Bir Ankara Fısıltısı: 'Parti Kuruyor' İddiasına Meral Akşener'den Yalanlama ve 'Abidik Gubidik' Süreç Vurgusu

 > -

İngiliz Financial Times gazetesi, MHP içindeki muhalif kanadın lideri Meral Akşener destekçilerinin "AKP'nin hakimiyetine meydan okumak için parti kurmayı düşündüğü" iddiasına yer verdi. Akşener ise parti kuracağı iddiasını reddetti.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre FT'nin Ankara'daki muhabirleri Laura Pitel ve Mehul Srivastava'nın ortak analizinde, Akşener'in sadece kendi partisi MHP'ye kafa tutmakla kalmayıp, Erdoğan'ı "başkanlık hayalinden mahrum bıraktığı" belirtildi. Yazıda bu durum, İstanbul ve Ankara'da 'Hayır' oylarının baskın çıkmasıyla ilişkilendirdi.

"Ankara'da destekçilerin referandumu izlediği otelde, İstanbul'dan 'Hayır' oyu çıktığında, oda alev almış gibiydi. Gönüllü ordudan biri alkışlarla ayağa kalkıp "Bravo İstanbul" diye haykırdı. Yarım saat sonra Ankara İstanbul'u takip ettiğinde aralarından biri 'Bu çok önemli; rüzgar tersine dönüyor' dedi."

Bu anektodlarla başlayan FT'nin yazısında, AKP oylarındaki kayıpların iktidardaki parti için sorunlu bir durum olduğu, ana muhalefet partisi CHP içinse bunun bir "fırsat" olduğu ifade ediliyor ve bugün çok konuşulan o iddiaya yer veriliyor:

 "Bu arada Akşener'in destekçileri yeni bir parti kurmaktan bahsediyor."

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin referandumda 'Evet' kampanyasını desteklemesiyle Akşener muhalif bir çizgi izleyerek 'Hayır' kampanyası yürütmüştü.

Ancak FT'ye göre, Akşener'in parti kurmak için "birçok engeli aşması" da gerekecek. Daha önceki kurultaylarına polis ve mahkeme engeli konulması bunlardan sadece biri.

‘Akşener liderlik edecek en iyi isim olabilir’

Analizde şu ifadelere de yer verildi:

"Uzmanlar, merkez sağı AKP'nin hakimiyetine en büyük tehlike olarak görüyor. Eski İçişleri Bakanı Akşener böyle bir mücadeleye liderlik edecek en iyi isim olabilir."

Ancak FT'ye göre, Akşener'in parti kurmak için "birçok engeli aşması" da gerekecek. Daha önceki kurultaylarına polis ve mahkeme engeli konulması bunlardan sadece biri.

İddialara bir yenisi eklendi: 'Milliyetçi Türkiye Partisi'

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, yeni oluşumun 'Milliyetçi Türkiye Partisi' (MTP) adı altında bir araya geleceği siyasi kulislerde yer aldı. 

Ancak MTP, Ahmet Yılmaz'ın  Genel Başkan olduğu hali hazırda aktif bir parti.

Sosyal medyada kurulacak partinin asıl adının "Milliyetçi Demokrat Parti "olacağı bilgisi aktarıldı.

Meral Akşener, Twitter hesabından açıklama yaptı: "Parti kurma çalışmamız yoktur"

Akşener mesajında "Parti kurma çalışmamız yoktur. YSK'nın hukuku katlettiği "abidik gubidik" işlerin yapıldığı bir süreçte önceliğimiz oylarımıza sahip çıkmaktır" dedi.

İddiaların basına yansıması ve bu iddialara verilen yanıt ardından Meral Akşener sabah saatlerinden bu yana sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir