Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim İnsanları Ölümden Sonra Yaşananlara Dair Korkunç Bir Gerçeği Ortaya Çıkarmış Olabilir!

2.2bPAYLAŞIM

Ölümün kıyısından dönen bazı insanlar tünelin sonunda beyaz bir ışık gördüklerini söylerler, bazıları ise ruhlarının bedenlerinden ayrılıp etrafta süzüldüğünü ve doktorların onların hayatlarını kurtarmaya çalışmalarını izlediklerini. Bu deneyimlerin gerçekliği her zaman tartışılmıştır. 

Bilim insanları, bedende yaşama dair işaretler kaybolduktan sonra bilinçliliğin devam ettiğini ortaya çıkardılar. Bu, insanların öldüklerinin farkına vardıkları anlamına geliyor.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/articl...

Kanıtlar, insanların öldükten sonra doktorların ölümlerini ilan etmelerini bile duyabileceklerini gösteriyor.

Bu sonuçlar akıllara Ellen Page'in oynadığı Flatliners filmini getiriyor. Filmde, bir grup genç doktor öldükten sonra ne olduğunu anlamak için kendi kalplerini durdurmalarını içeren tehlikeli bir deneye girişiyorlardı.

New York Üniversitesi Langone Tıp Okulu'ndan bir ekip, Avrupa ve Amerika'da da üzerinde çalışmalar yapılan kardiyak arest yaşayıp "hayata dönen" insanları ele aldılar.

Çalışmanın yazarı Dr. Sam Parnia:

Bu insanlar, doktorların ve hemşirelerin çalışmalarını izlediklerini, bilmelerinin mümkün olmadığı konuşmaların ve görsel olarak ne olup bittiğinin tamamen farkında olduklarını tarif ediyorlar.

Parnia, bu hatıraların söz konusu doktor ve hemşireler tarafından doğrulandığını belirtiyor.

Tıbben konuştuğumuzda doktorlar ölümü kalbin atmayı bırakması olarak tanımlıyorlar. Bu da beyne kan akışının kesilmesine sebep oluyor.

Dr. Parnia:

Teknik olarak ölüm saatini kalbin durduğu ana göre belirlersiniz. Bu olduktan sonra beyne kan iletilemez ve beyin fonksiyonları neredeyse aniden durur, beyin sapı refleksi kaybolur.

Serebral korteks -beynin düşünme ve bilgiyi işlemeyle ilgili bölümü- de çalışmayı hemen durduruyor.

Bu süreçler, beyin hücrelerinin ölümü ile sonuçlanıyor; ancak Dr.Parnia'ya göre bu noktaya gelmek kalbin durmasından sonra saatler alabilir.

metrouk2.files.wordpress.com

Kardiyopülmoner resüsitasyon uygulamak hastayı hayata döndüremese bile beynin fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken kan akışının %15'i kadarını beyne sağlayabilir. Yine de bu, beyin hücrelerinin yavaşça ölmesinin önüne geçemiyor.

2013 yılında Michigan Üniversitesi'ndeki araştırmacılar da ölüme yakın deneyimleri aydınlatmak için kardiyak arest yaşayan, anestezi altındaki 9 farenin beyinlerini analiz etmişlerdi.

Araştırmacılar, klinik ölümden hemen sonra aşırı uyarılmışlık durumuyla ilişkilendirilen beyin aktivitelerini gözlemlediler.

Çalışmanın yazarı, kardiyak arestten sonra hayatta kalanların %20'sinin ölüme yakın deneyim yaşadıklarını belirtiyor.

İnsanlar bazen tünelin sonunda beyaz ışığı gördüklerini veya ruhlarının bedenlerinden ayrıldıklarını iddia ederler. Ancak bilim insanları, bu durumların beyne yeterince kan iletilememesinin sebep olduğu beyin aktivitelerinin bir sonucu olduğunu belirtiyorlar.

Ölüme yakın deneyimle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için:

Karanlık, Sadece Karanlık: Ölümden Önceki 30 Saniyede Yaşananları Öğrenmek İster misiniz? - onedio.com
Karanlık, Sadece Karanlık: Ölümden Önceki 30 Saniyede Yaşananları Öğrenmek İster misiniz? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-yazicioglu

Ölüm sonrası ne olur biter bilmem ama hiç bir şey olmaması fikri çok kötü geliyor bana. Düşün ki dünyada hayat sürmüş, insan sıfatını yakıştıramayacağım her adi yaratığın yaptığı ettiği yanına kar kalmış, hayatlarında zulüm görenler, haksızlığa uğrayıp bununla ölenler de (insan - hayvan fark etmez) yine sesini çıkartamayacak, hakkını sorup alamayacak ölüp gidince. Çok zalimce olurdu...

kdramadelisi

Aklıma şu geldi.Şimdi burada bahsedilen konu aslında beynin bazı durumlarda daha yavaş öldüğü ise o zaman şu kalp masajı ve elektro şok devam etse belkide hasta yaşabilecek.Yazdıklarım ne kadar doğru bilmiyorum ama bir an bunu düşündüm.

yilmaz-guney

galiba şu madde söylediğine bir açıklık getiriyor: "Kardiyopülmoner resüsitasyon uygulamak hastayı hayata döndüremese bile beynin fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken kan akışının %15'i kadarını beyne sağlayabilir. Yine de bu, beyin hücrelerinin yavaşça ölmesinin önüne geçemiyor."

kdramadelisi

Yani her türlü beyin hücreleri ölüyor.

yilmaz-guney

Öyleymiş galiba :)

kubilay31

aynen

alexander

yok bişicik öldük gittik hatırlamıyoruz

tyfn-dmrc

Bakıyorum da, ülkemizin en seçkin bilim insanları fikirlerini onedio üzerinden beyan etmiş.

pelin.ercn

O değil de düşünsenize aniden uyanıyorsunuz her yer karanlık sonra bir doktorun gelip ailenizle konuştuğunuz duyuyorsunuz öldüğünüzü falan söylüyor doktor ama hiç bir şey yapamıyorsunuz. Gerildim.

Görüş Bildir