Görüş Bildir
Haberler
Bilal Erdoğan Harf Devrimi'ni Eleştirdi: 'Yunanistan, Japonya, Çin Niye Alfabesini Değiştirmemiş?'

etiket Bilal Erdoğan Harf Devrimi'ni Eleştirdi: 'Yunanistan, Japonya, Çin Niye Alfabesini Değiştirmemiş?'

Katıldığı bir programda 1928 yılında yapılan Harf Devrimi'ni eleştiren Bilal Erdoğan 'Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş? Demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş' dedi. Erdoğan, 'Türkiye'nin son 20 yıldaki güçlenmesi ve sıçrayışının arkasında dindar insanların ciddi rolü' olduğunu söyledi. Erdoğan bu açıklamalarıyla sosyal medyada gündem oldu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, CNN Türk'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk oldu.

"Kıyafetini değiştirmeden gelişen de var"

Gündeme dair görüşlerini paylaşan Erdoğan konuşmasının bir bölümünde Harf Devrimi'ne değindi:

  • İlkokulda olduğum yılları hatırlıyorum. Çok net bir şekilde alfabemizden dolayı geri kaldığımız bize anlatıldı. O zaman sorgulamamıştım ama sonradan düşününce... O zaman komşumuz Yunanistan niye alfabesini değiştirmemiş? Komşumuz Gürcistan... Hadi Gürcistan'ı çok ileri bir ülke olarak değerlendirmeyelim. Japonya niye alfabesini değiştirmemiş? Çin niye alfabesini değiştirmedi? O zaman insan diyor ki demek ki gelişmenin alfabeyle bir alakası yokmuş. Sonra başka ülkelere bakıyoruz. Kıyafetini değiştirmeden gelişen de var. O zaman niye kıyafet değiştirmeyi gelişmeyle irtibatlandırmışız? Yani şekil olarak değişmenin ruh olarak değişmeyle ilişkisi öyle sanıldığı gibi kolay değil. Şeklinizi de değiştireceksiniz de sonra Batı gibi teknolojide, bilimde, fende ilerleyeceksiniz de... E bu kadar şeklimizi benzettik, o zaman niye yakalayamadık bugüne kadar? 

  • Şimdi bakıyorum Türkiye'nin son 20 yıldaki sıçrayışına, yükselmesine. Hem bölgesinde hem dünyada artık söz söyleyen bir ülke oluşuna bakıyorum. Bunun arkasında dindar insanların ciddi bir rolü var. Teknoloji dediğimiz zaman, Selçuk (Bayraktar) gibi bir insan bu işin arkasında olabiliyor. Demek ki namazla, niyazla, kültürle, görüntüyle hiçbir alakası yokmuş.

Bu açıklamalar sosyal medyada gündem olurken Bilal Erdoğan'a destek verenler şu paylaşımları yaptı 👇

Bu açıklamalar sosyal medyada gündem olurken Bilal Erdoğan'a destek verenler şu paylaşımları yaptı 👇
İçeriğin Devamı Aşağıda

Karşı çıkanların paylaşımları ise şu şekilde 👇

Karşı çıkanların paylaşımları ise şu şekilde 👇
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1134
496
182
126
57
31
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Muro07

Slaven Bilic: "Türkiye'de temel problem şu; bilgili olanların yetkisi yok, yetkisi olanlarında bilgisi yok." Diye soylemisti yillar once

Nilay Bilgin

Adam Türkiyeye göre çok üst düzey teknik drektördü. Oyununu beğendiğim tek adamdı. Keşke Gs gelse şu terimden kurtulsak

Beyza

Göktürk alfabesine dönelim o zaman. Bizim öz kendi alfabemiz o.

Volkan Gülümser

Bu arkadaşın sıfatı, görevi nedir? Hangi sıfatla bir programa gidip yorum yapabiliyor , bizden başka hangi ülkede sırf cumhurbaşkanının oğlu diye her işe ka... Devamını Gör