Bu Gıdalardan Uzak Durun! Kanser Olma Riskini Artıran 14 Kaçınılası Besin

1.2bPAYLAŞIM

Kanser hastalığına yakalanma oranı bir çok farklı olaya göre değişiklik gösterse de bazı gıdalarda bulunan maddeler kanser olma riskini artırıyor. Bu riski en aza indirmek için işte bu gıdalardan olabildiğinde uzak durmamız tavsiye ediliyor.

1. Aflatoksinli gıdalar

Bazı tahılların oda sıcaklığında bekletilmesi sonucu küfler oluşuyor. Bu küflerin oluşturduğu aflatoksin adı verilen toksinler, başta mide kanseri olmak üzere tüm kanser çeşitlerinde risk taşıyabiliyor. Bu yüzden tahıllı ürünleri seçerken kaliteli olmasına özen göstermemiz öneriliyor.

2. Tatlandırıcılar

Şeker kullanmayıp daha sağlıklı bir yaşam sürmek isterken, tatlandırcıda bulunan kimyasal maddelerle kanser olma riskini artırabiliyoruz.

3. Paketli ürünler

cdn.suslusozluk.net

Paketlenmiş neredeyse her üründe az da olsa bulunan trans yağ, kanser olma riskini arttırmakta. Özellikle de cipslerde fazlasıyla bulunan trans yağdan uzak durmakta fayda var.

4. İşlenmiş etler

Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etler içerdikleri kimyasal ve fazla tuz oranıyla ciddi hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.

5. Kültür mantarı

Özelikle yemeklerde kullandığımız kültür mantarlarının kabuğunda bulunan maddeler sağlığımıza zarar teşkil edebiliyor.

6. Diyet ürünleri

Paketlenmiş bir çok diyet ürününde bulunan tatlandırıcı ve kimyasallar kanser riski taşıyabiliyor.

7. Tütsülenmiş gıdalar

Yenilip sindirildikten sonra vücuda bazı maddeler salgılayarak farklı tepkimeler gösteriyor. Özellikle de kalın bağırsak ve mide kanserine yol açabiliyor.

8. Jelatinli gıdalar

İçerisinde jelatin ve renk verici maddeler bulunduran jelibon gibi yiyecekler kanser riski taşımakta. Daha çok çocukların ilgisini çeken bu gıdalardan onları uzak tutmakta fayda var.

9. Yağda kızartılan şekerli ve hamurlu gıdalar

Kızgın yağda pişirilen hamur işleri bazı maddeleri açığa çıkararak kanser hastalığına yakalanma riskini artırabiliyor.

10. Şekerli paketlenmiş ürünler

Hazır meyvesuları, gazozlar, pasta ve kurabiyeler içerdikleri şeker ve kimyasallarla sağlığımızı tehdit edebiliyor.

11. Alkol

Diğer gıdalar gibi alkolün de aşırı alımı dudak, larinks kanserlerine neden olabiliyor ve karaciğer, akciğer kanseri riskini artırabiliyor.

12. Tütün ürünleri

Sigara ve nargile içmek veya sigara dumanına maruz kalmak çeşitli kanserlere neden olabiliyor.

13. Kızarmış patates

Kızgın yağda kızartılmış besinleri çok tüketmek ve yağı yaktıktan sonra yemeklere katmak kanser riskini artırabiliyor.

14. Unlu gıdalar

İşlenmiş un, buğdayın besin değerini kaybetmesine neden oluyor, artık çoğu buğdayın GDO'lu olduğunu düşünürsek unlu gıdalara tamamen kanserojen besinler olarak bakabiliriz.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Sağlıklı yaşam programları düzenleyen doktorlardan bir tanesi (ismini unuttum) kanser hastalığına yakalanmıştı.Yani bu öyle onu yeme,bunu içme,bunu sürmelik bir hastalık değil.Tabi ki dikkat etmekte fayda var ama abartmakta gereksiz.Sabah akşam pişi kızartıp afiyetle yiyen teyzeler var bildiğim,senden benden sağlam :) Kanser ya da diğer büyük hastalıkların en net sebebi sinir strestir arkadaşlar.Önce mutlu bir hayatınız olsun.Gerisi önemsiz.

eroll

"Kanserden değil, açlıktan ölün" başlığı.

ilker-okumus

cip,kümyasal,tütsülemiş konuyu yazanın türkçesi 1 sanırım

penia

E ne kaldı :(

_oishii_

Yulaf kepeği yiyin, protein ağırlıklı beslenin, zeytinyağlı yemekleri hafif diri kalacak şekilde pişirin, sebzeleri daha çok salata olarak tüketin, bol su ve yeşil çay için :)

Görüş Bildir