Görüş Bildir
Haberler
Birgül Oğuz, AB Edebiyat Ödülü'ne Değer Görüldü

Birgül Oğuz, AB Edebiyat Ödülü'ne Değer Görüldü

FreiGeist
09.10.2014 - 12:00
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Öykü yazarı Birgül Oğuz, 2014 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü'ne değer görülen 13 yazardan biri oldu. Avrupa'da gelişme gösteren yeni yazarlara verilen ödülün sonuçları dün Frankfurt Kitap Fuarı'nda açıklandı. Kazananlara ödülleri 18 Kasım'da Brüksel'de düzenlenecek törenle takdim edilecek. Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü'ne değer görülen yazarlara ayrıca 5 biner Euro veriliyor.

Bu yılki ödüle Birgül Oğuz'un yanı sıra Ben Blushi (Arnavutluk), Milen Ruskov (Bulgaristan), Jan Nemec (Çek Cumhuriyeti), Makis Tsitas (Yunanistan), Oddny Eir (İzlanda), Janis Jonevs (Letonya), Armin Öhri (Liechtenstein), Pierre J. Mejlak (Malta), Ognjen Spahic (Karadağ), Marente de Moor (Hollanda), Ugljesa Sajtinac (Sırbistan) ve Evie Wyld (Birleşik Krallık) de layık görüldü.

Birgül Oğuz 1981’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitenin Kültürel İncelemeler yüksek lisans programından 'Oğuz Atay’da Yazarlık Kurumunun İflası ve Edebi İntihar' başlıklı teziyle mezun oldu. Çok sayıda öykü, deneme ve çevirisi edebiyat dergilerinde yayımlandı. Tiyatro Oyunevi tarafından 2009 yılında sahnelenen Beklerken ’in prova süreçlerine dahil olarak oyunun yazımı ve dramaturjisine katkıda bulundu. İlk öykü kitabı Fasulyenin Bildiği ile 2007 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü aldı. Şu anda Nazım Hikmet Akademisi Edebiyat Bölümü’nde metin analizi ve Avrupa romanı dersleri veriyor. Ayrıca, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’nin editörlüğünü yapıyor ve İstanbul’da yaşıyor.

Sabitfikir

Kaynak: http://www.sabitfikir.com/haber/birgu...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam