Bu Zulüm Artık Son Bulsun! Çin, Bir Milyon Uygur Türkünü ‘Dinî Aşırılıkla’ Suçlayarak Toplama Kamplarında Zorla Tutuyor mu?

884PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler, bir milyona yakın Uygur Türkünün Şincan’daki toplama kamplarında zorla tutulduğu haberlerinin endişe verici olduğunu açıkladı. Çinli yetkililer iddiaları reddederken, BBC Türkçe servisi görgü tanıklarından birine ulaştı. Bir akrabasını ziyaret ettiğini iddia eden görgü tanığı gördüğü manzara karşısında dehşete düştü: “Robot gibiydiler. Sanki tüm hislerini kaybetmişlerdi. Birçoğunu iyi tanırdım. Birlikte yer, içerdik. Ama artık normal görünmüyorlar.”

Birleşmiş Milletler yetkilileri, terörizmle mücadele gerekçesiyle bir milyona yakın Uygur Türkünün toplama kamplarında tutulduğu ve burada işkence gördüğü haberlerini son derece endişe verici buldu.

BBC Türkçe servisine göre, Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Kaldırılması Komisyonu'nun raporunda herhangi bir suçlama yöneltilmeden ve tarafsız yargılama yapılmadan Uygur Türklerinin kamplarda tutulduğu yer aldı.

Çin, Uygur Türklerinin ‘yeniden eğitim’ için Batı Şincan bölgesindeki kamplara gönderildiğini reddederken, kamplarda sadece radikal İslamcıların bulunduğunu iddia etti.

Birleşmiş Milletler’in raporunda, Çin yasalarındaki terör ve ayrımcılıkla ilgili düzenlemelerin yoruma açık olduğu belirtildi ve tutsakların serbest bırakılması yönünde çağrı yapıldı. Komisyon, yargılama olmaksızın gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan Uygur Türklerinin serbest bırakılmasını, tutsakların sayısı ve gözaltına alınma gerekçelerinin açıklanmasını talep etti.

Belirli ırk ve din mensuplarının hedef alındığını iddia eden Birleşmiş Milletler, bağımsız bir soruşturma başlatılmasını istedi.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil pek çok kuruluş Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulundu ve topluca gözaltına alınan bu kişilere kamplarda Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping'e bağlılık yemini ettirildiğini ifade etti. Dünya Uygur Kongresi haklarında hiçbir suçlama bulunmayan insanların süresiz olarak kamplarda tutulduğunu ve Komünist Parti sloganları atmaya zorlandığını duyururken, tutsakların avukat tutma haklarının bulunmadığı belirtildi.

“23 milyon insanın yaşadığı Çin’de dinsel gerilim tırmanıyor.”

BBC Türkçe servisine göre, Birleşmiş Milletler’in raporu Çin’in başka bölgelerinde de dinsel gerilimin tırmanmaya başladığı dönemde yayımlandı. Kuzey Batı’daki Ningşia bölgesinde yüzlerce Müslüman camilerin yıkılmasını engellemeye çalışıyor ve Çin’in dinî aşırılıkla mücadele kapsamında giderek daha fazla sayıda Uygur Türkünün gözaltına alınmaya başlandığı iddia ediliyor.

“Robot gibiydiler. Sanki tüm hislerini kaybetmişlerdi.”

BBC Türkçe servisinin ulaştığı görgü tanıklarından biri ise akrabasını ziyaret ettiği kamplar hakkında şunları söyledi: “Robot gibiydiler. Sanki tüm hislerini kaybetmişlerdi. Birçoğunu iyi tanırdım. Birlikte yer, içerdik. Ama artık normal görünmüyorlar.”

Daha önce ne olmuştu? 👇

Çin'de Yaşanan Dram! Doğu Türkistan'daki Zulme "Dur" De! - onedio.com
Çin'de Yaşanan Dram! Doğu Türkistan'daki Zulme "Dur" De! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dusunen_odun

kimse kusura bakması radikal islamcıya acıyamam, kurunun yanında yaş ya yanıyordur ona da eminim anca ona üzülürüm

gokberk-gonc

onedio Türkler içi yazmış vay be

mihail-ivanovic-kutuzov

Siyasal İslamcılar Söylüyorsa Muhtemelen Yalandır! BKZ: (CAMİDE İÇKİ İÇTİLER, KABATAŞDA ÜSTÜME İŞEDİLERR)

rabia-zuzu

suriyeli olsaydınız hemen ülkemize alırlardı sizi

erlik

Arap devşirmeleri Arakanlı müslümanlar diye ağlarken biz Doğu Türkistan diye haykırıyorduk. Orası ne Xincan ne Şincan ne de Xīnjiāng. Bildiğin Çin işgalindeki Doğu Türkistan. Uygur Türkleri'ne bu memleket ne Arakanlılara nede araplara sahip çıktığı kadar sahip çıkmadı. Bu topraklarda sesinin duyulması için illa müslüman olmak gerekiyorsa bu insanlar hem müslüman hem soydaş. Ama bu topraklarda artık en zoru Türk olmak. Arap milliyetçiliğinin din adı altında dayatılmasının sonucu bu. Türklük neden önemllinin en güzel açıklamasını da İlber Ortaylı yapmış" “Kendilerine has dili olanlara millet denir. Sonu, li, lı ile bitenlerin soyu belirsizdir. Amerikalı, Kanadalı, Perulu, Pakistanlı, Avustralyalı, Arjantinli, Şilili, Yeni Zelandalı, İsviçreli diyebilirsiniz, çünkü bunların kendilerine has dilleri yoktur. Alman’a Almanyalı, Fransız’a Fransalı, İtalyan’a İtalyalı, İngiliz’e İngiltereli, Rus’a Rusyalı, Japon’a Japonyalı diyemezsiniz.Türk’e Türkiyeli diyemediğiniz gibi...”

Görüş Bildir