Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Bursa Efsanesi Olan Deli Ayten Lakaplı Ayten Şenaşık Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Bilgi

 > 
3.6bPAYLAŞIM

Çocukların ondan korkmasıyla, esnaflarla olan ilişkisiyle, sinirlendirildiğinde gözünün hiçbir şeyi tanımamasıyla, neşesiyle Bursa'lıların gönlüne taht kurmuş Deli Ayten.. Eğer tanımaya yaşınız yetmediyse, esnaflardan, annenizden, babanızdan mutlaka dinlemişsinizdir Ayten'i. Ya da mutlaka annenizle Pınarbaşı'ndaki mezarlığına gitmişsinizdir. Anılarıyla, hikayeleriyle gönlümüze taht kurmuştur hepimizin Ayten..

1. 1935 yılında Bursa'nın Roman mahallesi olan Kızyakup mahallesinde dünyaya gelmişti Deli Ayten.

2. 3 yaşında menenjit geçirmiş. Hastalık tedavisizlikten dolayı gittikçe artan bir biçimde beyninde hasarlar yaratmaya başlamıştı.

3. Omzuna bir davul takar, eline bir cümbüş alır, koluna rengarenk çantalar takar, sabahtan akşama kadar o çarşı senin, bu pazar benim dolaşıp dururdu.

4. Bursa kapalı çarşı esnafıyla çok iyi anlaşır, onlardan bahşiş toplayarak geçinirdi.

5. Sokaklarda yürüdüğü zaman insanlar onu karşılamak için evlerinden çıkar, mahalleden ayrıldığında alkışlayarak uğurlarlardı. Arkasında daima çocuklardan oluşan uzun bir kuyrukla dolaşırdı.

6. Bursa’nın delileri, her yıl Hıdrellez haftasının pazar günü Deli Ayten için bir çeşit takdis töreni düzenlerdi. En güzel kıyafetlerini o gün giyerdi.

7. Kızdırıldığında çok sinirlenir, çantasında sakladığı taşları fırlatırmış. Onu kızdıranların başını yarması ile ünlüymüş.

8. Ayten çok ufak yaşta Cümbüş Hasan’a aşık olur. Hasan istese de annesi Ayten’in Cümbüş Hasan ile evlenmesine izin vermez. Altı yıl aşık kalırlar birbirlerine. Altı yıl sonra Ayten’in annesi inadından vazgeçer. Ayten ile Hasan bir buçuk yıl evli kalırlar. Hasan iş bulamaz, yine meyhaneye gitmeye başlar. Bir gün Hasan meyhanede ölüverince Ayten delirir.

9. 12 mart 1992 günü Kızyakup Mahallesi'ndeki garip kulübesinde ölü bulunur. Ahmet Dai Camisi'nde kılınan cenaze namazından sonra Pınarbaşı Mezarlığı'na defnedildi.

10. Eğitimine Bursa'da Başlayanlar İngilizce Sayıları ''Eight, Nine, Ten, Deli Ayten'' Kalıbıyla Öğrenmiştir.

11. Doğduğu büyüdüğü yer olan roman mahallesine heykeli dikildi.

12. Bursa kent kültüründe yer edinen Deli Ayten, Bursa Kent Müzesi'nde de yer bulmuştur.

13. Bursa Kültür ve Sanat Derneği Deli Ayten'in anısını ve Cümbüş Hasan ile aşkını ölümsüzleştirmek için ''Bir Deli Aşk Hikayesi'' adlı oyunu yazmış, oynamıştır. Bu oyunda çalan müzikler albümleştirilerek, Deli Ayten CD'si olarak satılmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ULAN BU KARI DUDAK BÜZME HASTALIĞINI YAYAN DELİ DEĞİL Mİ LAN :d:D:D

Gizli Kullanıcı

izmirde 2003 lü yıllarda okuduğum zamanlarda kemeraltında da vardı buna benzer birisi. hatta bir yarışmaya da katılmıştı tam hatırlamıyorum. kemeraltında prenses derlerdi ona. kadın her yere kendi afişini asardı. çılgın çılgın giyinip teyip omuzunda gezerdi. adı nedir şimdi ne yapar hala çok merak ederim. iyidir umarım

batuhan-dogan

deli fuatıda istiyoz

Gizli Kullanıcı

Yakında Tarsuslu Deli Faruk un belgeseli veya oyunu çıkar inşallah.

zeynepdenisss

İzmitli Fatma versiyonunu da istiyoruz!

Görüş Bildir