Bir Sosyal Medya Değerlendirmesi: Seçmenleri Muhalefet Partisi CHP’ye ve Muharrem İnce’ye Neden Kızgın?

36PAYLAŞIM

24 Haziran seçimleri sırasında ve sonrasında CHP ile Muharrem İnce'nin tavırları seçmenleri tarafından sıklıkla eleştirildi. Biz de sizler için küçük bir sosyal medya değerlendirmesi yaptık.

1. Öncelikle seçim gecesi Muharrem İnce'nin ortadan kaybolması ve herhangi bir açıklama yapmamasının seçmenleri üzerindeki etkisine bakalım.

Kriz yönetiminin doğru yapılamadığı pek çok kişi tarafından dile getirildi.

Kırgınlıklar anlatıldı.

Ancak tüm bunlara rağmen seçmenler istedikleri cevapları alamadılar: Muharrem İnce o gece neredeydi? Neden herhangi bir açıklama yapmadı? Bir tweet bile atamadı mı? Neden oylara sahip çıkılmadı? Bir oy bile değerliydi de seçim sonucu değiştirmeyen milyonlarca oy için neden bir şey yapılmadı? 

2. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel'in 'Adil Seçim' sistemiyle ilgili yaptığı açıklama ve o gece sistemin çökmesi büyük tepki gördü.

Onursal Adıgüzel, sistemin doğru çalıştığını söyledi ancak atladığı bir şey vardı: Seçimde görevli olanlar çöken sistemi kullanamamışlardı.

Tek bir sorunun cevabını arıyorlardı: Neden sonuçlar girilemedi?

Ve tepkiler çığ gibi büyüdü.

Onursal Adıgüzel'in açıklamaları seçimde canı pahasına görev yapan herkesi derinden incitti. Seçmenler o sisteme güvenerek bu işe girmişlerdi ve 'oy çaldırmama' üzerine konuşanların iddialarını 180 derece dönerek dile getirmelerini hazmedememişlerdi. Hâlâ cevaplanmayan soruların olduğunu düşünürsek, haksız da sayılmazlar.

3. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ardından yaptığı açıklamada koltuk sevdasına tutulanlara vurgu yaptı ve partiden gitmelerini istedi.

Özeleştiri yaptığı zannedildi.

Rakamlar ortaya koyuldu.

Dalga geçenler de oldu elbette...

Buna rağmen herhangi bir sonuca ulaşılamadı. Bir grup seçmen dirense de düzenin devam ettiği açık bir şekilde görüldü.

Kılıçdaroğlu'na ve Yönetime Tepkiler Sürüyor: Partinin Genel Merkezinde Protesto Başladı - onedio.com
Kılıçdaroğlu'na ve Yönetime Tepkiler Sürüyor: Partinin Genel Merkezinde Protesto Başladı - onedio.com

4. Seçimle ilgili olmasa da CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ın mavi kurdele takacağını söylemesi tepkiyle karşılandı.

Esprili bir şekilde dile getirilse de 'güçlü adımlar' vurgusu seçmendeki hayal kırıklığını gösterdi.

👇

5. Eski milletvekillerinden Mahmut Tanal'ın "Diego dur Allahını seversen, ortalık zaten karışık" dedirten derdi de seçmenlerin sabrını taşıran son damlalardan biriydi.

Gelen tepkiler de bunun göstergesiydi elbette...

👇

👇

6. Ve son olarak CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin'in yeni dönemin bakanları açıklanırken Berat Albayrak'a gönderme yaparak attığı bu tweet herkesi çileden çıkardı.

Parti içindeki yetkililerin koltuk sevdasına tutulduğu yazıldı.

CHP halkı yalnızla bırakmakla eleştirildi.

7. Geleceğe dair öngörüler de yerini aldı.

👇

8. Ve hesap soruldu.

👇

👇

9. Bu da işin özeti olsa gerek...

CHP seçmeni olanlara ve bu seçimde Muharrem İnce'yi destekleyenlere soralım: Siz neden kızgınsınız?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

Ömrünü Atatürk'e adamış biri olarak söylüyorum Muharrem ince'nin gözümde çöp poşetinden bir farkı yok... Milyonların güvenini, sevgisini hiçe sayan birinden artık hayır gelmez, şansını yere yönetimlerde denemeli daha fazlasına yeltenmemeli... Marshall yardımını kabul ettiğimizden bu yana zaten ülkemizi yönetecek tüm siyasileri, yapılan tüm darbeleri, kurulan siyasi partileri, eğitim sistemimizi, İngiltere ve ABD belirliyor. Biz sadece oy vererek vicdanen rahatlıyoruz, verdiğimiz oylar ülkeyi yönetenleri ne yazık ki belirlemiyor...

reshontheway

Daha önce söyledim tekrar söylüyorum bu ülkenin derdi SOL ile. Dünya'nın 1 numaralı, kariyeri başarılarla dolu siyasetçisini ya da Haşa Peygamber bile getirin Sol'dan aday gösterin SEÇİLEMEZ. Maalesef ama durum bu.

tuvuk

Aldığı fazladan oyu hem de güveni kaybetti. İnsanlar inceye oy verirken 1 oyun bile hesabını soracak imajı gördüğü için verdi, o %30 öyle oldu. Sonra da oy çalındı ama birşey farketmezdi ne demek, kılıçdaroğlu bile bunu yapmadı

tintin

Muharrem İnce daha ne yapsaydı diyen var, yenilgiyi kabul ederek tebrik etti diye öven çok var. Siz İnceye neden oy verdiniz bilmiyorum ama ben seçim günü saat 10a kadar olan tavırları için oy vermiştim. Zira o zamana kadar olan İnce bir oyun bile hesabını soracak, hakkını arayacak bir izlenim yaratmış tavır sergilemişti. Seçim günü attığı mesaj ya da ertesi gün 12 de yaptığı konuşmasındaki şizofrene takılmadım zira İnceye hala güveniyordum.Oylar çalındı ama seçim sonucunu etkileyecek kadar değil ifadesi ilk güven kırıklığı noktası oldu. Devamında attığı paranoyak twtleri ise üstüne tuz biber ekti.İnceden "Seçim gecesi doğru dürüst bir açıklama yapmadık, muhalefet olarak ne biz ne de diğer arkadaşlar ses vermedik, ortada çok bilgi kirliliği vardı haliyle seçmenlerimiz ya da insanlarımız ohalde silahlı kutlama olayları ile panikleyip olmayan senaryolar ürettiler." gibi bir açıklama beklerdim.Paylaşımda da yer aldığı gibi biz seçimi kaybetmeyi bekliyorduk, muhalefeti kaybetmeyi değil.

tintin

CHP genel olarak beklediğim gibi zaten. Muhalefetliğini kaybedeli yıllar oldu, süs olsun diye var resmen.

tugcelii

Chp’nin kendi içinde sorunları elbette var ancak Muharrem İnce’ye bu konuda yüklenmek haksızlık, adam çok çabaladı destekleyenler de öyle sadece bunların farkına varamayan bağnaz bir kitle var

koray-polat

Bağnaz? Adam millete mesaj atıyor ama bilmem kaç milyon oy verenine bir twit atmıyor. Oylar çalındı evet ama sonucu etkileyecek kadar değil diye açıklama yapıyor. 1 oy bile önemli diye bas bas bağıranlar kimdi seçim öncesi? Tutarsızlık diz boyu.

tugcelii

Bağnaz derken iktidar yalakalarını kastettim, o kesim İnce’nin vaatlerini biraz olsun anlamış olsaydı bu yüzdelikte bir oy almamış olurdu. İnce destekçileri de böyle kendi arasında çatışmaya başlarsa sonumuz daha da kötü

koray-polat

Kendi arasında çatışmıyor, biz o bağnazlara benzemeyiz. Herkes karşısındakinin amacını bilir bizde. Ayrıca yanlışa yanlış demeyeceksek onlardan ne farkımız kalır?

Görüş Bildir