Bir Gazeteciden Muharrem İnce'ye Tartışmalı Seçim Akşamına Dair Yöneltilen Sorular

-

Seçim akşamı özellikle CHP ve Muharrem İnce için ayrı bir hareketlilikte geçti. Anadolu Ajansı'nın verilerine alternatif olarak geliştirilen Adil Seçim uygulamasının çalışmaması, il başkanlarının ve vekillerin ikinci tur söylemleri, gecenin ilerleyen saatlerine kadar komplo teorilerini de beraberinde getirdi. Ancak Muharrem İnce'nin paylaşılan mesajı ve öğlen yaptığı basın toplantısı bu şüpheleri giderdi.

1. Twitter'dan Güventürk Görgülü de bir takım sorularla geldi.

2. Adil Seçim Platformu eleştirilerin odağındaydı.

3. Sorumlular da soruldu.

4. Pek çok kişi gibi Görgülü de yapılan yalan açıklamalara tepkili.

5. Mahir Ünal'ın açıklamaları da soruldu.

6. Verilerin yavaş gelmesi de bir başka konuydu.

7. ⬇️

8. Açıklama yapılmaması da bir başka konu.

9. ⬇️

10. ⬇️

11. Bakalım tartışmalı geceye dair yanıtlar gelecek mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kirikirik

La ne saldiri olacak bunlara iki koyun versen gudemezler. Kendi musahitlerinin imzaladigi tutanaklara bile inanmiyolar paranoyak manyaklar

merve-yildiz24

adam haklı çok değişik bir geceydi

domalt-trump

İnce Başkan seçimi kaybettiğini saat 22 gibi farketti. Anadolu Ajansı Erdoğan'ı %60'larda gösterdiğinde İnce'nin önündeki rakamlar %54'ü gösteriyordu. Ancak Erdoğan'ın salt çoğunluğu yaklaşık 1,5 milyon gibi kısmen az sayılabilecek bir oy oranıyla aşmış olması İnce için bir umut oldu. Sonuna kadar direndi ancak muhalefet sisteminden gelen sonuçlarda Erdoğan'ın %50'nin altına düşmeyeceğini anlayınca havlu attı. YSK'nın verilerinin AA'nınkiler ile eş zamanlı örtüşmemesinin nedeni YSK'da itiraz edilen sandıkların sisteme girilmeden beklemeye alınması (yeniden sayım, iptal vs.) nedeni iledir. Hemen hemen her iki sandıktan birine ya iktidar, ya muhalefet itiraz etti, itirazlı sonuçlar sisteme en son girildi. Daha önce Cihan Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansı veri toplarken de böyleydi. YSK rakamları çok geride olurdu. AA'nin manipülasyonu da bu duruma tuz biber ekti.

ukala_25

Arkadaşlar sistemlerde çökme falan yoktu, ysk nın eline veriler geçmeden saatler önce tüm partilerin ve haber ajansların ellerine ıslak imzalı tutanaklar geçiyor, yani ysk oyların %10 unu sisteme girdiği sırada haber ajanslarının ve partilerin sistemine %80 ler zaten girilmiş oluyor. Bu nasıl oluyor derseniz seçimde görev almış bir sandık başkanı olarak anlatayım; saat 17 de oy kullanma işi biter bitmez yapılan ilk iş oyların sayımı ve sayım tutanaklarına işlenmesidir. bu işlemin bitmesi itiraz olmazsa 30-40 dakikadır.

ukala_25

yani 30-40 dakika içinde kimin ne aldığı tutanaklarla bellidir. tam bu sırada parti temsilcileri ve haber ajanslarının temsilcileri bu tutanakların resimlerini çeker merkeze yollarlar ve onlarda sisteme geçirmeye başlarlar. peki sandık başındakiler ne yapar? onlar resmi prosedürleri yapmaya başlarlar ve asıl zaman alan kısım burasıdır. 30 dakikada saydıkları oyları tutanaklara geçirmek ve diğer işlemleri yapmak enaz 1 saatlerini daha alır bu sırada kendi sandık oyları daha ysk ya ulaşmadan resmi olmayan sistemlere girmiş oluyor. yani haber merkezlerinin ve parti merkezlerinin Türkiyedeki toplam oyları sisteme girmesi 1-2 saat içerisinde tamamlanmış oluyor. ha belki %3-5 oranında gecikme olan sandıklar oluyor o da zaten sonucu çok fazla eklemez. yani Muharrem İnce de zaten sonucu biliyordu ve kaybetmiş olduğu seçimin pskolojisinden dolayı açıklama yapamamıştır.

ukala_25

Diğer söylemlerin hepsi provokasyondan öteye geçmez. Ve son olarak oylar sayıldıktan sonra çalınmaz, eğer oy çalınacaksa sandıklar açılmadan önce çalınır. yani oylar sayıldıktan sonra sandıkların başından ayrılmayın meselesi hikayeden ibarettir. oylar sayılıp tutanağa geçtikten sonra olay bitmiştir geçmiş olsun.

platonundevleti

nedense darbeyi önleyin sokağa inin çağrısını hande fırat’ın telefonundan, erdoğan’ın ilk turda kazandığını ismail küçükkaya’nın telefonundan öğreniyoruz. yersen.

Görüş Bildir