Bu Vatan İçin Canını Vermiş Kahramanları Kalbimizde Yaşatan En Güzel Proje: Şehit Kütüphaneleri

-

Ülke olarak askerlik, şehitlik ve vatan sevgisi kavramlarının anlamını derinden hissediyoruz. Her şehidimizin adının önünde saygıyla eğiliyor, onları her zaman rahmetle anıyoruz... Peki isimlerini yaşatmanın çok güzel bir yolu daha olduğunu biliyor muydunuz? Gelin onları anmanın en güzel yollarından biri olan Şehit Kütüphaneleri projesine bir göz atalım.

Instagram, Web

Şehit Kütüphaneleri 2015 yılında şehitlerin adını yaşatma fikriyle ortaya çıkmış bir gönüllülük projesi.

Proje dahilindeki herkes gönüllülük esasıyla çalışıyor ve bağışçılardan para asla kabul edilmiyor. Kabul edilen tek bağış türü kitaplar. Kimi zamansa imkanı olmayan okullara masa ve sandalye bağışı kabul edildiği oluyor.

Proje sayesinde şu ana kadar 177 tane kütüphane açıldı.

Birçok kütüphanenin ise açılması için çalışmalar devam etmekte. Proje şu an 40 farklı bölgeye yayılmış durumda. Makedonya'da bile kütüphane açılmış şehitlerimiz adına!

Şehit Kütüphaneleri tam olarak ne yapıyor?

"Aziz şehitlerimizin her birinin adlarını yaşatmak için kütüphaneler ve okuma salonları kurup, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı gençlerimiz ve çocuklarımızda kitaplar aracılığıyla farkındalık yaratmaya çalışıyoruz." açıklaması bulunuyor internet sitelerinde projenin. "Hiç de profesyonel olmayan bir kadroyla tamamen gönüllülük esası ve özveriyle kitaptan başka bir bağış kabul etmeden, kitap toplama merkezlerimizde kitaplar topluyoruz. Bu toplanan kitapları da, şehitlerimiz adına kütüphane kurmak için gönüllü olmuş il koordinatörlerine yollayarak kütüphane kurulması çalışmalarını yapıyoruz."

Neden sadece kitap topluyorlar?

"Bağışçılarla, kütüphanede o kitabı okuyacak çocuklarımız ve gençlerimiz arasında, gönül köprüleri kurarak farkındalık sağlamak ve böylece milli birlik beraberliğimizi artırmak için sadece kitap topluyoruz. Bu sayede bağışçı özenerek seçip yolladığı kitaplara duygularını katabilmekte ve kütüphaneden yararlanan gencimiz, çocuğumuz bu maneviyatı hissedebilmektedir. Bağışçılar tarafından kitapların içine birkaç satır not yazılmasını ısrarla tavsiye ediyoruz. Birçok kez şahit olduk ki o yazılan birkaç satır not da en az kitap kadar çocuk ve gençlerimizin zihninde etki bırakabilmektedir."

Nerelerde kütüphane kurma çalışmaları yapıyorlar?

"Bizimle şehit kütüphanesi kurmak için iletişime geçen gönüllü neredeyse orada kütüphane kurmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar kurulan kütüphane ve okuma salonları şehitlerimizin memleketlerinde, mahallelerinde olabildiği gibi şehit olduğu esnada çalıştığı ilde, ilçede yada şehitliğe ulaştığı sırada çalıştığı birliğinde bile olabilmektedir. Eğer şehidin memleketinde bir kütüphane kurulacaksa ilk önce şehidin okuduğu okulda yada mahallesindeki kültür merkezinde bu çalışmanın yapılması için yönlendirmelerimizi yapıyoruz."

Başka nasıl yardımcı olabilirsiniz?

"Sayfamızı takip edip arkadaşlarınıza duyurarak sesimizin daha çok çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha çok insana ulaşıp daha çok kitap toplayabilir ve hep beraber daha umutlu bir gelecek için şehitlerimizin adına kurulan kütüphanelerde gençlerimizin, çocuklarımızın gelişmesine katkı sağlayabiliriz."

Sonuç olarak bu kütüphaneler çeşitli illerde ve bölgelerde şehidin yakınlarının katılımıyla açılıyor,

Birçok genç ve çocuk bu kütüphanelerden yararlanma şansı elde ediyor,

Şehitlerimizi anıyor ve saygılarını göstermiş, adlarını sonsuza kadar yaşatmış oluyorlar.

Gerçekten desteklenmesi gereken bir proje...

Kendi içlerinde de adeta bir aile haline gelmiş Şehit Kütüphaneleri gönüllülerini canı gönülden tebrik ediyoruz.

👏👏👏

Sizler de kitap göndererek bu projeye desteğinizi eksik etmeyin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
piksel-piksel-anadolu

Şırnak deldi geçti beni. :( Tinleri uçmağa varsın yiğitlerimizin.

Görüş Bildir