Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bölüşürsek Tok Oluruz, Bölünürsek Yok Oluruz! İnsanlara Dokunabileceğiniz 10 Sivil Toplum Örgütü

-

Sanki bugün dünden daha kötü, her gelen gün gideni aratıyor. Hastalıklar, psikolojik ve fiziksel şiddetler, fakirlik, cahillik derken dertler sıralanıp gidiyor. Ancak sadece hayıflanmak ve üzülmek çare değil hatta hiç çare değil. Bir yerden başlamak bu gidişatı yönlendirmek gerekiyor. Ülkemizde ve dünyada insana, hayvanlara ve doğaya faydalı olma amacı güden birçok sivil toplum kuruluşu var. Gerekli prosedürü yerine getirdikten sonra siz de onların bir parçası olup yarını bugünden inşa edebilirsiniz.

1. Toplum Gönüllüleri Vakfı

"Toplum Gönüllüsü gençler, üniversitelerinde kulüp, topluluk veya grup olarak örgütlenmekte, belirledikleri ihtiyaçlara göre sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmektedir.

Bu projeler, sadece topluma katkı sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda gençlerin sorumluluk sahibi aktif bireyler olmalarına yardımcı olmakta ve kişisel gelişimlerini desteklemektedir." Hakkımızda – Toplum Gönüllüleri Vakfı

2. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı

“Türkiye’nin yarınlarında aydınlık yüzler görmenin ön koşulu, bugün çocuklarımızı en iyi şekilde eğitebilmektir.”

Eğitim sisteminde tartışılmaz ağırlığı olan devlet, kaynak yetersizliği ve yapısal sorunlar nedeniyle bu görevi yerine getirirken çeşitli güçlüklerle karşılaşmaktadır. Gönüllü kuruluşların, özel sektörün ve vatandaşların, hayati önem taşıyan bu alanda devletin verimliliğini artıracak şekilde; destek olarak, örnekler yaratarak ve eksikleri tamamlayarak sorumluluğu paylaşmaları gerekmektedir. Vakfımızın varoluş nedeni, devlet tarafından verilen temel eğitime katkıda bulunmaktır."

TEGV Hakkında | TEGV

3. Anne Çocuk Vakfı

"Her çocuk hayata eşit başlamayı hak eder.

Biz AÇEV olarak 25 yıldır, erken yaştaki her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması için çalışıyoruz. Ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi çocuklar, anne babalar ve genç kadınlar için bilimsel temelli eğitim programları geliştiriyor ve uyguluyoruz.

Eğitim programları ve saha çalışmalarının yanı sıra, toplumsal farkındalığı artırmak, bilinç ve destek oluşturmak üzere farkındalık ve savunu faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde de özellikle vurgu yapılan, erken çocukluk döneminde nitelikli eğitim, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde ailelerin rolü, toplumsal cinsiyet eşitliği ve yaşam boyu öğrenme konularına tüm faaliyetlerimizin odağında yer veriyoruz.

Bugüne kadar eğitimlerimizle ulaştığımız katılımcılarımız, gönüllü eğitimcilerimiz, bağışçılarmız ve giderek güçlenen işbirliği ağımızla her geçen gün daha da büyüyoruz."

Hakkımızda | AÇEV - Anne Çocuk Eğitim Vakfı

4. Sen De Gel Vakfı

"Dernek, ulusal ve uluslararası alanda sınır tanımaksızın, sosyal ve ekonomik alanda nitelikli ve sürdürülebilir gelişimi sağlamak amacıyla yoksullukla mücadele ederek, istihdam yaratarak, kadınların ve gençlerin gelişimine yönelik projeler üreterek, ulusal ve uluslararası alanda sivil ve diğer benzer hedefleri bulunan kuruluşlarla işbirliği yaprak, Birleşmiş Milletler Bin Yıl Hedefleri’ne sadık kalarak ve özellikle “en az gelişmiş ülkelerin” sorunlarını gözeterek yapılandıracağı projeleri hayata geçirmek amacıyla kurulmuştur."

Sen De Gel

5. Hayat Sende Derneği

"Yuvaların kapatıldığı, devlet koruması altında yetişen çocuk ve gençlerin hayata sevgi dolu ailelerde eşit ve güçlü bir şekilde atıldığı bir dünya düşlüyoruz."

Amacımız

6. Hayvanları Koruma Derneği

"HAYKOD 1955 yılında devrin Cumhurbaşkanı Celal Bayar önderliğinde​​, İsmet İnönü, Refik Koraltan, Suna Kan, Sabiha Bengütaş gibi  devrin saygın şahsiyetlerinin kurucu üyesi olduğu bir dernektir. Türkiye'de ilk hayvan barınma tesisini kurmuştur. 1956 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile, KAMU YARARINA FAALİYET GÖSTEREN DERNEK statüsüne layık görülmüş, o zamandan beri hiçbir hayvan koruma amaçlı derneğin sahip olamadığı​ bu ayrıcalıklı statüyü, özverili çalışmaları ile övünçle taşımaktadır."

 Hayvanları Koruma Derneği 1955 - HAYKOD

7. Lösemili Çocuklar Vakfı

"LÖSEV’e gönüllü üye olarak, lösemili ve kanser hastası çocuklara destekler vermek isteyecek herkese kapılarımız sonuna kadar açıktır. Bir LÖSEV gönüllüsü olarak küçük-büyük, kadın-erkek, çalışan-emekli herkesin, çocuklarımızı yaşama bağlamak için yapabileceği bir şeyler mutlaka var! LÖSEV’e gönüllü üye olmak çok kolaydır. Vakfımıza gelerek elden ya da resmi İnternet sitemizden bir “Gönüllü üye formu” doldurmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden gönderilen formlarla ilgili onay mailleri 24 saat içinde gönüllüye ulaştırılmaktadır."

[LÖSEV'de Gönüllülük](https://www.losev.org.tr/v6/sayfa/losev'de-gonulluluk-12)

8. Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

"Toprak...Toprak...Toprak...

Ülkemiz yılda 743 milyon ton toprağını erozyonla kaybediyor. Oysa yaşam üreten bir cm toprağın oluşması binlerce yıl sürüyor. Toprak kaybetmeyi göze alamayacağımız kadar kıymetli bir varlık. Bize aşımızı, işimizi, sanayimize hammaddeyi toprak sağlıyor. Eğer toprağımızı kaybedersek hayatımızı da kaybederiz. TEMA'nın varoluş nedeni yaşama yani toprağa sahip çıkmak, korumaktır."

Varoluş Nedenimiz

9. Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı

"Türkiye’de otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanılanması; tanı alan çocukların ve ailelerinin sağlık, eğitimmeslek edinimi, istihdam, bağımsız yaşam ve kaynaştırma gereksinimlerinin dünya standartlarında karşılanmasıdır. Ayrıca, kaynaştırmadaki diğer özel eğitim gerektiren çocukların ve gençlerin ilgili gereksinimlerinin karşılanmasıdır."

Gönüllülük | Tohum Otizm

10. Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

"Korunmaya muhtaç çocuklara kollarımızı
ve yüreklerimizi açtık…

Kurup yaşattığımız “Çocukköyleri” ile ihmal görmüş ve kişisel varlığı tehdit altında olan korunmaya muhtaç çocukları okul öncesi yaştan başlayarak; sağlıklı gelişmelerini sağlayarak, eğitim imkanı sunarak, kişisel yeteneklerinin geliştirerek, geleceğe hazırlayıp topluma kazandırıyoruz."

Koruncuk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir