Bu İfade Erciyes Üniversitesi'ndeki Bir Doktora Tezinden: 'Hitler Sosyalizmin Kurucusu'

 > -

Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahika Karaca'nın 'Emine Semiye hayatı, fikir dünyası, sanatı, eserleri' isimli tezinde, Hitler'in 'sosyalizmin kurucusu' olarak gösterildi. Tezde ismi geçen İspanyol düşünür Francisco Ferrer'in soyadının 'Führer' olarak karıştırdığı öne sürüldü. Karaca ise, 'Tezimle ilgili dolaşanlarla ilgili çok ama çok üzüldüğümü belirtmeliyim. Gerekli düzeltmeyi kitap olarak yayımladığımda yapacağım' dedi.

Karaca'nı tezine konu olan edebiyatçı, öğretmen ve kadın hareketi öncüsü Emine Semiye Önasya

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş'ün haberine göre, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahika Karaca, "Emine Semiye hayatı, fikir dünyası, sanatı, eserleri" isimli tezinde Emine Semiye’nin 1909’da yazdığı bir yazıdan bahsetmiş. Bu tezde İspanyol düşünür Francisco Ferrer’in ölümü üzerine Yeni Gazete’de yayımlanan yazıyı aktarmış. Fakat tezde isimleri ‘karıştırıp’ Ferrer yerine ‘Führer’ ismini kullanıp Hitler’i sosyalizmin kurucularından biri olarak göstermiş.

Karaca, tezinde şu ifadelere yer vermiş:

"Emine Semiye Yeni Gazete’de yayımlanan ‘Büyük Führer ve Sosyalizm’ isimli yazısında da sosyalizmin kurucularından Adolf Hitler’den ve Hristiyan toplumlarda sosyalizmin ortaya çıkışından bahseder. Yazar öncelikle mazlumların kanıyla yoğrulmuş İspanya toprağını kurtarmak için Hitler’in bütün ömrünce çalıştığını anlatır ve Hitler’in ruhunu selamlar. İspanya’da kurulan engizisyon mahkemelerinde dökülen Müslüman ve Yahudi kanlarından söz ettikten sonra yine Hitler’i anar. Müslüman ve Yahudilerin buralarda dökülen kanlarından oluşan lekelerin ancak Hitler’le temizlenebileceğine inanır."

Konu ortaya çıkınca 'tez nasıl kabul edildi?' sorusu gündeme geldi.

Tezdeki yanlışlığın ortaya çıkmasının ardından özellikle sosyal medyada tezin nasıl kabul edildiği gündeme geldi. Tezi kontrol eden ve doğruluğunu onaylayan öğretim görevlilerinin ise isimleri de ortaya çıktı. 

Tezi kabul edenler ise yine Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hülya Argunşah, Prof. Dr. İsmail Görkem, Prof. Dr. Abdullah Saydam, Doç. Dr. Mümtaz Sarıçiçek ve Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilge Ercilasun.

Karaca, tezdeki hakanın ortaya çıkmasının ardından sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. İddialarla ilgili çok üzüldüğünü söyleyen Karaca, hatanın düzeltileceğini belitti👇

Tezde Hitler'in sosyalizmin kurucusu olarak gösterilmesi sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir