Bitcoin 13 Bin Dolara Dayandı: Peki Yükseliş Daha Ne Kadar Sürecek, Uzmanların Beklentileri Neler?

-

Bitcoin uzun süren sessizliğini geçtiğimiz günlerde bozdu. Son aylarda hızlı bir yükseliş trendine giren kripto paranın kaderinin ne olacağını, yükselişin sürüp sürmeyeceğini uzman görüşlerinden derledik.

Not: Bu içerik uzmanların görüşlerinden oluşmaktadır, yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin 2017 sonunda 20 bin dolara yaklaştığı akılalmaz yükselişin ardından, hızlı bir düşüşle 3 bin dolar seviyelerine kadar gerilemiş ve bir süre düşük seyretmişti.

Ancak geçtiğimiz üç ayda kendini katlayarak ani bir yükseliş trendine girdi, son olarak da 12 bin doların üzerine fırladı, 12.9 ile zirveyi gördü

Bitcoin'in geçtiğimiz aylarda yaşayacağı düşüşü tahmin eden tecrübeli broker Peter Brandt, Bitcoin'in 100 bin doları hedefleyen bir grafik çizdiğini dile getirdi.

Bitcoin 100 bin dolar seviyesini hedefliyor. BTC/USD 2010'dan beri 4. kez parabolik aşamasını tecrübe ediyor. 45 yıllık simsarlık hayatımda hiçbir piyasa bir logaritmik grafikte bu şekilde hareket etmedi. Bitcoin diğerlerine benzemeyen bir piyasa.

Brandt'in paylaştığı görsellerde, Bitcoin'in sadece 6 yılda 2 dolardan 19 bin doların üzerine çıktığı, yani 9765 kat arttığı görülüyor, Dow Jones, Apple gibi şirketler bile bu artışa yakın değil.

Peki en meşhur kripto para birimi Bitcoin'in yükselişi neye dayanıyor, ne kadar sürecek, kalıcı mı yoksa geçici mi?

Bitcoin'in düşüşündeki en önemli neden, ülkelerin kripto paraların kullanımına ve ticaretine uyguladığı regülasyonlardı. Sanal paraların geleceği soru işareti olmaya başlamıştı.

Ancak teknoloji devlerinin de artık kripto para işine el atması...

Bitcoin'e Rakip Geliyor: Facebook'un Çıkaracağı Kripto Para Libra ile İlgili Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
Bitcoin'e Rakip Geliyor: Facebook'un Çıkaracağı Kripto Para Libra ile İlgili Bilmeniz Gerekenler - onedio.com

Örneğin yukarıdaki içerikte yer alan ve Facebook tarafından 2020'de piyasaya sürülecek olan kriptopara birimi Libra, ABD'de yetkililerce tepki görse de, bunu bir engel olarak kabul etmedi. 

Uzmanlar Libra'nın duyurulmasını da bir artış sebebi olarak görüyor.

... ve yine dev markaların ve üreticilerin ödeme yöntemi olarak sanal para kabul etmesi, kullanıcıların kafasındaki soru işaretlerini sildi.

Bloomberg Technology'deki bir habere göre, aralarında Expedia, Microsoft ve Whole Foods gibi dev şirketlerin de bulunduğu binlerce üretici ve hizmet sağlayıcısı Bitcoin'i ödeme yöntemi olarak kabul ediyor.

Bitcoin'in 2017'deki boğa koşusunun sebebini, insanların 'eksik kalma korkusu'nun oluşturduğu ön görülüyordu.

eToro'nun market analisti Mati Greenspan, eksik kalma korkusu (fear-of-missing-out) finansla, kriptopara ile ilgili bilgisi az olan insanların da akıma katılarak Bitcoin satın almalarına neden olduğunu dile getiriyor. Medya ve spekülatörler, boğanın koştukça koşacağını dile getirmiş ve piyasayı istediği doğrultuda yönetmişti. Google Trends verileri, 2017'nın sonlarına doğru Bitcoin'in en çok şey aranan şey haline geldiğini gösteriyor.

Peki şu anki yükseliş de bir 'boğa koşusu' mu? Bu konuda Bitcoin'in 100 bin doları göreceğini düşünenlerin yanında düşüşe geçeceğine dair yorumlar da var.

Bu konuda Wall Street Journal'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı habere değinmemiz lazım: bazı hedge fonları Bitcoin'de bir fiyat düşüşü yaşanacağını düşünerek buna göre pozisyon alıyor. Chicago'dan bir portföy yöneticisi George Michalopoulos, 'Kriptopara piyasasında eski, gelenekçi piyasa oyuncuları yeni nesle göre daha tutucu.' diyor.

Öte yandan saniyede 3.5 para transfer işlemi yapılan Bitcoin piyasasında, arz ilerleyen teknoloji sayesinde daha da artıyor.

Önceden arz tehlikesi yaşayacağı ihtimali de yatırımcıların korkularından biriydi. Ancak günümüzde gelen düzenlemeler, daha tecrübeli yatırımcılar ve kurumlar Bitcoin'i daha cazip bir hale getirdi.

Özet olarak, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar, düzenlemeler, yeni kaynaklar ve yatırım stratejileri ile yatırımcıya güven vermişe benziyor.

Ancak sanal paraların kaderi, hala ülkelerin finans kurumlarının düzenlemelerinden etkilenmeye açık duruyor.

Neymiş Bu Bitcoin? Bir Gecede Tüm Paranızı İkiye Katlayacak Mucize Kur - onedio.com
Neymiş Bu Bitcoin? Bir Gecede Tüm Paranızı İkiye Katlayacak Mucize Kur - onedio.com
Bitcoin Tahtını Koruyabilecek mi, Geleceğin Kripto Paraları Hangileri Olacak? Araştırmalar ve Uzmanların Yorumlarıyla Sanal Paraların Yarını - onedio.com
Bitcoin Tahtını Koruyabilecek mi, Geleceğin Kripto Paraları Hangileri Olacak? Araştırmalar ve Uzmanların Yorumlarıyla Sanal Paraların Yarını - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir