Bir Dönemin Yıldız Amerikan Futbolu Oyuncusu Aaron Hernandez'in Sevenlerini Hayal Kırıklığına Uğratan Hikayesi

-
Abone ol

Başarılı bir sporcudan bir katile...

NOT: Henüz Netflix belgeselini izlemediyseniz ağır SPOILER yiyeceksiniz. O nedenle mini belgeseli izlemeyi düşünüyorsanız sayfayı hemen kapatabilir ve başka bir içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Aaron Hernandez 6 Kasım 1989 Bristol, Connecticut doğumlu bir Amerikan Futbolu oyuncusuydu.

Sanılanın aksine uyuşturucu çetelerine olduğu, ücra bir bölgede değil, kaymak tabaka sayabileceğimiz bir bölgede büyüdü. Babası da kendisi gibi başarılı bir Amerikan futbolu oyuncusuydu. Oldukça saygı duyulan bir adamdı. Aaron her zaman babasını örnek alır, onun gibi biri olmak için uğraşırdı. 

Aaron, eğitim gördüğü lisede oldukça neşeli, nazik ve komik biri olarak bilinirdi. Belalı, insanlara sataşan biri değildi. Kendisiyle dalga geçebilen, insanları güldürmek için her şeyi yapabilen biri olarak biliniyordu. Amerikan Futbolu’ndaki başarısıyla her geçen gün zirveye tırmanırken bir yandan da hayatını alt üst eden olaylar silsilesi başlamıştı. Bu olaylar sonunda, onu mahkum eden, kaldığı hücrede intihar etmesine sebep olan o cinayete kadar gidecekti.

2013 yılında, kendisi gibi sporcu olan Odin Llyod cinayetinin baş şüphelisi olarak tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Bu olay tüm spor dünyasında sarsıcı bir etki yaratmıştı. Aaron'un lisede Shayana isminde bir kız arkadaşı vardı. Sayana ile ilişkisi çok uzun yıllar devam etti. Kötü olan şu ki; Aaron'un öldürdüğü kişi, Shayana'nın kış kardeşinin sevgilisiydi Odin Llyod'du. 

Odin, Aaron'un aksine uyuşturucu çetelerinin yoğunlukta olduğu bir bölgede, orta sınıf bir ailede doğmuştu. Aaron'un aksine, Amerikan Futbolu oynayabilmek için sahaya para ödüyor, ödünç aldığı formayla oynuyordu ve kendisi yarı profesyoneldi.

Aaron'un babası Dennis Hernandez'in alkol problemi vardı.

Dennis gece eve alkollü geldiği bir gün, Aaron'un annesi Terri ona telefonla vurmuş, Denis ise Terri'nin bilinci kapanana kadar kafasını lavaboya vurmuştu. 

Babası bir gün oldukça basit bir ameliyata girmiş, bu ameliyatta hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra Aaron'un hayatı değişti. Fakat onun hayatını değiştiren şey babasının ölümü değil, annesinin babasının ölümünden sonra yaptığı şeydi.

Aaron'un annesi, babasının ölümünden hemen sonra Aaron'un kuzeni Tanya'nın eşiyle birlikte olmuştu. Bu olaydan sonra Aaron evi terkedip kuzeninin evine yerleşti.

Babasını disiplinli ve sert düzeninin aksine burada son derece serbest bir hayata başladı. Partiler, içkiler, uyuşturucular, sınırsız eğlence...Kuzenini artık annesi gibi görüyor, kendi annesinden ise nefret ediyordu. Hayatının kötü gidişinden her zaman annesini suçlayacaktı. 

Kuzeni onun için oldukça önemli bir konumdaydı. Hatta kuzeni ileride onun için kanunları çiğneyecek, mahkemede konuşmayacak ve bunun için küçük bir ceza alacaktı. Mahkeme sırasında ileri derecede kanser ile savaş verdiği halde...

Aaron bir yandan bu rahat hayatı yaşarken başarılı spor hayatı da yükselerek devam ediyordu.

Beklenmedik bir anda Florida Üniversitesi'ne kaydoldu. Buradaki Amerikan Futbolu takımı dönemin en iyilerindendi. Okul Aaron'un psikolojik ve davranışsal sorunlarının farkındaydı fakat aynı şekilde başarısının da farkındaydı. Takımı da kendisi de yıldız gibi parlıyordu. 

Fakat daha ilk başlardan Aaron'un olayları da başlamıştı. Eğlenmek için gittiği gece klübünde içtiği içkilerin ücretinin de bursuna dahil olduğunu düşündüğünden, ondan hesabı isteyen müdürün kulağını patlatmıştı.

Aaron'da bir silah hevesi başlamıştı. Silah kullanma izni olmasına rağmen yasa dışı yollardan silah edinmiş, arabasına silah için gizli bölmeler yaptırmıştı.

Daha sonra hem bu silahı aldığı adamı vurma suçlamasıyla hem de başka bir silahlı saldırı suçlamasıyla yargılanacaktı ama ikisinden de aklanacaktı. 

Amerikan Futbol'undaki inanılmaz başarısı, takımını Super Bowl'a taşıması, burada yaptığı önemli sayı, 40 milyon dolarlık anlaşmalar, Amerikan'ın en büyük Amerikan Futbolu ligi olan NFL 'de oynamaya başlaması derken tüm gözler Aaron'un üzerindeydi fakat o bu ilgiye hırçın bir şekilde karşılık veriyordu. Karıştığı silahlı saldırıda iki kişi ölmüştü ve her zaman diken üstünde yaşıyordu. Hatta bunun için oynadığı takımdan ayrılıp başka bir yere gitmek istedi fakat bu kabul edilmedi.

Aaron nişanlısıyla Shayana ile birlikte bir malikanede yaşamaya başladı ve bir kızları oldu. Kız arkadaşı Aaron'un uyuşturucu kullanmasına pek sıcak bakmadığından evinde kendisine özel bir alan yaratmıştı.

Bu alanda istediği gibi uyuşturucu kullanıyordu ve bu alanın baş konuğu da, Shayana'nın kız kardeşinin erkek arkadaşı Odin'di. Çünkü Odin bu işin uzmanıydı. Onlar kendi alanlarında vakit geçirirken Shayana da kız kardeşiyle vakit geçiriyordu. Taa ki o tatsız olaya kadar...

Bir gece Aaron, 2 arkadaşıyla birlikte Odin'i evinden almış, ertesi gün ise Odin'in cesedi bulunmuştu. Odin hayatının tehlikede olduğunu anlamış olacak ki, kış kardeşine Aaron ile olduğunu bildiren bir mesaj göndermişti.  Odin vurularak öldürülmüştü. Daha 24 saat geçmeden polis olaya müdahil olmuş Aaron tutuklanmıştı. Bu olaydan sonra kız kardeşlerin de arası tamamen açıldı.

Fakat insanlar Aaron'un suçlu olduğuna inanmıyordu. Hatta Aaron'un bu kelepçelenme şeklini taklit ettikleri fotoğraflar paylaşarak ona destek oluyorlardı.

Fakat ne yazık ki tüm deliller net bir şekilde Aaron'u gösteriyordu.  Ev temizlenmiş, önceki silahlı saldırı olayından sonra evine taktırdığı güvenlik kameralarının kayıtları silinmiş, evde kırık cep telefonları bulunmuştu. En net delil ise onun adına kiralanan araba idi. 

Aaron hapishaneye çok çabuk uyum sağlamıştı, her şeyden memnun gözüküyordu. Fakat dışarda ise düşüşü başlıyordu. Takımı, isteyenlerin Aaron'un formalarını ücretsiz olarak değiştirebileceğini duyurmuştu. Bu sırada Aaron hapishanede depresifleşmiş, bir de kavgaya karışmıştı. Ayrıca o hapishanedeyken kuzeni Tanya'nın ölmesi de onun için yıkıcı bir darbe olmuştu.

Aaron, özgürlüğünü değil sadece kızını özlediğini söylüyordu. Onunla telefonla görüştüğünde durumu küçük bir tatilde olduğu şeklinde açıklıyordu.

Bu olayın en tuhaf yanı ise Aaron'un Odin'i öldürmesi için herhangi bir sebep olmamasıydı. Bu noktada bazı söylentiler ortaya çıkmaya başladı. 

Lisede Aaron, bir takım arkadaşıyla bir ilişki yaşıyordu. Fakat ikisi de cinsel kimliklerini çok sıkı bir şekilde saklıyordu. Çünkü Aaron'un babası bu konuda oldukça sertti. Hatta Aaron, amigo olan kız kuzenlerine özendiği için onu çok sert bir şekilde uyarmıştı. İlk iddia Odin'in bunu öğrenmiş olmasıydı. İkinci iddia ise karıştığı silahlı saldırıları öğrenmiş olma ihtimaliydi.

Aaron'un kendisi gibi başarılı bir sporcu olan abisi DJ Hernandez, Mehmet Öz'ün programına katıldığında Aaron'un küçük yaşta, bir arkadaşlarının evinde oyun oynadıkları sırada cinsel saldırıya uğradığını açıklamıştı.

Aaron'un cinsel yönelimini tamamen buna bağlamıştı. 

Aaron'un bu saldırgan tavrının üçüncü bir sebebi olarak Amerikan Futbolu oynayanlar arasında yaygın olarak görülen CTE rahatsızlığı gösterilmişti. Vefat eden NFL oyuncularının %99'unda CTE görüyordu. CTE beyne alınan darbeler nedeniyle beyinde ciddi hasarların oluşması durumudur. Hafıza kaybı, sinir, kafa karışıklığı, depresyon gibi belirtileri vardır.

Aaron, yaklaşık 2 yıl hapis yattıktan sonra 19 Nisan 2017'de hapishane hücresinde intihar etti.

Ölümünden sonra Aaron'un beyni de incelendi ve ciddi anlamda CTE'den muzdarip olduğu ortaya çıktı. Aldığı sert darbelerden birinde sahada bilincini kaybetmişti. Aaron'un aldığı hasarlar karar verme ve muhakeme yeteneğini etkilemişti. Bu fevri tavrı ve şiddete meyilli oluşu buna bağlanmıştı. Fakat yine de Odin'e bir anda bu kadar düşmanlık beslemesinin sebebi hala net değil.

İntiharın sebebinin ise kızı ve eşinin rahat bir hayat sürmesini sağlamak olduğu söylendi. İkinci bir söylenti ise, hapishanede bir erkek arkadaşı olduğu, bunun gün yüzüne çıkmasını istemediği için intihar ettiği idi. 

Sonuç olarak Aaron'un yaşamı büyük başarı hikayesi olacakken bir felakete dönüşen hayatlardan biri oldu...

Bu olayların ele alındığı Killer İnside: The Mind of Aaronn Hernandez belgeseli, mini dizi olarak seyirciye sunuldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamzeyavuzer

şu en sonda koyduğunuz şeyi en başa koysaydınız keşke

gokmen-arslan

tüm spoileri yedik daha nasıl izleyelim mini diziyi allah aşkına

corpse-bride

acıyamadım elindeki imkanları iyi değerlendirememiş bi kişilik .dünyada çoğu kişi hayatının hıc bı donemınde onun ulastıgı ımkanların yanından bıle gecmıyor

Görüş Bildir