Bu Psikoloji Testi Senin Ne Kadar Paranoyak Olduğunu Söyleyecek!

Psikoloji Testleri-
Abone ol

Paranoyak kişiler, kendisini sürekli tehdit altında hisseder. Etrafındaki herkesin kendilerine düşman olduğunu düşünürler. Sürekli çevresinin kendisine dost olup olmadığını sorgularlar. Tüm bunlardan dolayı korku içinde olduğu için rahat olamazlar. Biz de bu psikoloji testine göre sizin ne kadar paranoyak olduğunuzu söyleyeceğiz. Eğer hazırsan;

Haydi teste!

NOT: Bu tabii ki de eğlence amaçlı bir testtir. Ciddiye almayınız...:) 

1. İlk olarak, cinsiyetini söyler misin?

2. Şimdi de yaşını söylersen süper olur!

3. Öncelikle, ilk defa tanıştığın bir insana karşı nasıl bir izlenim sergilersin?

Umursamayan
Çekingen
Ciddi
Mesafeli
Samimi
Sorgulayıcı

4. Peki seni genelde strese sokan şeyler bunlardan hangisidir?

5. Diyelim ki; erkek/kız arkadaşın sosyal medyada tanımadığın karşı cinsten birine arkadaşlık isteği yoladı. İçten içe kıskanır mısın?

Tabii ki kıskanırım. Yollamayacak arkadaş!
Kıskanırım ama bunu belli etmemeye çalışırım.
Neden kıskanıyım? Gayet normal bir durum bu.

6. "İnsanlar genelde işleri düştüğünde beni arayıp, sorarlar." cümlesine sen de katılıyor musun?

7. Peki arkadaş ortamında bunlardan hangisisin?

Sır saklayanı
Çok konuşanı
Yönlendireni
Çılgını
Zekisi
Duygusalı
Bilgilisi

8. Evden dışarı çıktıktan sonra "sanki bir şeyleri unuttum" hissine ne sıklıkla kapılıyorsun?

9. Şu anki ruh halini bir hava durumuna benzetecek olsaydın bunlardan hangisi olurdu?

Güneşli
Yağışlı
Karlı
Gök gürültülü sağanak yağışlı
Rüzgarlı
Bulutlu

10. Son olarak, "En büyük korkum ........................."

Yalnız kalmaktır.
Başarısız olmaktır.
Sevdiklerimi kaybetmektir.
Aşık olamamaktır.
İnsanların beni sevmemesidir.

Sen doğuştan paranoyaksın!

Sen kendini bildin bileli olaylara, insanlara karşı hep şüpheci yaklaşıyorsun. Yani her şeyin altında bir neden arıyorsun. Evet, bir şey nedenini aramak güzel bir şeydir. Çünkü nedensiz hiçbir şey yoktur ama seninki biraz farklı. Mesela basit bir örnek verecek olursak; sevgilinle iletişim halinde olmadığın zamanlarda direkt şüpheci davranabiliyorsun. Sanki her an seni aldatabilecek algısına kapılabiliyorsun. Yani kendini insanlara karşı güvensiz hissediyorsun. Tabii ki bu duruma kendi kendine gelmedin. Geçmişinde yaşadığın olaylar, hayatına giren kişiler veya yaşadığın ortam seni fazlasıyla etkiledi. Zamanla artık dünyaya çok daha farklı gözlerle bakmaya başladın. Aslında insanların o kadar masum olmadığını fark ettin. İnsanlara güvenin zamanla azaldı. Resmen kendi köşene çekildin. O yüzden hayatına kimi alırsan al, her zaman şüpheci davranıyorsun. Bu da seni paranoyak bir insan haline dönüştürüyor. Kendini bildin bileli şüpheci bir yapıya sahipsin ama zamanla bu paranoya derecesinde bir artış göstermiş. İnsanlara karşı daha çekingen olmaya başlamışsın. Kendi içini açamamaya, hayal kırıklığına uğrayacağını düşündüğün için geri planda olmaya başlamışsın. Kafanda insanlara karşı bir ön yargı oluşturmaya başlamışsın. Anlayacağın zaman seni gittikçe paranoya bir insan haline getirmiş... Ama bunun için ümitsiz olmamalısın. Sonuçta hayatını bu şekilde geçirmek zorunda değilsin. Hayat bundan ibaret değil. Gezip tozmana, eğlenmene bakmalısın!

Bazen kendini kaptıracak kadar paranoyak oluyorsun!

Kendini bazı olay ve durumlarda paranoyakça davranırken buluyorsun. Özellikle ruh halinin iyi olmadığı zamanlarda gereksiz bir şüpheciliğe başlıyorsun. Sanki hayattaki insanlar seni sevmiyor, arkandan işler çeviriyor gibi bir durum varmış gibi davranıyorsun. Mesela bir arkadaşınla buluşmak istiyorsun, anlaşıyorsun. Sonrasında "Acaba gerçekten benimle görüşmek istiyor mu?" diye düşünüp duruyorsun. Hatta bazen kötü olan tarafa inanıp, kendini üzmeye başlıyorsun. Genel olarak kendi duygularını kontrol altına alabilsen de bazı olaylarda paranoyakça davranabiliyorsun. Evet, senin tamamen bir paranoyak olduğunu söyleyemeyiz ama kendini bu kadar üzersen yakında gerçek bir paranoyak olabilirsin. Bunun en büyük sebebi belki de geçmişte yaşadığın bir olayın tekrar gün yüzüne çıkması olabilir. Tekrar yaşanmasından korktuğun için kendini savunmasız hissediyor olabilirsin. İşte böyle durumlarda duygularını kontrol altına alamadığın oluyor. Böylece paranoyakça davrandığını görebiliyorsun. Sana şöyle söyleyelim; hayat bundan ibaret değildir. Her şeyi akışına bırakmalı, hayatın tadını çıkarmalısın. Hiç kimse senden daha değerli değil, bunu sakın unutma!

Aman dikkat! Biraz daha ilerlerse fazlasıyla paranoyak olacaksın!

" Off beni gerçekten sevmiyor veya önemsemiyor" diye düşünmeye başladıysan eyvahlar olsun. Çünkü bu paranoyaklık öyle bir illet ki bir kere düşmeyiver. İnsanın bütün yaşam enerjisini elinden alıyor resmen. Kendi kendine kuruntu yapmaya başlamış gibisin. Normalde her şeyi çok takan bir insan değilsin ama son zamanlarda biraz şüphecilik var gibi. Geçmiş olsun! Bir kere başladın mı gerisi geliyor. Bu gereksiz kuruntular insanın hem kendinden soğumasına hem de etrafındakileri kendinden uzaklaştırmasına neden oluyor. Kendini sevmemeye başlayan bir insan etrafındaki insanların da onu sevmediğini düşünmeye başlar. Bu noktada insanların saygısını da yitirmiş olur. Böyle illet bir şey işte paranoyaklık. Sen de bu özelliklerin bazıları var gibi ama bunlardan tamamen uzaklaşmalısın. Yani sakın umutsuzluğa kapılma! İlk önce kendini sevmelisin ki etrafındaki insanlar da seni sevebilsin. Ne de olsa kendisini sevmeyen insanı neden başkaları sevsin ki? Sürekli şüpheci olmaktan da uzaklaşmalısın. Gerektiği yerlerde ve olaylarda şüphecilik oynamak güzel bir şey. Bu paranoyaklık daha fazla genlerine işlemeden kendine odaklanmalı, hiçbir şeyi gereğinden fazla önemsememelisin.

Paranoyaklık sana göre bir kavram değil!

Senin kendine ve etrafına karşı oluşturduğun bu güven duygusu, seni paranoyaklıktan uzak tutuyor. Genelde duygularını kontrol altına alabilen, mantıklı kararlar verebilen bir insansın. Özgüven konusunda pek bir sıkıntı çektiğin söylenemez. Elbette kimse dört dörtlük değil, ama ayakların yere sağlam basacak kadar bir özgüvene sahipsin. Zaman zaman insanlar tarafından hayal kırıklığına uğrasan da böyle insanların her zaman hayatında olacağının farkındasın. Bu seni paranoyaklığa hiçbir zaman itmedi. Yaşanan olaylardan ders çıkarıp kendine ona göre bir yol inşa etmek seni her zaman bir tık ileriye götürdü. Olumsuz düşüncelere kapılmaktansa her zaman bardağın dolu tarafından bakmaya çalıştın. Yer yer şüpheci olsan da bunu paranoyaklık derecesinde yapmadın. Gerektiği yerlede ve gerektiği zamanlarda yapmayı bildin. O yüzden senin mantığın her zaman duygularından önce geldi. Hiçbir olayın senin dünyanı etkilemesine izin vermedin. Ee bu yolda olduktan sonra sana paranoyak demek hiç doğru olmaz, çünkü değilsin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arjin-hakki-goren

Sen doğuştan paranoyaksın!

kleopatra07

Ben doğuştan bir paranoyağım, kafanızı s*kerim. Sansürlü yeri kendiniz çözün biraz zorlanacaksınız o kadar kalın.

orhan-ulusoy

Bazen kendini kaptıracak kadar paranoyak oluyorsun! Bu normal dünyada deli olmayanlardan uzak duracaksın!

mrt-ozn

Paranoyaklik sana göre olmahan bor kavram!

sevval-tas4

10. soruda 2 seçeneği seçtim ilk sonuç o kadar doğru ki yani kopyala yapıştırilki doğru ama 2. sinin ''Resmen kendi köşene çekildin.'' ve'' İnsanlara karşı daha çekingen olmaya başlamışsın. Kendi içini açamamaya, hayal kırıklığına uğrayacağını düşündüğün için geri planda olmaya başlamışsın. '' bu cümlelerde kendi hayatımı sorguluyorum gerçekten böylemiymiş diye ...

Görüş Bildir