Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Dönemin Sonu: Trabzonspor, Sayısız Başarılar Kazandığı Avni Aker Stadı'na Veda Etti

430PAYLAŞIM

Artık yeni stadı Akyazı Arena'da mücadele edecek olan Trabzonspor, kurulduğu tarihten beri rakiplerini ağırladığı, kimi zaman sevinip kimi zaman ağladığı, başarılarını ve hayal kırıklıklarını içinde barındıran Avni Aker Stadı'na veda etti. Bordo mavili ekip için Avni Aker Stadı bir mabet, bir tarihti. Tüm bunları arkada bırakmak da kolay bir şey değil haliyle. Ancak bordo mavili ekibin yeni bir başlangıca ve büyük bir değişime ihtiyacı olduğu da aşikar. Akyazı Arena, eski günlerine hasret kalan Trabzonspor'un ihtiyacı olan değişimin bir başlangıcı olur umarız.

Bu stadyum ilk olarak 1951 yılında 2400 kişilik inşa edildi. 1967 yılında kurulan Trabzonspor, maçlarını bu statta oynamaya başladı.

Bu stadyum ilk olarak 1951 yılında 2400 kişilik inşa edildi. 1967 yılında kurulan Trabzonspor, maçlarını bu statta oynamaya başladı.
Bu stadyum ilk olarak 1951 yılında 2400 kişilik inşa edildi. 1967 yılında kurulan Trabzonspor, maçlarını bu statta oynamaya başladı.

49 yıllık tarihinde Trabzonspor birçok başarıya imza attı. Bütün bu başarılara ise Avni Aker Stadı tanık oldu.

Trabzonspor, Süper Lig'e çıktıktan 1 sezon sonra şampiyon oldu. O dönemde 9 yıl içinde 6 kez şampiyon olan Trabzonspor, 2. olduğu 3 sezonda ise şampiyonun 2 defa 1, 1 defa da 2 puan arkasında kalmıştı.

1975-76, 1976-77, 1978-79, 1979-80, 1980-81, 1983-84

8 Türkiye Kupası

1976-77, 1977-78, 1983-84, 1991-92, 1994-95, 2002-03, 2003-04, 2009-10

8 Türkiye Süper Kupası

1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1983, 1995, 2010

Bordo mavili ekibin başarılarında Avni Aker Stadı'nın atmosferi büyük rol oynuyordu. Bu statta öyle maçlar oynandı, öyle maçlar çevrildi ki yıllar geçse de hala hafızalardadır. 5-1'lik Bursaspor maçı da bunun en belirgin örneklerinden.

1991-92 sezonunda çift maç usulü oynanan Türkiye Kupası finalinde Trabzonspor, ilk maçta Bursaspor'a 3-0 mağlup olmuş, 1 hafta sonra Avni Aker'de rakibini konuk etmişti. Gol yemesi halinde bordo mavili ekibin işi oldukça zorlaşacaktı. Öyle de oldu, maçın 14. dakikasında skor 1-1 idi. Galibiyet için yemeden 4 gol lazımdı Karadeniz ekibine. Tam da böyle oldu. Trabzonspor, maçı 5-1 kazanarak Türkiye Kupası'nı müzesine götürdü.

Avrupa devleri Avni Aker'den boynu bükük ayrıldı.

Liverpool, Inter, Barcelona... Avrupa'nın en büyükleri bile bu statta mağlubiyetin tadına bakmıştır. Şampiyon Kulüpler Kupası'nda (Şampiyonlar Ligi) Liverpool, Avni Aker'de Trabzonspor'a 1-0 mağlup olmuştu. Evindeki maçı 3-0 kazanıp bordo mavili ekibi eleyen Liverpool o sene kupanın sahibi de olmuştu.

1983 UEFA Kupası'nda Inter'le eşleşen ekibimiz rakibini 1-0 mağlup göndermişti evine. Ancak rövanşta son dakikalarda yenen gol Avrupa'ya veda etmemize neden olmuştu.

1990 yılında ise Kupa Galipleri Kupası'nda Barcelona'nın rakibi olan Trabzonspor güçlü rakibini evinde bozguna uğratmıştı. Ancak deplasmanda oynanan maçta ekibimiz yine elenmişti.

Türk futbolundaki İstanbul egemenliğine son veren Trabzonspor, Avni Aker'de oynadığı maçlarda rakibinin korkulu rüyasıydı adeta. Rakip kim olursa olsun Avni Aker onlar için cehennem olurdu.

Trabzonspor efsanelerinin anlatımıyla Avni Aker Stadı'nın büyüsünü daha iyi anlayacaksınız.

Trabzonspor'un resmi internet sitesinde yer alan, zamanında Trabzonspor formasını terletmiş futbolcuların Avni Aker hakkındaki duyguları;

Ali Kemal Denizci

Avni Aker Stadyumu benim dünyamdır. Amatör kümeden başlayarak dünyam orada geçti. Avni Aker’in yıkılmamasını, altyapıdaki gençlerimizin oradaki eski fotoğraflara bakarak, orada yetişmelerini isterim. Trabzonspor’un orada olması şart değil ama gençler mutlaka orada olmalılar. O ruh orada yaşamalı. Trabzon’a geldiğimde nasıl ki anamın babamın mezarına gidiyorum, Avni Aker’e de giderek anılarımı tazelemek isterim. Burası bizim mabedimiz. O zamanlar güzel çocuktum, insanlar hem beni görmeye gelirlerdi hem de futbolumu izlemeye. Hatta Ali Kemal ne tarafa doğru oynuyor diye bakıp benim olduğum taraftan maçı izlerlerdi. İkinci yarı da diğer tarafa geçerlerdi. Faroz tribününün şahlanışını unutamam. Avni Aker namağlup maçlar kazandığımız bir stadyumdur. Yaşamalı.

Hüseyin Tok

Gençliğimizin geçtiği, hayallerimizin gerçekleştiği yerdir Avni Aker. Tozunu, toprağını yutup, çamurunun üzerimize bulaştırdığı renkle şampiyonlukları tattığımız yer olarak hayalimde yaşatıyorum Avni Aker’i. En güzel gollerimi orada kaydettim. Fenerbahçe’ye attığım golle ilk şampiyonluğumuzu orada kazandık. Avni Aker rakip takımların bırakın galibiyeti düşünmelerini beraberliği bile düşünemedikleri yerdir.

Turgay Semercioğlu

Avni Aker denince şampiyonluklar, Trabzonspor’un Türkiye’de en üst düzeyde temsil edilmesi aklıma geliyor. Şampiyonlukların yanı sıra daha birçok kupayı kaldırdığımız yer, kesinlikle yıkılmasını istemediğim bir mabet. Trabzonspor olmasa bile diğer takımlarımızın maçlarını oynayabileceği bir stadyum olarak kalmalı. Liverpool’u ve daha birçok Avrupa takımını görmüş bir stat. Spor tarihimiz açısından, yaşanan şampiyonluklar açısından bulunduğu yerde kalması gereken bir stat. Anılarımız var orada. 15 yıl futbol oynadım bu stadyumda. Gelecek nesillere örnek olması açısından yaşaması çok büyük önem taşıyor.

Tuncay Soyak

Avni Aker’in yeri bende çok farklı. Birçok ilki orada yaşadım. İlk profesyonel maçıma 14 Eylül 1978 yılında Fenerbahçe’ye karşı orada çıktım. Son maçımı yine orada Mayıs 1986’da Beşiktaş’a karşı oynadım. Unutamadığımız Avrupa kupası maçları var. Efsanenin doğuşu orada oldu. 1974 yılında tatil için Trabzon’a geldiğimde maçları izlemek için Avni Aker’e giderdim. Deniz tarafındaki kaleye, Ahmet Ceyhan’ın ortaladığı Hüseyin Tok’un voleyle Galatasaray’a attığı golü unutamam. Maçı 1-0 kazanmıştık. Bundan 4 yıl sonra da Trabzonspor’da oynamak bana nasip oldu. Trabzonspor kendi öz evlatlarıyla o ruhu yakaladı. Biz Avni Aker’de çok üzülmedik. 8 yılda 4 şampiyonluk ve 5 cumhurbaşkanlığı kupası kaldırdım. Avni Aker bana üzüntü değil zaferleri hatırlatıyor. Ne mutlu bize ki çok güzel bir miras bıraktık. İnsanlar bizi hala el üstünde tutuyor.

İskender Günen

Avni Aker’in ambiyansını konuşmak, anlatmak çok kolay değil. Yaşamak gerekir. 1979 yılında Ankara’dan 2. ligden geldim ve burada şunu gördüm: O zaman maçlarımızı genelde öğlen 1 gibi oynardık ve saat 11 de Avni Aker’e gittiğimizde adım atacak yer olmazdı. Taraftar büyük coşku verirdi bize. Bu, Trabzon’a ait bir durumdu. Geçmişin Avni Aker’iyle şimdilerin Avni Aker’i arasında çok büyük fark var. 11 yılımın geçtiği Trabzon’da, Avni Aker’de çok güzel anılar yaşadım.

Hasan Vezir

Avni Aker bizim ilk aşkımız. Rizespor genç takımında oynarken Trabzonspor maçlarına gelirdim ve bir gün Trabzonspor’da oynamayı hayal ederdim. Nasip oldu ve oynadım. 1983-84 yılında ilk şampiyonluğumu, ilk senemde yaşadım. Hayranlıkla izlediğim ağabeylerimle birlikte o formayı giydim. Avni Aker’e gelen takımlar 1-0 mağlup olduklarında ‘onurlu mağlup’ olduk diyerek evlerine dönerdi.

Bekir Barçın

Avni Aker bizim için her şeydi. Orada büyüdük, her şeyi orada öğrendik. Orası bizim namusumuzdu. Orada yenildiğimiz zaman utanç duyardık ama bu kolay kolay olmazdı. İstanbul takımları Avni Aker’e geldiklerinde ileriye çıkamazlardı, çünkü biliyorlardı ki böyle bir şey yaparsalar darmadağın olacaklardı. O ruh artık bitti ve sadece Avni Aker’in ismi kaldı…

Güngör Şahinkaya

Unutulmaz zaferlerin, birlik ve beraberlik içerisinde kazanıldığı yer. Birçok Trabzonsporlunun sahada her şeyini verdiği; Trabzon için, Trabzonspor için bütün mücadelesini ortaya koyduğu, Trabzon ruhuyla, taraftarlarıyla topyekun birlikte olduğu, Türk futbol tarihine inanılmaz zaferlerle imza atılan mabet olarak görüyorum Avni Aker’i. Şahsım adına bir çok oyuncuyla geçmişte burada oynadığım için gurur duyuyorum.

Lemi Çelik

Trabzon futbolunun kültürü, felsefesi, yani kısaca her şeyi Hüseyin Avni Aker Stadı’dır. Bana göre Akyazı projesi yanlıştır. Stadyum yerinde kalmalıydı veya Çimento Fabrikası’nın yerine yapılmalıydı… Hüseyin Avni Aker Stadı’nın sporcu psikolojisine ekstra katkısı vardı. Bunun sonucunda oluşan sinerjiyle bizler Barcelona, Liverpool ve İnter gibi dünyanın en iyi takımlarını orada yenmeyi başardık… Hüseyin Avni Aker Stadı denince hemen aklıma Barcelona maçı geliyor. Bu stadyumda dünyanın dev kulübü olan ve kadrosunda sayısız yıldız bulunan Barcelona’yı iyi bir futbol oynayarak yendik.

Bahattin Güneş

Avni Aker denilince hiç unutamayacağım iki tane anım var. İlki; Avni Aker’de antrenman yapacağımız bir gün, yoğun bir kar yağışı vardı. Teknik Direktörümüz Özkan Sümer’in antrenmanı iptal etmesini bekliyorduk. Ancak hocamız beni ve birkaç arkadaşı öne sürerek, ‘greyderler öne geçip, yolu açar, biz de koşumuzu yaparız’ dedi. Sonrasında dediğini yaptık. Yolu açtık ve takım halinde antrenmanımızı gerçekleştirdik. İkincisi; Gençlerbirliği ile Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Türkiye Kupası maçı oynuyorduk. Takım arkadaşım Dobi Hasan rakip takım oyuncusuyla bir tartışma yaşadı. Ben de arkadaşımı korumak için tartışmanın içine girdim. Sonra kavga büyüdü. O sırada takım kaptanı olan ağabeyim Şenol Güneş yanımıza geldi ve bana kızarak yumruk attı. O anı da asla unutamam.

Dobi Hasan (Hasan Şengün)

Hüseyin Avni Aker Stadı hem biz futbolcuların, hem de Trabzonsporluların evi gibi, hatta evladı gibi bir stadyumdu. Durum bizim için böyleyken rakipler için ise o stadyum tam anlamıyla bir cehenneme dönüşüyordu. Galibiyet almayı bırakın ‘az gol yiyerek nasıl mağlup olurum’ diye düşünüyorlardı. Trabzon ve Türk futbolu için çok önemli bir yer. Büyük zaferler kazanıldı, şampiyonluk kutlamaları yapıldı. 7 yıl Trabzonspor’un formasını giydim ve kaptanlığa kadar yükseldim. Büyük anılarım var o sahada. Stadyum büyülü gibiydi. İçine girince inanılmaz bir atmosferle karşılaşırdık. Tribünler çok renkliydi. Sonsuz bir güven ve heyecanla mücadele ederdik. Böyle bir stadyumun yaşamasını isterdik ama futbol ve teknoloji gelişiyor. Daha modern tesislere ihtiyaç duyuluyor.

Mehmet Ekşi

Hüseyin Avni Aker Stadı’ndaki anıları unutmak mümkün değil. Trabzonspor ruhu orada. Ancak yenilenmemiz gerekiyordu. İnşallah yeni stada ruhu da götürürüz. Trabzonspor şuan istenilen noktada değil ama kulübümüz her zaman şahlanmasını bilmiştir. Yeni stadyumumuzda yeni oyuncularımızla Trabzonspor ruhunu yaşatacağımızı umuyorum. Biz de üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Trabzonspor benim hayatımın yarısı. Her türlü başarıyı bu kulüpte yaşadım. O stat geçmişimde müthiş izler bıraktı. Beşiktaş maçı öncesinde ödül alırken eski günlerim gözümün önüne geldi. Eski takım arkadaşlarımı gördüm. Eski heyecanı yaşadım ve tüylerim diken diken oldu. O ambiyansın içinde olmak büyük mutluluktu. İnşallah geçmişteki başarılar yeni stadyumda devam edecek.

Necmi Perekli

Avni Aker benim için neyi ifade etmiyor ki. Sporla ilgili her şeyi ifade ediyor. En azından 17 yılımı ifade ediyor. 17 yılımın geçtiği mabet. Neler yaşamadık ki bu mabette. Şampiyonlukları mı, ağlamalarımı mı, gülmelerimi mi? Türkiye’de en çok gol atan oyuncu olmamı mı? Oradan ayrılacak olmak beni fazlasıyla üzüyor. Ayrılık bu şekilde olmamalıydı. Çok özleyeceğiz. İnşallah Trabzon futbolu yeni stadyumunda Avni Aker deki gibi büyük başarılara imza atar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
malcolm_ali

tirabzoni severiz birde taraftarı sabırlı olsa gelen t.d. hemen yemeseler. birde gs bu takımdan uzak dursa.

raheanne

"Her yıkılış, yeni bir doğumun, Her terke diş, yeni bir gelişin habercisidir."

kalendertezcan34

Futbol kapitalizme yenildi demek daha doğru olur. Statlar lüksleşti, kramponlar, toplar, eldivenler lüksleşti ve ruh kayboldu. Önceden insanlar sahada o takım ruhunu, mücadele ruhunu azmi izlemeye giderdi. Futbol bir eğlenceydi, bireysel yetenekleri izlerlerdi.Hem seyirci hem de futbolcu keyif alırdı. Şimdi ise Hayatında başarısı olmamış insanları kandırmak için çıkıyorlar sahaya. Her seferinde de ya hakem kötü oluyor, ya birilerinin annesi ya da teknik direktör. Halbuki sahada gördüğümüz hollywoodu aratmayan bir rol yeteneği. 90 dk şu insanlara övünecek, inanacak ya da küfredip hayatında başarıszlıkların üstünü kapatacak bir şeyler verip gidelim mentalitesi.

huseto61

2010_11 sezonunun kupasını da oraya yazarsan daha makul olacaktı.

sertacgnlts

ağlayın ulan hamsiler. kupayı görebilmek için fenerbahçe müzesine gelebilirsiniz.

malcolm_ali

hahaahaha

katilicee

şikeyi savunan pislik

malcolm_ali

şikemi ahahahah

Görüş Bildir