Bu Görsel Çağrışım Testine Göre Benliğinin En Güçlü Arketipini Söylüyoruz!

-

Carl Jung'un psikoloji dünyasına kazandırdığı 'Arketip' kavramı; algılamamızı örgütleyen, bilinci düzenleyen, değiştiren zihinsel görüntülerdir ve çok çeşitlidir. İnsan kültürünü oluşturan temel ögelerdir ve uzun süre benzer olayları yaşadıktan sonra bunlar kolektif bilinçaltımıza işleyerek, alışkanlıklarımızı ve doğal olarak kişiliğimizi oluştururlar.

Peki ya bir çok çeşidi olan arketiplerden, senin benliğinde en baskın olanı hangisi? O zaman testi çöz ve öğren!

1. Bu akan görsele dikkatlice bak! Sana hangi rengi çağrıştırdı?

2. Bu resim sence neye benziyor?

3. Bu görsele de dikkatlice bir süre bak ve sana hangi duyguyu çağrıştırdığını söyle bakalım.

4. Peki ya bu görüntü sana aşağıdaki kelimelerden hangisini çağrıştırdı?

5. Şimdi de aşağıdaki görsellerden sana 'Ölüm' kelimesini çağrıştıranı seçmeni istiyoruz.

6. Bu görsele bakınca algıladığın ilk nesne nedir?

7. Az kaldı... Bu görselin sana neyi çağrıştırdığını seç bakalım.

8. Sona yaklaştık. Şimdi de bu görsele bir süre bak. Buradaki çift hakkında yorumun aşağıdakilerden hangisi olurdu?

Birbirlerini seven ama ayrılmak zorunda olan bir çift.
Sadece bir taraf istediği için ayrılmak üzere olan bir çift.
Birbirlerini seven, tutkulu ve mutlu bir çift.
Açıkçası aklıma cinsellik dışında başka bir şey gelmedi.

9. Bu görsellerden sana en yakın geleni de seç ve testi bitirelim!

'Yargıç' Arketipi!

Sen gerçekten insanlar üzerinde otorite kurmayı seviyorsun. Ayakları yere sağlam basan ve rasyonel biri olduğun için çevren tarafından en çok sözü dinlenen, bir olay olduğunda ilk danışılan kişisin. Her zaman gerçekçi olmayı tercih ediyor, bir şeye karar vermeden önce onu her açıdan değerlendirip eleştiriyorsun. Biri ya da birileri yanlış bir şey yaptığında bunu söylemekten asla çekinmiyorsun. Yani sana; kendi doğruları olan, lafını kimseden sakınmayan, ağırbaşlı ve sabırlı bir insan desek yanılmış olmayız. İnsan yönetimi ile ilgili bir iş yapıyorsan ya da yapacak olursan oldukça başarılı olacağına şüphemiz yok.

'Mükemmeliyetçi' Arketipi!

Sen başarıya odaklı bir insansın. Bir şeyi kafana koyduğunda engel tanımıyorsun. İnsanların düşüncelerini dinliyor ama kolay etkilenmiyorsun çünkü daima kendi fikirleri doğrultusunda yol almayı tercih eden birisin. Aynı zaman da fazlasıyla sorumluluk sahibisin. Bu yüzden, bir iş yaptığında her şey kusursuz olsun istiyorsun ve bunu riske atamayacağın için ipleri elinde tutmayı seviyorsun. Birisine bir iş verdiğin zamansa muhakkak gözün arkada kalıyor çünkü senin elin o işe değmezse rahat edemiyorsun. Yani biraz da kontrol manyağısın diyebiliriz. :) Kısaca sen doğuştan lidersin!

'Sahil Serserisi' Arketipi!

Sen bu hayata, her şeyden zevk almak için gelmişsin. Hiçbir şeye kafa yormadan, canını sıkmadan anın tadını çıkarmaya çalışıyorsun. Hiçbir olay seni kolay kolay endişelendirip, strese sokamıyor. Başına ne gelirse gelsin her zaman sakinliğini korumayı başarıyor ve içinden; ‘Hallederiz yeaa!’ diye geçiriyorsun. Başına buyruk olduğun için birine bağlanmak da senin için çok zor o yüzden uzun süreli ilişkiler de pek sana göre değil. Sabah 8 akşam 5, bütün gün dört duvar arasında oturmak zorunda olduğun bir iş ise senin için adeta bir kabus!

'Özgür Ruh' Arketipi!

Hangi çılgın sana zincir vurabilir ki? Sen tam anlamı ile kafasının dikine gitmeyi seven, bağımsızlığına düşkün bir bireysin. Tabiri caizse herkes gibi olamıyor, her zaman ortaya bir farklılık koyuyorsun ve bunu asla; sivrilmek, dikkat çekmek için yapmıyorsun. Senin yaradılışın böyle! Aynı zamanda maceraperest bir insansın. Öyle ki adrenalinsiz bir hayat, boşa geçmiş bir hayat gibi geliyor sana. Tüm bunların yanı sıra fazlasıyla sosyal biri olsan da yalnızlıktan da büyük bir keyif alıyorsun. Hayatı biraz daha sakin yaşamanda fayda var.

'Kurban' Arketipi!

Sen biraz olayların negatif tarafını görmeye meyillisin. Çoğu zaman bütün olumsuzluklar, kötülükler seni bulacakmış gibi hissediyorsun. Belki de bunun nedeni, herkese karşı aşırı düşünceli davranman ancak konu sen olduğunda, duygularını ve kendini ifade etmekten ölesiye kaçman olabilir. İnsanlara karşı ne istediğini açıkça söylemediğin için olaylar da istediğin gibi sonuçlanmıyor. Ama bizden sana tavsiye, duyguların konusunda daha açık olmalısın. Sonuçta sen de bir insansın ve zaman zaman gerçekten anlaşılmaya ihtiyaç duyuyorsun...Yapma, etme kendine bunu!

'Mistik' Arketipi!

Sen fazlasıyla gizem dolu bir kişiliksin. Seninle olan insan daima şaşırmaya hazırlıklı olmalı çünkü sürprizlerle dolusun. Seni tam anlamıyla anlamak, keşfetmek gerçekten zor. Maddi şeylerden çok manevi şeylere oldukça önem veriyorsun. Hayat ne kadar kötüye giderse gitsin içindeki gücü kaybetmiyor resmen ilahi bir kuvvet ile her şeye dört elle sarılıyorsun. Aynı zamanda enerjin öylesine yüksek ki insanları direk kendine çekebiliyorsun. Ellerinle şifa vermek, zihin okumak, geleceği görmek gibi değişik yeteneklere sahip olma ihtimalin de çok yüksek.

'Memnun Edici' Arketipi!

Kendinden çok başkaları için yaşayan, fazlasıyla duygusal ve manevi değerleri yüksek birisin. Kimse üzülmesin, herkes mutlu olsun istiyorsun. Yedi kat yabancıyı bile umursuyorsun çünkü insana sadece "insan" olduğu için değer veriyorsun. Çok uysal biri olduğun için herkesle kolayca anlaşabiliyor ve çevren tarafından oldukça seviliyorsun. Fakat senin bu sınırsız yardımseverliğin, kendini ihmal etmene de neden oluyor. Lütfen biraz, başkalarından önce kendini düşün!

'Polyanna' Arketipi!

Sen gerçekten en ufak şeyle bile mutlu olmayı başaran oldukça pozitif birisin. Hem aşırı duygusal hem de dibine kadar hayalperest bir insansın. Dünyada ne kadar kötü şey olursa olsun, burasının kötü bir yer olmadığına inancın tam. Çünkü insanlığı, saf sevginin kurtaracağını düşünüyorsun. Aşk ise senin için en kutsal duygu. Bu yüzden zaman zaman karşındakilere gereğinden fazla önem versende hiçbir zaman pişman olmuyorsun çünkü aşk için değeceğini düşünüyorsun. Senin tarafından sevilmek oldukça özel bir şey olsa gerek. Resmen hayat dolusun! Çiçekler, ağaçlar, hayvanlar kısacası var olan bütün güzel şeyler sana huzur veriyor. Ne diyelim nazar değmesin sana!

' Afrodit veya Don Juan' Arketipi!

' Afrodit veya Don Juan' Arketipi!
' Afrodit veya Don Juan' Arketipi!

Sen tam anlamıyla saf kadın/erkek cinsel enerjisinden oluşuyorsun. Elde etmek istediklerini bu gücünü kullanarak almaya çalışıyor ve çoğu zaman da başarılı oluyorsun. Çünkü sana karşı koymak gerçekten zor. Sende öyle bir enerji var ki karşında kaya olsa erir. Bizden sana tavsiye; biraz kendini dizginle. Çevrendekilere de yazık! :)

'Kahraman' Arketipi

Sen resmen bu dünyaya insanlık için gelmişsin. Kimin yardıma ihtiyacı varsa anında orada bitiyorsun. Senin de her insan gibi korkuların var ancak hayatta hiçbir zorluk seni yıldırmıyor, her şeyin üstesinden gelmeyi bir şekilde başarıyorsun. Çünkü zayıflığa, pes etmeye tahammülün yok. Aynı zamanda sevdiklerine karşı oldukça sahiplenicisin ve onlar için gözünü kırpmadan kendini feda edebilirsin. İnsanlar sana hayran olmasın da ne yapsın?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yandere-ti

Memnun Edici' Arketipi!

radegast

kahraman: Sen resmen bu dünyaya insanlık için gelmişsin. Kimin yardıma ihtiyacı varsa anında orada bitiyorsun. Senin de her insan gibi korkuların var ancak hayatta hiçbir zorluk seni yıldırmıyor, her şeyin üstesinden gelmeyi bir şekilde başarıyorsun. Çünkü zayıflığa, pes etmeye tahammülün yok. Aynı zamanda sevdiklerine karşı oldukça sahiplenicisin ve onlar için gözünü kırpmadan kendini feda edebilirsin. İnsanlar sana hayran olmasın da ne yapsın?

badglmr

özgür ruhum yine çıktı ortaya ama bunu anlamayan ve yanlış yorumlayanlarla çevrili çevrem!!

poncikicseslisahis

'Memnun Edici' Arketipi! 'Memnun Edici' Arketipi! Kendinden çok başkaları için yaşayan, fazlasıyla duygusal ve manevi değerleri yüksek birisin. Kimse üzülmesin, herkes mutlu olsun istiyorsun. Yedi kat yabancıyı bile umursuyorsun çünkü insana sadece "insan" olduğu için değer veriyorsun. Çok uysal biri olduğun için herkesle kolayca anlaşabiliyor ve çevren tarafından oldukça seviliyorsun. Fakat senin bu sınırsız yardımseverliğin, kendini ihmal etmene de neden oluyor. Lütfen biraz, başkalarından önce kendini düşün!

1913

Kahraman' Arketipi

Görüş Bildir