Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bizi Bize En İyi Anlatan Senarist ve Yönetmen Yavuz Turgul Filmlerinden 14 Replik

Sanat
422PAYLAŞIM

Yavuz Turgul'un yazıp yönettiği ve hepsinde de Şenner Şen'in efsaneleştiği, her birinin yeri bizim içi ayrı olan filmlerinden o unutulmaz replikleri derledik.

#1 "Kaldı mı artık dağlarda Eşkıya emmi, eşkıya artık şehirde."

— Eşkıya

#2 "Bir avcıyı diğerinden ayıran zekası değil, avına duyduğu merhamettir."

 Av mevsimi

#3

"Ben, ben bütün bunları niye yaptım hâlâ bilmiyorum. Niye kendimi bu yalnızlığa mahkum ettim, niye ailemin beni terk etmesini engelleyemedim. Hayatımı boş hayaller için niye yok ettim, bilmiyorum. Üstelik sonunda elime geçen ne biliyor musun; Koskoca bir hiç.. Sadece üç-beş öğrenci mektubu ve içinden çıkan fotoğraflar. İşin en acıklı yanı da şu; bir daha dünyaya gelsem yine aynı yollardan yürüyeceğimi biliyorum. Demek ki; yaşanan onca hayal kırıklığı, sürgünler, fişlenmeler, sorgular bana bir şey öğretmemiş. Tuhaf bir durum; acı çekmeye gönüllü olmak, ruhunu o işten alamamak. Bu bana hem keder verdi hem de mutluluk."

 Gönül Yarası

#4 "Senin silahında mermi ters dönmüş evlat, dikkat et de kendini vurmayasın."

 Kabadayı

#5 "Sevdiğin kadını kıytırık bir herifin hayatı için harcadın. Halbuki o kadın seni bir ömür bekledi. Hayatın sevda karşısında ne önemi var?"

— Eşkıya

#6

"Kiraz: Ağam hala anlamamışsın. Ben sana vurulmuşum.
Ağa: Vurulacak başka adam bulamadın mı?
Kiraz: Her kızın gönlünde bir ağa vardır.
Ağa: Kız bu ağa züğürt ağadır.
Kiraz: Olsun senin insanlığın güzeldir. Belki de o yüzden ağalığı beceremiyorsun." 

 Züğür Ağa

#7

"Acılar çekiyoruz. Acılar nefretleri, nefretler yıkımları getiriyor. Hayatlar tel tel dağılıyor paramparça oluyor. Ama kimi zaman yaşanan bir felaket büyük bir mutluluğun kaynağı olabiliyor. Bir çocuğun ağzından dökülen kırık dökük sözcükler mucizeye dönüşebiliyor. Yaşanan onca mağlubiyete rağmen." 

Gönül Yarası

#8 "Bizler; eceliyle yatağında ölmeye karar veren, kurşunla göç edenlerin şerefine içiyoruz."

ultraimg.com

 Kabadayı

#9 "Sen maphusa gittikten sonra düzen bozuldu eşkıya. Kötüler bu işte galip geldi. Ezilenler ezildi."

— Eşkıya

#10

"Nazım: Kürtçe biliyor musun?
Dünya: Hayır?
Nazım: O zaman niye ağlıyorsun?
Dünya: Abi bu türküye ağlamak için Kürtçe bilmek mi gerek?" 

 Gönül Yarası

#11

"- Bak Devran efendi. Sen beni tanımazsın. Ben arkamda çok ceset bıraktım. Çok aileyi ağlattım. Bir sürü bela herifin ciğerini gözümü bile kırpmadan söküp aldım. Cesetleri çoktan çürüdü. Bunların bir kısmı bilinir, bir kısmı bilinmez. Sonunda bir şeyler oldu ve ben silahı bıraktım. Tövbe ettim. Uzun zamandan beri beladan uzak, sakin bir hayat yaşıyorum. Yalnız, biliyor musun? Ben hastayım, bu hastalık şey, unutuyorsun. Herkesi, her şeyi unutuyorsun. Kafanda ne varsa silinip gidiyor, sıfır oluyorsun. Bu ne demek biliyor musun?
– Anlatırsan, anlarım.
– Şu demek. Seni şuracıkta gebertsem, zerre kadar vicdan azabı çekmeyeceğimi biliyorum. Çünkü yeminimi unutacağım. Seni unutacağım. Silahımı nasıl beynine dayadığımı, nasıl tetiği çektiğimi, o sefil beyninin nasıl dağıldığını asla hatırlayamayacağım. Yani benim açımdan artık tövbe diye bir sorun yok." 

 Kabadayı

#12

"Cumali: Çok korkuyorum Eşkıya, beni bırakma çok korkuyorum.
Baran: Korkma! Sadece toprağa gideceksin, sonra toprak olacaksın, sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin, oradan özüne ulaşacaksın. Çiçeğin özüne bir arı konacak. Belki o arı ben olacağım." 

— Eşkıya

#13

"Saçlarım beyazlaşıyordu. Saçlarım.. Beyazlaştıktan sonra içimi bir korku aldı, ölüm korkusu. Düşünebiliyor musun yüzden fazla film çektim ben, ama kimse ne aradı ne sordu. Tek bir satır yazan olmadı, adam yerine koymadılar beni. Yok farz ettiler. Onlar için böyle bir adam yaşamadı, yaşamıyor. Bir kere bile ödül vermediler. Kiraz festivali ödülüne bile razıydım. İstedim ki ben öldükten sonra bile "Aa o mu? Filanca filmin yönetmeniydi” desinler. Ama yine gelmediler, gelenler güldü, dalga geçti." 

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni

#14

"Beni hapiste vurdular Keje, ölmedim… Hastalandım, bir ciğerimi orda bıraktım, gene ölmedim. Çok dövdüler beni… Kan kustum, ama ölmedim. Yaşadım. Seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. Şimdi bana dediler ki; kimse sesini duyamıyormuş. Susmuşsun. Benimle de konuşmayacak mısın Keje? Sesini duyamayacak mıyım?"

— Eşkıya

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alperen-a.kaya

Şener Şen ve Yavuz Turgul başımızdan eksik olmasın.

Görüş Bildir