Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birbirine Çağrı Atarak İletişim Kuran Müthiş Neslin Asla Unutamayacağı 15 Şey

 > 
41bPAYLAŞIM

Çok eski zamanlar değil bahsettiğim, Sadece 10-15 yıl öncesi. Şimdiki şartlarla kıyaslanamayacak biçimde cep telefonu sayısının azlığı bir yana, cep telefonu kullanmak tam anlamıyla lüks bir şeydi. O zamanlardan bazı şeyleri hatırlayalım.

1. Herkesi kafana göre arayamazdın. Aldığın kontörün en az 1 ay, en fazla 3 ay ömrü olmalıydı

100, 250, 500 ve 1000 kontörlük kartlar kullanılırdı. Gençler tahmin edebileceğiniz gibi %99 ihtimalle 100 kontör, nadiren de 250 kontör alabilirlerdi.

2. Şimdi unutulmaya yüz tutan SMS'ler o zamanlarda idareli kullanılması gereken en kıymetli iletişim kanalıydı

SMS'in 2 kontör olduğu zamanlardan bahsediyorum. SMS paketleri falan filan yok. Konuşmanın ve mesaj atmanın bedeli çok ağırdı.

3. Arkadaşlıklarda kritik konulardan biri: 'Çaldırmalık kadar olsun yeter be kanka'

Muhtemelen sevgiliyle konuşmalar sebebiyle kontörü aldığın hafta ezdiysen geçmiş olsun. En yakın arkadaşlar aranır. Ellerinde ne kadar varsa 3-5 kontör göndermeleri istenirdi.

4. Bu mesajı yazan çocuk kör olmasa da kapana kısılmış fare gibi bir şey oldu

Sevgilinle ikinizin de kontörü olduğu ender bir zaman dilimine denk gelmişsin ve aşkına aşk katarak telefon ekranı yüzünü gülümsetiyor. Attığın son SMS'den sonra gelen bilgi mesajı acı gerçeği yüzüne vuruyor. Tek atımlık kurşunun kaldı! O tek atımlık mesajda da yazılanlar az çok böyle olurdu.

5. Saatler boyu birbirini çaldırıp kapatarak iletişim kurmanın verdiği salakça haz

Kontörümüz yok diye sevgilimizle iletişim kuramayacağımızı sananlar aldanmışlardır. Birbirine çağrı bırakarak ne demek istediğini anlatabilen bir nesildik. En son uzun çaldırma iyi geceler demekti örneğin.

6. İnsanın kontörünü yemek için yaratılmış gıcık arkadaşlar

Sadece sevgiliye değil arkadaşlara da çağrı bırakılarak bir çok şey anlatılabilirdi. Bunu gıcık bir oyuna çeviren kötü ruhlu arkadaşlarımız, telefon çaldığı anda açarak bir saniye içinde kıymetli bir kontörümüzün gitmesine sebep olurlardı.

7. Bütün dini bayram ve özel günler için hazırlanmış onlarca SMS içinden en güzelini beğenmek

Telefonu şöyle ağız tadıyla ve kontör kaygısı gütmeden kullanabildiğin ender günler bayram günleridir. Kontörlerin sel olup akacağı bilincinde olan herkes fazla fazla kontör yükler ve rehberindeki herkese aynı toplu mesajı atardı.

8. En cool şarkıların notalarını bir yerlerden bulup telefona yüklemenin getirdiği artistik hava

Haluk Levent, Murat Göğebakan ve Mustafa Sandal şarkılarının popüler olduğu dönemlerdi. Monofonik bu teknolojinin bile bizi şimdikinden çok mutlu ettiği kesindir.

9. En güzel boş zaman aktivitelerinden ve rekorlara rekorlar katılan günlerden arta kalan; yılan

Rekor yapmaya kasıp ertesi günlerde arkadaşlarına hava atma yöntemlerinden biriydi. Analitik düşünme yeteneğimizi o yılanı idare edebilmekten aldık.

10. Telefondan sonra en kıymetlisi telefon kapaklarıydı

Zevkine ve karakterine göre insanlar farklı farklı renkte ve şekilde cep telefonu kapağı alırlardı. Bir nevi aksesuar modası olarak yıllarca bu işler böyle devam etti.

11. Ekran arka plan görüntüsü bunun gibi birkaç şeyden oluşuyordu

Fazl seçenek yoktu ama buna gerek de yoktu. Herkes olduğu gibi mutluydu.

12. Kimsenin hayatında "Yanında şarj aleti taşımak" ya da "Şarj aletiniz var mı?" laflarına yer yoktu

Telefon pillerinin ortalama kullanım süresi en az 2 en fazla 4 gün civarıydı. Çünkü telefonla yapabileceklerin kısıtlı olduğu için en ağır kullanım hallerinde bile 2 günden önce uyarı vermezdi. Ancak uyarı verdiğinde de biter giderdi. Şimdiki gibi aldatmazdı onlar.

13. Grup konuşmasının ilk öğrenildiği ve geyiğin ya da dedikodunun dibine vurulduğu nostalji kokan Messenger

Eve varır varmaz bilgisayar açılır ve çevrimiçi olan arkadaşlarla konuşmaya başlanır. Çevrimdışı gözüküp aslında çevrimiçi olmak da kimilerine göre cool, kimilerine göre salakça bir davranıştı.

14. "Dinlediğim müziği göster" eklentisini açarak bütün listene ya da hoşlandığın insana mesaj verebilme durumu

Bunu hepimiz yaptık. Hiiç yalan söylemeyin şimdi. Kimi bir kez kimi yüz kez yapmıştır ama yaptık!

15. İnternet kafeler o zamanların en uğrak mekanlarındandı

Ya bir araştırma yapmak için, ya oyun oynamak için ya da chat odalarına takılmak için sıklıkla gidilen genelde hijyenik olmayan mekanlardı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sevda-karaca

Yaaa nasıl güzel bir tebessüm oldu yüzümde :) Eski ve güzel günler <3

okhanos

Telefona baktığımızda 1 cevapsız çağrı görürdük sevgiliden. 2 tane görürsek çok özlemiş olduğunu anlardık. 3 tane görürsek fena olduğunu bilirdik. 40 görürsek sevişmek istediğini düşünürdük.

malcolm_ali

özlüyorum o günleri . ve evet yaşlanıyoruz !

hadibeniguldur

Tokat gibi yaşlanıyorum gerçegi 😢

sumy

evetse 1 hayırsa 2 kere çaldır.

Görüş Bildir