Bingöl Karlıova'da 5.8 Büyüklüğünde Deprem: 1 Korucu Şehit Oldu

 > 
36PAYLAŞIM

Kandilli Rasathanesi, saat 17:24'te merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Deprem başta Diyarbakır, Erzurum, Muş ve Elazığ olmak üzere çevre illerde de hissedildi. 5.8'in ardından çok sayıda artçı sarsıntı gerçekleşti. Kırsal bölgelerde çok sayıda evin hasar gördüğü ve yıkıldığı belirtildi. 

AFAD, “Bingöl’de 14, Erzurum’da 4 vatandaşımız yaralanmış ve 1 güvenlik korucumuz şehit olmuştur" açıklamasını yaptı.

Deprem çevre illerden de hissedildi. Gazeteci Sertaç Kayar, sarsıntının Diyarbakır'dan hissedildiğini söyledi.

Saat 17:34'te 4.6 büyüklüğünde bir artçı deprem daha oldu. AFAD, artçıların sayısının 16'yı bulduğunu açıkladı.

Ajansların bölgeden geçtiği ilk görüntüler: Karlıova'da hasar gören bir ev 🎥

Deprem yolu ikiye böldü, bazı yerlerde toprak kaymaları meydana geldi 🎥

Deprem anı güvenlik kamerasında 🎥

Bakan Soylu: "1 korucumuz göçük altında, 2’si de hafif yaralı.”

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, "Yedisu ilçesinin Elmalı ve Dinarbey köylerinde 10 evimizde çökme var." dedi. 🎥

Son durum: 1 kişi hayatını kaybetti, 18 yaralı var

Bakanlar deprem bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ile Bingöl'e giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bingöl Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaptı.

Bölgede 46 artçı deprem meydana geldiğini, bunlardan 2'sinin 4'ün üzerinde büyüklükte olduğunu ifade eden Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar yine azalarak devam edecek. Bingöl'deki depremde 18 vatandaşımız yaralandı. Yaralılardan şu an itibarıyla kritik durumda olan vatandaşımız yok. Buna da şükrediyoruz. Köy ve mezralarımızın her birini yerinde kontrol ediyoruz. İlgili tüm birimlerimiz hem AFAD hem UMKE, Kızılay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerimiz çok hızlı bir şekilde yerinde ihtiyacı olanlara çadır dağıtımına başlamışlardır. Karlıova ve köylere 1300'ün üzerinde çadır şu an ulaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı 90 ekiple hasar tespit çalışmalarımız fiilen başlamıştır. Tamamlanana kadar devam edecektir."

Prof Dr. Naci Görür'ün Bingöl'de muhtemel bir depreme ilişkin aylar öncesinden yaptığı uyarı 🎥

Elazığ Sivrice depremi öncesi yaptığı uyarı ile gündeme gelen Prof. Dr. Naci Görür, 25 Ocak'ta verdiği bir röportajda, "Bingöl Karlıova'ya doğru, Palu ve ötesine dikkat etmek lazım biraz. Veya Adıyaman, Malatya yöresi. Ve oradan Maraş'a olan kesimlere özenli olmak lazım" ifadelerini kullanmıştı.

Bölgeden gelen son fotoğraflar

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir