Cami Hoparlöründen 'Çav Bella': Tweet Atan Bir Kadın Gözaltına Alındı, Başka Bir Camide 'Yuh Yuh' Çalındı

 > 
141PAYLAŞIM

İzmir'de müftülüğün ses sisteminin sabote edilerek camilerin hoparlörlerinden Çav Bella marşı dinletilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında, olayla ilgili tweet atan bir kadının gözaltına alındığı bildirildi. Öte yandan bugün İzmir'de kimi camilerden bu kez de Selda Bağcan'ın "Yuh Yuh" şarkısı çaldırıldı. İzmir Müftülüğü yaşanan bu gelişmelerin ardından merkezi sistemden ezan okutulmasına geçici süreyle son verdi. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, "Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmada bir danışmanlık şirketinde yönetici olarak görev yapan Banu Ö, Türk Ceza Kanunu'nun 216/3 maddesi kapsamında “Dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan gözaltına alınmıştır." ifadesine yer verildi.

Öte yandan aynı soruşturma kapsamında 1 kişinin daha gözaltına alındığı ve bu kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Ayrıca bugün sosyal medyada yapılan paylaşımlarda İzmir'deki bazı camilerden Selda Bağcan'ın "Yuh Yuh" şarkısı çaldırıldığı iddia edildi🎥

İzmir Müftülüğü'nden konuyla ilgili açıklama geldi. İddiaları doğrulayan Müftülük merkezi sistemden ezan okutulması uygulamasına geçici süreyle son verdi. Açıklama şöyle: 

"20 Mayıs çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir'de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir."

Ne olmuştu?

Müftülükten 'Çav Bella' Soruşturması: 'Sabotaj Gerçekleştirildi' - onedio.com
Müftülükten 'Çav Bella' Soruşturması: 'Sabotaj Gerçekleştirildi' - onedio.com

İzmir'deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmıştı. Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir