayı camiden tanıyoruz, camide namaz kıldırıyordu.  Kendisini camiden başka bir yerde tanımıyorum. Aday olduğunu duydum, yapar mı yapamaz mı bilmiyorum. Adaylığını duyurdu ama camide kalması daha uygun olurdu" dedi.

Samsun'un yerel kaynaklarına göre İmdat Atmaca, AKP'den Ayvacık Belediyesi aday adayı oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir