Çalışan Herkes Kıdem Tazminatı Alabilecek

-
Abone ol

Az sayıda çalışanın alabildiği kıdem tazminatı sorununun çözümü için kollar sıvandı. Hayata geçirilmesi beklenen değişikliklerle 1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı hakkı olacak. Sadece işten çıkartılanlar değil, istifa edenler de alabilecek.

Milliyet'in haberine göre hükümet, kıdem tazminatı sorununun çözümünü öncelikleri arasına aldı. Bu kapsamda çalışan herkesin kıdem tazminatı alması hedefleniyor. 

Kıdem tazminatı sorununun çözümü için çalışma yapılacağı, AK Parti'nin seçim beyannamesinde de yer almıştı. Beyannamede, "Kıdem tazminatı sistemi için sosyal taraflarla istişare içinde gerekli düzenlemeleri yapacağız" denildi.

İşçi ve işveren kesimleriyle mutabakat sağlanması halinde, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi getirilecek.

Sistemin şöyle olması bekleniyor:

  • Her çalışan için bir bireysel hesap açılacak. Bu hesaba her ay işveren tarafından kıdem tazminatı ödeneği yatırılacak.

  • Bu paranın hangi fonlarda değerlendirileceğine çalışan kendisi karar verecek. Ama çalışan bir tercihte bulunmazsa, hesabında biriken paranın asgari yüzde 40'ı kamu borçlanma araçları veya kira sertifikalarını içeren bir fonda değerlendirilecek.

  • Çalışan istediği zaman işveren tarafından kendi hesabına aktarılan kaynağı ve nemalanma durumunu görebilecek.

  • İşten ayrılma veya iş değiştirme durumunda aynı hesap üzerinden çalışanın kıdem tazminatı hakkı devam edecek.

  • 1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı hakkı olacak. Sadece işten çıkartılanlar değil, istifa edenler de kıdem tazminatı alabilecek.

  • Patron iflas etse de çalışan kıdem tazminatını alacak.

  • Biriken parayı işçi belli bir süre boyunca çekemeyecek. Bazı hallerde erken çekme imkanı tanınacak.

Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması nedeniyle mevcut çalışanların hak kaybı olmayacak. Bu kişiler isterlerse mevcut sistemde kalacak. Çalışan ile işverenin uzlaşması durumunda ise yeni sisteme geçiş mümkün olabilecek.

Milliyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir