Bugün Kur'ân-ı Kerim'e Göre Bin Aydan Daha Hayırlı Olan Kadir Gecesi! İşte Bu Özel Günün Önemi

8.8bPAYLAŞIM

"Allah'ım, şüphesiz sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni affet."

İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor.

İslam dininde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek.

1. Ramazan ayının son on gününde gizli olduğuna inanılır.

Kadir gecesi ile ilgili hadislere bakıldığında İslam nebisinin mü’minlere tavsiyesi, Kadir gecesini Ramazanın son on gününde ve özellikle de tek gecelerinde aramaları şeklinde olmuştur

2. Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Cebrail O'na: "Oku" dedi.
Hz. Muhammed: "Ben okuma bilmem" diye cevap verdi.

3. Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah'ın ezeli kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir.

Allah'ın ezelde takdir ettiği şeylerden bir yıllık olayların ana kitaptan alınarak görevli meleklere bildirildiği gece olması, sebebiyle üstün bir değer taşımaktadır.

4. Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.

1) Biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirdik.

2) Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?

3) Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.

4) O gece melekler, yanlarında o ruh (emir) olduğu halde Rablerinin izniyle her bir emir için inerler..

5) O, tan yeri ağarıncaya kadar esenlik gecesidir.

5. Kadir Gecesi'nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir.

Bu surede Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, 'azamet' ve 'şeref' demektir. Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir.

6. Kadir gecesinin değerlendirilmesi ile ilgili olarak Nebiden bir dua tavsiye edilmiştir.

Bir gün Âişe, Resûlullâh’a: “Ey Allah’ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim? ” diye sormuş, O da:  “Şu duayı oku” buyurmuştur:

اَللّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

“Allahım! Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.”[Tirmizî, Daavât, 84.]

7. Bu gecede mü'minler mümkün mertebe, vakit ve imkanları ölçüsünde Kadir Gecesini değerlendirmeye çalışırlar.

Uyku ve istirahatla geçirmemeye gayret ederler. Çünkü bu gecede her bir Kur'ân harfine otuz bin sevap verilmektedir. Diğer ibadetlerin sevabı da o nispette artış göstermektedir.

8. Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifadeyi arttırmak için namaz kılınır, Kur'ân okunur.

"Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir." (Buhari, Siyam: 71, İbni Mâce, Dua)

9. Geceyi tövbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir.

Bu da kisinin imanını tazeler. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler teravihten sonra bir miktar oturup dua edebilirler.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cengiz-karaca1

Onedio'dan şaşırtan paylaşım :) biz müslümanlara hitap eden güzel paylaşımlarınızın devamı dileğiyle.

unknown_member

Küçük bir tashih: Hz. Peygamber "ben okuma bilmem" değil, "okuyamıyorum" dedi. İkisi arasındaki farkı Türkçesi iyi olanlar anlar.

sinem-ozcan5

Hayır aynen ben okuma bilmem dedi ''Melek bana okumamı emretti. Kendisine okuma bilmediğimi söyledim. Beni kollarının arasına alıp kuvvetle sıktı; sonra 'Oku!' dedi. Ben yine, 'Okuma bilmem.' dedim. Beni tekrar kollarımn arasına aldı, kuvvetle sıktı ve 'Oku!' diye tekrar etti. Ben yine 'Okuma bilmem.' dedim. Üçüncü defa kollarının arasına alıp daha kuvvetlice sıktıktan sonra bıraktı ve şöyle dedi: 'Yaratan rabbinin adıyla oku; O, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan) yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O, kalemle (yazmayı) öğretendir. İnsana bilmediklerini öğretmiştir.'" (bk. Buhârî, Bed'ü'I-vahy, 3; Müslim, İmân, 252)

unknown_member

Çeviri yanlış. Arapça öğrenip Arapçasına bak görürsün.

whypush

geldi mi din tüccarlarıyla din düşmanları, dur bakalım ne düşünce sıçmışlar yinee

queen-of-the-alaska

ben de onları bekliyorum :)

sandshoesandroses

Ülkemin Müslümanı dert,Ateisti ayrı dert. BAŞKALARINDAN SİZE NE? Bugün onun kutsal günü,senin değil,bu ay onun için kutsal,sizin için değil. Eee?Onlar bu gönderide konuşsun,sohbet etsin,sen bak geç işte. Ben de dinin kullanılmasından,din ve namus adı altında yapılan şerefsizliklerden hoşlanmıyorum.Sırf bunun yüzünden dinden soğumuş durumdayım.Ama bu iki tarafın da egosu beni öldürüyor.Ateisti ''Ben çok zekiyim siz gerizekalısınız'' kafasında,Müslümanı ''Kafir yanacaksınız'' kafasında.İki tarafın da birbirinden üstün yönü yok.Hepiniz insansınız,iyi ya da kötü insan olmak size kalmış. Komik duruyorsunuz.Yiyin ulan birbirinizi.

wellbutrin

sen gülsen gül ol dikensen diken başkalarından sananesi? akrep tabiatı gereği sokar ama senin tabiatında sokmak yok sen akrep değilsin o yüzden akreple bir olma

muammer-isikdag

selam,kımse bana namazı tavsıye etme di ama kuran okumayı tavsıye ettı,neden boyle bırsey yaptıklarını şimdi anlıyorum,islamıyette problem yok muslumanlarda problem var,sakaln bırakan kendını halıfe zannedıyor ev bu halifeler,sadece dındar olduklarını zannedıyorlar,mesela benım sacım uzun ve ustu sarı renkli,ınsanlar namaz kıldıgıma ınanamıyor,sankı namaz sakallıların tekelındeymıs gıbı,bende sana kuran okumanı tavısıye edıyorum en azından bu aksam

cengiz-karaca1

Din ile Allah ile arana insanları alırsan o insanların yaptıklarından etkilenirsin, her gün camiye giden, zekatını veren, hacca giden milyonlarca kişinin haber değeri yoktur, ama dinci görünümü altında sapıklık yapan tek bir kişinin bile haber değeri vardır ve o kişi gündeme gelir, sen de bunları görüyor dinden soğuyorsun. Eğer dinini özgürce yaşamak istiyorsan peygamber hariç kimseyi din ile arana alma, Kuranı rehber edin, baştan aşağı tamamen bir oku, işte o zaman özgürce yaşayacaksın dinini.

paco-hernandez

İslam güzel din, ama çok zorlaştırıldı. Zorlaştıranları, kafasına göre kurallar uyduranları, İslam adı altında can alan, zarar verenleri Allah doğru yola döndürsün. Benim duam budur!

Görüş Bildir