Çağlayan Adliyesi'ndeki Cinsiyetçi Afişler, Tepkilerin Ardından Toplatıldı

 > 
200PAYLAŞIM

İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde, maske ve sosyal mesafe kuralları konusunda insanları uyarmak için hazırlanan afişlerde, erkeklerin bacaklarını açmış, kadının ise bacaklarını toplamış bir şekilde gösterilmesi tepki çekmişti.

Gelen tepkilerin ardından o afişler bugün toplatıldı...

Sosyal mesafe afişinde kadın ve erkek karakterlerin çizimi sosyal medyada tepki çekti

İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde, koronavirüs tedbirleri kapsamında maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını hatırlatıcı afişler hazırlandı. Ancak adliyede sosyal mesafeyi koruma konulu bir afişte, erkek ve kadının çizimleri dikkat çekti ve sosyal medyada kısa sürede birçok kişinin tepkisini topladı.

Güvenli mesafeyi koruyunuz başlıklı afişte erkeklerin bacaklarını açtığı, kadının ise utangaç bir şekilde bacaklarını kapattığı görülüyor.

Tepkiler üzerine afişler kaldırıldı

Hürriyet'ten Ece Çelik'in haberine göre, adliyedeki afişler kaldırıldı. 

İki yıl önce, kadınların, toplu taşımada erkeklerin oturuşuna tepki olarak başlattığı "bacaklarını topla, yerimi işgal etme" hareketini anımsatan afişle ilgili olarak, Feminist Avukatlar grubundan Meriç Eyüboğlu, “Adliyedeki her türlü düzenleme başsavcılık onayından sonra hayata geçirilebiliyor. Bu skandal afişte sadece çizen ve hazırlayanların değil, idari sorumluluğa sahip olan başsavcılığın da hatası var." dedi.

Afiş bu şekilde değiştirildi...

Değiştirilen yeni afişte erkek ya da kadın karakter yer almadı.

İstanbul Barosu delegesi Afet Gülen Büberci konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Erkekler kadınları kafalarında nasıl düşünmek istiyorsa tam da öyle bir afiş çizmişler. Sağdaki kadının vücut dili içe kapanık erkeklerin ise bacakları aşırı açılmış. Kadına şiddet davalarıyla hiç karşılaşmamış insanlar, belki bu afişe tepkimizi garipseyebilir. Ama emin olsunlar çıkan kararlarla bu afişi yapanlar aynı zihniyete sahip. Kısacası adalet sisteminin kadına yönelik bakış açısı bu afişe yansımış. Kadınların tepkileri sayesinde afişler toplandı.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir