Görüş Bildir
Haberler
Bir Canın Bedeli Sadece 4 Lira

Bir Canın Bedeli Sadece 4 Lira

Ulaş
15.04.2015 - 23:39
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Rojava'nın Derik kentinden Türkiye tarafına geçmek isteyen Rojavalı bir ailenin üzerine açılan ateş sonucu 28 yaşındaki Saada Darwich’i vurup öldüren asker hakkında askeri savcılık takipsizlik verdi. ‘Taksirle öldürmekten’ yargılanamayacağı belirtilen askerin iki kurşunun bedeli olan 4 TL’yi ödediği de ortaya çıktı.

Rojava'nın Derik kentinden Türkiye tarafına geçmek isteyen Rojavalı bir ailenin üzerine açılan ateş sonucu 28 yaşındaki Saada Darwich’i vurup öldüren asker hakkında askeri savcılık takipsizlik verdi. ‘Taksirle öldürmekten’ yargılanamayacağı belirtilen askerin iki kurşunun bedeli olan 4 TL’yi ödediği de ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre askeri savcılık, savaştan kaçmak için sınırdan geçmeye çalışırken öldürülen 28 yaşındaki Rojavalı kadınla ilgili soruşturma sonunda tartışma yaratacak bir takipsizlik kararı verdi. Genç kadını öldüren atışı yapan Uzman Çavuş Ş.B.’nin, “taksirle öldürme” suçundan dahi sorumlu tutulamayacağına karar veren askeri savcılık, takipsizlik kararında genç kadını öldüren atışlarda kullanılan iki merminin bedeli olan 4 TL’nin ise, “Hazine zararı” olarak uzman çavuş tarafından ödendiğini bildirdi.

Rojava'nın Derik kentinden Türkiye tarafına geçmek isterken açılan ateş sonucu yanında 6-7 yaşlarında iki çocuğu ve babası Medhat Derviş ile sınırı geçmeye çalışan 28 yaşındaki Saada Darwich isimli kadın karnından vurularak yaşamını yitirdi. Olayı anlatan baba Medhat Derviş Türkiye sınırına 100 metre mesafe kala sınırda bulunan Uğur Karakolu’na bağlı askerler tarafından fark edildiklerini belirterek, “Askerlere el sallayıp bağırdık. Türkiye tarafına geçmek istediğimizi anlatmaya çalıştık. Ancak askeri araçtan açılan ateşle kızım Saada karnından vuruldu. Cenaze saat 23.00’e kadar yerde kalmasına rağmen askerler Türkiye tarafına geçmemize izin vermedi” dedi.

KİMSEYİ HEDEF ALMAMIŞ!

Olayla ilgili açılan soruşturma tamamlandı ve 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Askeri Savcı Yardımcısı Ahmet Peksöz, Darwich’i vuran Uzman Çavuş Ş.B. hakkında takipsizlik verdi.

7 sayfalık takipsizlik kararında Ş.B.’nin sınırdan Kaçak geçişleri önlemek için bir timle birlikte bölgeye gittiği, bir grubun Suriye tarafında tellerin uzağında otların içinde yere yatmış vaziyette beklediklerini fark ettikleri belirtildi. Kararda, grubun Türkçe ve Kürtçe yapılan anonslarla ayağa kalkmaları için uyarıldığını, ancak kalkmamaları üzerine Ş.B.’nin gruba doğru iki el ateş ettiği belirtildi. Kararda Ş.B.’nin, “kimseyi hedef almaksızın önce grubun 4 metre kadar yanlarına, sonra da yan ve arka taraflarına gelecek şekilde havaya doğru bir el ateş ettiği” belirtildi. Bu atışlardan sonra gruptan bir kişinin ayağa kalkarak, “kızımı vurdunuz, gelin alın” diye bağırdığı belirtilen kararda Cizre Kaymakamlığı ile yapılan görüşmelerden sonra verilen sözlü izin üzerine çocukların, babasının ve yaralı kadının Türkiye tarafına alındığı ancak kadının “ambulansa teslim edilmek üzere karakola götürüldüğü sırada öldüğü” belirtildi.

Kararda, bölgenin gruba ateş etmeden müdahale etmeye uygun olmadığı, Ş.B.’nin kanunun verdiği silah kullanma yetkisini sınırlar dahilinde kullandığı ve “taksirle (kazayla) öldürmeden dahi sorumlu tutulamayacağı” savunuldu. Kararda, Ş.B.’nin önce havaya ateş etmesi gerekirken yere doğru ateş etmesinin, “askerlerin silah kullanma yetkilerine” aykırı olduğu hususunu akla getirdiği de belirtilerek şöyle denildi:

HAVAYA ATEŞ ŞART DEĞİL!

Önemli olan ateş eden asker kişinin öncelikli olarak uyarı amaçlı ateş etmesidir. Bu nedenle kanunun ‘havaya ateş etmek’ lafzına bağlı kalınmaksızın amaçsal yorum yapılması gerektiği kanaatine varılarak Ş.B’nin de boş olarak gördüğü bir alana uyarı amaçlı yere doğru ateş etmesinin, ‘askerlerin silah kullanma yetkilerine’ aykırılık teşkil etmediği anlaşılmıştır. Görevli personel havaya ateş etmiş olsaydı bile silahtan çıkan mermi çekirdeğinin şahıslardan birine isabet edebilme ihtimalinin olduğu da görülmektedir.

Ölen şahsın Ş.B.’nin kullandığı silahtan çıkan mermiyle öldüğü hususu kabul edilse bile; merminin kişinin vücuduna zeminde bulunan taşlardan birinden sekip şahsa isabet etmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu ve akla daha yatkın olduğu değerlendirilmektedir.

Olay esnasında sarf edilen iki adet mermi bedeli olan toplam 4 TL tutarındaki Hazine zararının da şüpheli tarafından gönüllü olarak karşılanmış olduğu görülmekle, Askeri Savcılığımızca Hazine zararının takibi yoluna gidilmemiştir.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0