Görüş Bildir

Büyük İskender Kimdir? Büyük İskender'in (III. Alexandros) Hayatı ve Ölümü...

Anasayfa > Güncel

Dünyanın en büyük askeri dehaları arasında sayılan Büyük İskender sayısız askeri zafere ulaşmış ve 33 yaşında beklenmedik şekilde hayatını kaybetmiştir. Peki, tarihin gelmiş geçmiş en ünlü isimlerinde olan Büyük İskender kimdir? İşte Büyük İskender'in hayatına dair merak edilenler; nerede doğdu, kaç yaşında ve nasıl öldü? İşte bilinmeyenleri ile Büyük İskender'in hayatı...

Makedonya Kralı Büyük İskender tarihin gördüğü en büyük imparatorlarından biri kabul edilir. İskender, Yunanistan’ın kuzeyinde yer alan Makedonya krallığının varisi, kral II. Philip’in oğlu olarak dünyaya gelmiştir. İşte kısaca Büyük İskender'in hayatı ve ölümü...

BÜYÜK İSKENDER KİMDİR? 

HAYATI 

Büyük İskender M.Ö. 356’da Makedonya’nın Pella şehrinde doğdu. Babası II. Flip annesi Olympias'tır. İskender'in Eski Yunanca olan ana dilindeki adı Aleksandros'tur. Ergenlik döneminde felsefe, tıp ve bilime ilgi duydu. İskender  babasının öldürülmesinin ardından komutanlarca kral ilan edildi ve Makedonya'dan Hindistan'a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kurdu. 

Tahta çıktığı ilk yıllarını Trakya, Thebes, İlirya ve Teselya’daki kargaşaları çözerek geçirdi. Ardından Pers İmraparatorluğu'nu ele geçirme hedefinde olan İskender, Pers ordularıyla ilk kez Granikos Savaşı'nda karşı karşıya geldi. Ve İskender için Batı Anadolu'nun kapıları da açılmış oldu. Batı Anadolu'nun fethini tamamladıktan sonra, MÖ 333 ilkbaharında Akdeniz kıyı yolunu izleyerek Perge'ye ulaştı. İskender'in Perslerle ikinci çarpışması İssos'ta gerçekleşti. Savaş, Pers İmparatoru III. Darius’un kesin yenilgisiyle sonuçlandı.

İskender daha sonraki yıllarda ilerlemesini Suriye ve Fenike yönünde sürdürdü. Pers şehirlerini kolayca elde etmesine karşın, Tiros (Sur) önünde beklemediği sertlikte bir direnişle karşılaştı. Suriye’yi Parmanion’a bırakıp da güney yönüne ilerleyen İskender, Gaza’da (Gazze) yaşanan direnişi bitirdikten sonra, MÖ 332’de Mısır’a girdi. Burada halk tarafından kurtarıcı olarak görülen İskender, İskenderiye kentini kurdurdu.

MÖ 330’da Media’ya girdi, fethettiği bu son toprakların ardından, Yunan askerlerinin ülkelerine geri dönmesine izin verdi. 

EŞLERİ 

Roksani

II. Stateira

II. Parysatis

ÇOCUKLARI

IV. Aleksandros

ÖLÜMÜ

Büyük İskender 33 yaşında Babil Sarayı'nda öldü. Cenazesinin önce Memfis'e, oradan da İskenderiye'ye götürüldüğü ve burada altın bir tabuta konduğu söyleniyor.

Aşağıdaki İçerikler De İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?