Börü ve Dağ Serilerinin Yaratıcısı Alper Çağlar'dan Yeni Dev Proje: Göktürk Üçlemesi

-
Abone ol

Alper Çağlar, özellikle son yıllarda ortaya koyduğu yapımlarla adından oldukça fazla bahsettiren bir sinemacı. Öyle ki son işi Börü ile birlikte milyonlara adını televizyon ekranlarından duyurabildi. Alper Çağlar, bu popülarite ve ekonomik imkanlarla birlikte bugüne kadar kimsenin yapmaya cesaret edemediği türden bir seriye imza atmaya hazırlanıyor. Göktürk Üçlemesi adı verilen bu serinin çok büyük ilgi göreceği kesin.

İlk olarak Alper Çağlar'ı tanıyalım.

1981 doğumlu yönetmen ve senarist Alper Çağlar, neredeyse lise yıllarından beri sinema ile iç içe. Yüksek öğrenimini de aynı alanda Amerika ve Türkiye'de tamamlayan genç sinemacı, bir süredir imza attığı yapımlarla ülkemizin gündeminde.

Öncesinde de işleri olmasına rağmen adını geniş kitlelere Dağ filmi ile ulaştırdı.

Dağ filminde ülkemizin Güneydoğu bölgesinde yaşanan terör sorununa iki farklı dünyadan gelen iki askerin bakış açısından aktararak, büyük bir beğeni toplamıştı.

Dağ'ın hemen ardından Panzehir isimli bir aksiyon filmine imza attı.

Bu filmde orijinal bir hikaye güzel sinema teknikleri ile bezenerek izleyicilere aktarıldı. Bu filmle birlikte her tatta filme kendi imzasını atabileceğini kanıtladı.

Alper Çağlar, Dağ II ile birlikte ülkenin en başarılı yönetmenleri arasına girdi.

Dağ II filmindeki oyunculuklar ve başarılı bir hikayenin beyaz perdeye çok iyi bir şekilde aktarılması tam anlamıyla bir ekip eforu olsa da, en büyük pay elbette Alper Çağlar'a teslim ediliyordu.

Son olarak bir polis hikayesi ile karşımıza çıktı.

Börü dizisi kuşkusuz bu senenin adından en çok bahsettiren televizyon olayı. Börü'de senarist koltuğunda oturan Alper Çağlar, aslında bu projede senaristten daha fazlası. Proje tasarımcısı göreviyle de Börü ekibinde bulunan sinemacının prodüksiyon firması ÇağlarArts, ortak yapımcı olarak projeyi hayata geçiriyor.

Başarılı sinemacı çok kısa bir süre içinde yönetmen ve senarist koltuğunda olacağı yeni bir projeyi açıkladı.

Kendisinin yeni bir sinema olayı olarak duyurduğu bu projenin adı Göktürk Üçlemesi olacak.

Bu üçlemede gerçek bir destan anlatılacak.

Batı dünyasının çok büyük önem verdiği mitoloji tüm sanat ve alt kültürlere yansımış durumda. Bu sav ile yola çıkan Alper Çağlar oldukça zengin olmasına rağmen hakkında çok şey bilinmeyen Türk Mitolojisi'ni beyaz perdeye taşıyacak.

Ona göre Batı dünyası mitolojilerini popüler kültür araçlarıyla uzun süredir ihraç ediyor.

Bu yolla hiçbir ekstra yola başvurmadan kendi kültürlerini, dillerini diğer kültürlere yaymış oluyorlar. Kendisi artık bizim de bu yolla kendi kültürümüzü, dilimizi dünyanın geri kalanına aktarmamız gerektiğin savunuyor ve bu yolda bir adım atıyor.

Genç sinemacı bu amacını Göktürk Üçlemesi ile tüm dünyada yerine getirmek istiyor.

Bunu yaparken her şeyi olması gerektiği gibi uzmanlara danışarak yapacağını da ekliyor.

Unutulmaz bir devlet, unutturulamaz bir çağ...

Göktürk Devleti ve çağını bu sıfatlarla tanımlayan Alper Çağlar, sinema tarihimizin en destansı işini yapmaya soyunuyor. Global seyirci üzerinde Türk tarih ve kültürünün etkisini bırakmayı amaçlayan Çağlar, bunu aceleye getirmeden yapacağını da ekliyor.

İlk Göktürk

Serisinin ilk bölümü İlk Göktürk 2019 yılında seyirci ile buluşacak.

Kırk Göktürk

İkinci bölüm olan Kırk Göktürk 2022 yılında beyaz perdede olacak.

Son Göktürk

Adından da anlaşılacağı gibi serinin son bölümü Son Göktürk 2025 yılında izlenebilecek.

Çıktığı bu zorlu yolda genç sinemacı Alper Çağlar'a başarılar diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-memis

Kendimizi nereden geldiğimizi neler yaptığımızı unutuyoruz. Çizgi filmden daha kötü diziler çekiyoruz,tarihlen çelişen kurgusu olmayan şeyler. Bizim destanlarımız, yazıtlarımız, kitabelerimiz,kültlerimiz uygarlık sahnesinde ön sıralarda olmasına rağmen bunu işleyerek ne dünyaya tanıtabildik ne de kendimiz öğrenebildik. Kurgusu abartılmadan tarihin hafızasına sadık kalarak yazılan kitaplar ve çekilen filmler herzaman layık olduğu değeri kazanırlar. Başarılar Diliyorum.

sait-mello

Yeniden Bizim Zamanimiz cCc

congolos

Hadi bakalım beklemedeyiz

waltor

Adamın söylediklerinin hepsine katılıyorum . Yunan , Mısır ve İskandinav mitolojileri sinemaya çok güzel uyarlanıyor ama bizim kendi kültürümüze ait mitolojilerin onlardan aşağı kalır yanı yok ama ne hikmet göremiyoruz . Videosu da güzel olmuş burada konuya eklenebilirdi niye eklememiş editör anlamadım . Özellikle yanlış bir bilgi değilse Dombıra ile çalınan 40 göktürk sahnesinin bu seride nasıl yansıtacaklarını merak ediyorum , inşallah çok güzel bir seri olur .(

ayna-efendi

beklemek zor, zaman hızlı geçsin de çıksın

Görüş Bildir