Cami Minarelerinden Şarkı Çalınmasına Ateistlerden Tepki: 'Saygısızlık'

 > 
66PAYLAŞIM

İzmir’de cami hoparlörlerinden şarkı çalınmasına yönelik tepkiler sürüyor. Ateizm Derneği de olayı "İslam dini mensuplarına yapılmış bir saygısızlık" gördüklerini duyurdu. Bazı siyasilerin 'Camiyle sorunu olanlar' ve 'Ezan düşmanları' gibi söylemlerine de dikkat çeken Ateizm Derneği, bunları da ayrı bir sorumsuzluk ve provokasyon olarak gördüklerini belirtti.

Ateizm Derneği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ateizm Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana, bireylerin kişisel inançları/inançsızlıkları yüzünden ayrımcılığa ve baskıya uğramadığı laik bir toplum yapısı hedefleyen ve tüm çalışmalarını bu ilkeyi gözeterek sürdüren bir sivil toplum kuruluşu bilinciyle hareket ettik. Ancak son birkaç haftadır kamuoyunda gözlemlenen olaylar, siyasilerin bu olaylara ilişkin yaptığı açıklamalar ve bunların sonucunda oluşan toplumsal gerilim, açık bir provokasyonun izlerini taşımaktadır.

"Camiden siyaset yapmak da bir o kadar saygısızlıktır"

İzmir'de camilerin ses sistemlerinden şarkı çalınmasını, herhangi bir dini inancı paylaşmayan bireyler olarak İslam dini mensuplarına yapılmış bir saygısızlık olarak kabul ediyoruz. Hangi amaçla olursa olsun ve kim tarafından yapılırsa yapılsın, hiç kimsenin başkasının 'kutsalına' saygısızlık etmesini doğru bulmuyoruz; ancak camiden şarkı çalmak ne kadar saygısızlıksa camiden siyaset yapmak da bir o kadar saygısızlıktır. Camileri Siyasal İslam adına bir provokasyon aracı olarak kullanmak, saygısızlığın boyutunu daha da artırmaktadır.

Tek görevi din hizmetlerini yürütmek olan, ama son dönemde adeta toplumu yönetme iddiasıyla hareket eden Diyanet'in, camilerden yapılan yayınları bile kontrol etmekten aciz olduğu anlaşılmaktadır.

"Aklı başında hiçbir insanın 'camilerle sorunu olacağı' düşünülemez"

Öte yandan bazı siyasilerin 'Camiyle sorunu olanlar' ve 'Ezan düşmanları' gibi söylemlerle, toplumu ayrıştıran ve kendileri dışındaki kesimleri hedef gösteren bir tutum sergilemelerini de ayrı bir sorumsuzluk ve provokasyon olarak görmekteyiz. Çünkü aklı başında hiçbir insanın 'camilerle sorunu olacağı' ve 'ezan düşmanlığı' yapacağı düşünülemez. Bu, ancak düşünce ve inanç özgürlüğünü yasaklamak ve laiklik ilkesini çiğnemek isteyen bir zihniyetin kışkırtıcı bir eylemi olabilir.

Ateizm Derneği olarak yurttaşlarımızı her türlü provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz."

Ne olmuştu?

İzmir’de iki gün üst üste bazı camilerin merkezi ses sisteminden müzik yayınları yapıldı.  Minarelerden önce 'Çav Bella' marşı ardından da 'Yuh Yuh' dinletildi. Gelişmeler üzerine müftülük merkezi ezan sistemini askıya aldı.

Olayın failleri ortaya çıkarılmazken sosyal medyada paylaşım yapan bir kadın "dini değerleri aşağılamaktan" gözlatına alındı.

Cami Hoparlöründen 'Çav Bella': Tweet Atan Bir Kadın Gözaltına Alındı, Başka Bir Camide 'Yuh Yuh' Çalındı - onedio.com
Cami Hoparlöründen 'Çav Bella': Tweet Atan Bir Kadın Gözaltına Alındı, Başka Bir Camide 'Yuh Yuh' Çalındı - onedio.com

Olay siyasete de yansımış, Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bunların hayallerinde cami minarelerinden ezan sesi yerine başka bir ses duymak vardır" demişti.

Erdoğan'ın Camiler Üzerinden CHP'yi Hedef Almasına Kılıçdaroğlu'ndan Sert Yanıt: 'Alçaklık' - onedio.com
Erdoğan'ın Camiler Üzerinden CHP'yi Hedef Almasına Kılıçdaroğlu'ndan Sert Yanıt: 'Alçaklık' - onedio.com

İçişleri Bakanı Soylu da konuyla ilgili sözleri nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu.

'Şarkı Çaldıranı Bulup Caminin Dibinde Ezan Dinletiriz' Diyen Soylu Tepkilerin Odağında - onedio.com
'Şarkı Çaldıranı Bulup Caminin Dibinde Ezan Dinletiriz' Diyen Soylu Tepkilerin Odağında - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir