Görüş Bildir
Haberler
Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak? MEB’den İOKBS Açıklaması

Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak? MEB’den İOKBS Açıklaması

Birçok öğrencinin merakla beklediği tarih belli oldu. Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavıyla birlikte başarılı öğrenciler devlet tarafından sağlanan bursa sahip oluyor. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıfların katılacağı Bursluluk Sınavı’nın tarihi açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan bursluluk sınavı ile ilgili tüm bilgiler haberimizde…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen sınav, 25 Nisan saat 10.00'da yapılacak. Başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerin müracaatı, okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.

BURSLULUK SINAVI NEDİR?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye’de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın