Bu Kadınlar Bir Başka! Yaşam Hakları için Erkek Kamçılayıp Yangın Çıkaran Cesaret Abideleri Süfrajetler

-

Başlıkta da gördüğünüz üzere onlara cesaret abideleri diyoruz çünkü onlar dönemlerindeki tüm tabuları yıkarak birçok eyleminin düzenleyicileri oldu. Biz de bu kadınların neler yaptığını ya da yaşadıklarını sizlere kısa da olsa anlatmak istedik. 

Keyifli okumalar! 

Süfrajetlerin tanımını kısaca yapacak olursak; 19. yy sonlarına doğru İngiltere'de kadınların oy hakkı için mücadele etmiş bir kadın hareketi.

Fakat bu hareketi özel kılan bazı özellikler var.

Kısacık bir tanımla yetinmeyeceğiz elbette! Başlattıkları kadınların sosyal alandaki var olma mücadelesi, açlık grevleri, protestolar, ölümler ve tutuklanmalarla devam etti.

Kamuya açık alanlarda sadece erkeklerin sigara içmesine izin verildiği dönemde açık alanlarda sigara içerek deyim yerindeyse imkansızı başarmışlardı.

Daha sonraları yapılanların eylemlerin şiddeti daha da arttı. Binalara yönelik bombalı eylemler, yangınlar ve taşlamalarla ağırlaşmıştı. Artık bu işin de bedeli çok büyük olacaktı.

Hatta polisleri dövdükleri zamanlar bile oluyormuş ve gördükleri erkekleri de kamçıyla dövüyorlarmış. 😂

Süfrajetler ya cesur olacaktı ya da ezilmeye mahkum bir şekilde öleceklerdi. Onlar cesaretlerini toplayıp eylemlerini daha farklı boyutlara taşıdı.

Cesaretleriyle sonraki kadın hareketlerinin örnek alacağı bu kadınların birçoğu hapse atıldı. Fakat yine de yılmadılar.

Dışarıda olanlar ise mücadeleye devam etti.

Hem bu kadınlarla dalga geçip, hem de politik mahkum statüsü verilmeyince açık grevine başladılar. Zorla yemek yedirildiklerini de söyleyelim...

Tüm bu yaşananların ardından fotoğraftaki Süfrajet Emily Davison, kadınlara yönelik baskıyı protesto etmek için kralın da izlediği at yarışında kendisini atın önüne atarak yaşamına son verdi.

Kendisi aynı zamanda kadın mücadelesi için hayatını feda eden ilk kadın.

Emily Davison'un öldüğü anın fotoğrafı;

Bu da yarış atının önüne atladığı anın videosu...

Sonunda ölüm de olsa diğer kadınların da ilgisini çeken bu hareket, kısmen de olsa taleplerine ulaşmayı başardı ve 30 yaş üstü ve belirli bir maddi seviyede olan kadınlar için seçme hakkı tanındı.

1. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla da eylemleri azalmaya başladı.

Süfrajetlerin mücadelesini anlatan 2015 yapımı "Suffragette" isimli filmi de izleyebilirsiniz. 😇

IMDb 6.9

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alp-gunes

şiddet kullanan şiddet görür. reklam yapacağım diye şiddete destek çıkarsanız yarın öbür gün başkaları da size karşı şiddeti meşru kılar.

mete-ozturk4

onedio boş yapıyorsun yapma

whypush

aşırı feminizm altında baskılanmış cinsel dürtüler bir süre sonra hardcore sex olarak kırbaçlama, aç bırakılma, darp edilme gibi sado-mazo fanteziler olarak su yüzüne çıkmış. tabiiki kendileri bi şekilde haklı davaları için cesur davranmışlar takdirimi kazandılar yalan yok.

yapiciinsan

bi erkek çocuğu elinden alindigi için kadina tokat atsa hakkimi ariyor değil canavar dersiniz ama onediodaki bütün (cidden BÜTÜN) içerikler kadin lehine nedense

aleni-merit

Verseydiniz churchill abiye bunları getirseydi çanakkale ye ordan konyaya nakledip gerekli terbiyeyi verirdik burda biz. Açlık grevide yapamazlardı hem doyurrurduk biz onları sütlü tatlılarımızla damak tatlarını değiştirirdik dayanamazlardı

Görüş Bildir