Brüksel Saldırısı Şüphelisi Serbest

6PAYLAŞIM

Belçika savcılığı, Brüksel havalimanındaki bombalı saldırıların faillerinden üçüncüsü olduğu tahmin edilen Faycal Cheffou'yu delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldığını açıkladı. Güvenlik kamerası görüntülerindeki şahsın Cheffou olduğu kanıtlanamadı.

Zavatem havalimanı’ndaki üçüncü şüpheli

Belçika Federal Savcılığı Cumartesi günü Faycal Cheffou hakkında "terör örgütü üyeliği, terör cinayeti ve terör cinayeti girişiminde bulunmaktan" yakalama emri çıkartıldığını duyurmuştu. Savcılık şahsın gözaltında olup olmadığına dair bir açıklama yapmamış, Belçika medyası şahsın intihar saldırganlarının yanında görünen beyaz montlu siyah şapkalı kişi olduğunu yazmıştı. Medyada yer alan haberlerde şahsın gözaltında olduğu ileri sürülmüştü.

Savcılık Pazartesi günü yaptığı açıklamada “sürmekte olan soruşturmanın Faycal Cheffou'nun yakalanmasına işaret eden verileri desteklemediğini” ifade ederek Faycal Cheffou'nun serbest bırakıldığını duyurdu.

Faycal Cheffou

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir yetkili “soruşturma makamlarının Faycal Cheffou'nun şapkalı adam olmadığını tespit ettiklerini” belirtti.

Brüksel Zavatem havalimanı’nda saldırı düzenleyen canlı bombalar Najim Lakravi (24) ve İbrahim El Bakravi'nin (29) güvenlik kameraları tarafından çekilen görüntüleri kamuoyuna yansımıştı. İkilinin yanında, en sağda görünen beyaz montlu ve siyah şapkalı şüpheli taşıdığı bombanın patlamaması üzerine kayıplara karışmıştı. Brüksel'de Avrupa Birliği kurumlarının olduğu Maelbeek metro istasyonunda intihar saldırısı düzenleyen Halid El Bakravi ile saldırıdan hemen önce konuşan ve yanında büyük bir çanta taşıyan şüpheli de henüz bulunabilmiş değil. Belçika polisi iki şüpheliyi aramayı sürdürüyor.

Ölü sayısı 35'e yükseldi

Brüksel'deki intihar saldırılarında ölü sayısı 35'e yükseldi. Belçika Sağlık Bakanı Maggie De Block'un açıklamasına göre, 96 kişi de hastanelerde tedavi altında bulunuyor.

DW

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir