Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Beyin Yakan Psikoloji Testinin Son Sorusunu 10 Kişiden 9'u Göremeyecek!

840PAYLAŞIM

Psikoloji, bireyin bilişsel süreçlerini ve davranışlarını inceleyen bilim dalıdır; gözlem, ikna edicilik ve güzel konuşma bu bilimin en önemli noktalarıdır. 

Psikoloji, her şeydir. 

Bakalım, sizin psikolojik IQ'nuz ne kadar yüksek!

Haydi başlayalım...

1. Şizofreninin psikoloji terminolojisindeki tanımını sorarak başlayalım!

2. Tersten okunuşu altı bin dokuz yüz dört olan sayının karekökü hangisidir?

74
54
34
64
44

3. Ahmet aynanın karşısına geçip sol kulağını sağ eliyle tutarsa, kendini aynada sol kulağını sol eliyle tutuyormuş gibi görür?

4. Rehinelerin kendilerini rehin alan kişiye karşı empati hissetmesi ve onunla bir bağ kurup pozitif duygular içine girmesine ne denir?

5. Anlayışlar ve diğer kavram tabanlı bilginin işlendiği uzun süreli bellek bölümü hangisidir?

6. Stanford hapishane deneyi olarak geçen ve tarihin en acımasızlarından kabul edilen deneyin uygulayacısı olan ünlü psikolog kimdir?

Philipp Zimbardo
Tony LaMadrid
Harry Harlow
Stanley Milgram

7. Analitik psikolojinin kurucusu olan ve psikoloji dünyasının en önemli psikiyatrlarından kabul edilen İsviçreli bilim insanı kimdir?

Carl Gustav Jung
Alfred Adler
Muzafer Sheriff
Sigmund Freud

8. Azıcık zorlayalım zihinleri! Bir kadın, bir mezarın başında ağlıyor. Mezarda yatanın annesi, ağlayan kadının annesinin kayınvalidesi. Ağlayan kadın, mezarda yatanın nesidir?

9. ''Harfrelin yrelerini algliama da ceiklen zourlk, yamza ve oukma ekksiligi'' olarak bilinen hastalık hangisidir desek?

10. Hangisi zihin felsefesinin temel sorularından birisi değildir?

Bilgi, varlık, olgu nedir?
Zihinle madde arasındaki ilişki nedir?
Zihinsel manada düşünmek, hissetmek, algılamak, hatırlamak nedir?
Zihinsel durumların doğadaki yeri nedir?

11. Freud'un kişilik teorisine göre hangisi 'düşünmeden yapılan hareketlerde karar verici merci' olarak kabul edilir?

12. Karanlık bir odada iğne ucu büyüklüğünde sabit bir ışığın birden hareket ediyor gibi görülmesine ne denir?

Daha ilk soruydu halbuki :(

Daha ilk sorudan elendin, nasıl olduysa artık... Dikkatsizliğine denk geldiğimizi düşünüyoruz, normalde böyle şeyler yaşamazdın çünkü. Neyse problem yok, zihnini biraz dinlendirdikten sonra tekrar çöz bakalım testi!

Zihnin karıştı zira!

Aklın, beynin falan mı karıştı, ne oldu böyle? Zihninin odağını tam manasıyla teste çeviremedin öyle sanıyoruz ki. Fakat sorun yok, hepimizin başındaki sıradan bir beladır bu, odaklanamamak. Birkaç saniye dinlendir zihnini ve baştan çöz testi!

Anlık bir zihinsel bunalım falan mı yaşadın?

İlk iki sorudan sonra, bu iş oldu galiba demiştik fakat; anlık bir odaklanma sorunu seni en başa dönmeye mahkum etti. Haydi, bir daha!

Olmadı bu ama!

İşler birazcık kızışmaya başlayınca, zihnini kolaylıktan zorluk seviyesine çekmekte birazcık zorlandın gibi sanki. Anlık kaymalar olabilir, çok da takılmamak lazım. Baştan çözelim, haydi!

Soru zordu ama ama ama...

Yanlış cevaplamana dair çok fazla bahane bulunabilir fakat öyle sanıyoruz ki en doğru şey, dikkatini bir an için kaybetmen olacaktır. Olur ama, sorun yok. Haydi bir daha!

Korkularından kaçamadın!

Gayet iyi gidiyordun fakat zihninle olan savaşın sana birazcık pahalıya mal oldu ve yanlışa yöneldin! Olsun, haydi bir kez daha!

Yapma bunu!

Güzel gidiyordun, zihninde iyice teste odaklanmış gibiydi fakat yine olmadı. İlerideki soruların daha da zor olacağını bilirsen belki, bir sonraki başlayışında daha dikkatli olursun. Haydi bakalım!

Zihninin içinde izleniyorsun!

Psikoloji temelli sorulara cevap vermek, zihninle tam manasıyla barış içinde olmanı gerektirir. Fakat sanki sen birazcık kendinle ve zihninle savaş içerisindesin. Hiçkimse, zihniyle kavga içinde olmaktan bir fayda görmemiştir. Sen de görmeyeceksin. Zihninle bir bütün ol ve tekrar dene. Haydi!

Nasıl üzülmeyelim şimdi? :(

Dikkatli olacağına dair söz vermemiş miydin az önce? Neyse, haydi bir daha!

Anlık bilinç kayması yaşadın!

Bilinç, insanoğlunun hükmetmekte en çok zorlandığı bilişsel kavramlardan birisidir. Kontrol altına alması, yaşamın doğru tarafına kanalize etmesi pek zordur. Bu nedenle pes etme, tekrar dene!

Aklın mı karıştı sanki?

Gayet iyi gidiyorsun çünkü pek çokları bu soruya dahi gelemeden kaçtı gitti. Sen ve senin gibi, beyni ile işbirliği içinde olan ve kaybetmekten hoşlanmayanlar kaldı! Ha gayret!

Son bir adım kalmıştı! :(

Yazacak çok fazla şey yok. Zaten sona geldin ve bir şeyler söyleyerek aklını karıştırmayalım hiç. Son bir adım, haydi!

Tam bağımsız ruh hastası!

Hayatta en önemli amacımızın mutlu olmak ve bunun temelininse kendimizi tanımak, ilişkilerimizi doğru yorumlayabilmek, davranışların ana nedenlerini anlayabilmekten geçtiğini çözmüşsün ve bunun için psikoloji konusunda her şeye hakimsin! Ayrıca empati denilen kavramın, sadece ‘kendini karşındakinin yerine koymak’tan çok daha öte ve komplike bir şey olduğunun farkındalığında olan birisin. Empati yapmanın, karşındaki insanın hislerini değil, duygu ve düşüncelerini de simüle etmeyi gerektirdiğini biliyorsun. Bu yer yer sana zorluk çıkarsa bile onu da ayarında kullanabilmeyi başarabiliyorsun. En önemlisi de, bir insanın kendi hissettiklerinin sebebini anlayabilme hazzına sahipsin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ertan-asci1

valla kendime cok güvendim ikinci soruyu bile goremedim

derin-yakamoz

Bitince bu yazıyor: Hayatta en önemli amacımızın mutlu olmak ve bunun temelininse kendimizi tanımak, ilişkilerimizi doğru yorumlayabilmek, davranışların ana nedenlerini anlayabilmekten geçtiğini çözmüşsün ve bunun için psikoloji konusunda her şeye hakimsin! Ayrıca empati denilen kavramın, sadece ‘kendini karşındakinin yerine koymak’tan çok daha öte ve komplike bir şey olduğunun farkındalığında olan birisin. Empati yapmanın, karşındaki insanın hislerini değil, duygu ve düşüncelerini de simüle etmeyi gerektirdiğini biliyorsun. Bu yer yer sana zorluk çıkarsa bile onu da ayarında kullanabilmeyi başarabiliyorsun. En önemlisi de, bir insanın kendi hissettiklerinin sebebini anlayabilme hazzına sahipsin.

hasan-basri-kilic

hepsini bildim tam ruh hastası çıktı

sertac-bahran

ben sn soruyu gördüm ve doğru bildim

ludwig-einstein

Freud sorusunda hata var !

Görüş Bildir