Beyrut'taki Patlama Sonrası Hükümetten İlk İstifa Geldi

 > 
40PAYLAŞIM

Lübnan Enformasyon Bakanı Manal Abdussamed Beyrut Limanı'ndaki patlamanın ardından istifa etti. Bakan Abdussamed, "Beklentilerini karşılayamadığımız Lübnanlılardan özür diliyorum" dedi

Beyrut'ta 4 Ağustos'ta meydana gelen 158 kişinin hayatını kaybettiği, ardından hükümeti hedef alan protestoların başladığı patlamayla ilgili hükümetten ilk istifa geldi.

Enformasyon Bakanı Manal Abdussamed, televizyonda yayınlan  konuşmasında, "Beklentilerini karşılayamadığımız Lübnanlılardan özür diliyorum. Kısa vadede değişim olacağı yok. Beyrut Limanı'ndaki felaketten sonra halkın beklentilerini karşılayacak bir durum kalmadığından hükümetteki görevimden istifa ediyorum" ifadelerini kullandı.

İstifa eden milletvekili sayısı 5

Öte yandan ülkenin resmi haber ajansı NNA, milletvekili Nime Efram'ın da Beyrut'u sarsan şiddetli patlamaya tepki olarak istifa ettiğini aktardı.

Böylece Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamanın ardından istifa eden milletvekili sayısı 5'e yükseldi.

Beyrut'ta dün çok şiddetli protesto gösteriler düzenlenmişti 👇

Lübnan'da Protestolar Büyüyor: Göstericiler Çok Sayıda Bakanlık Binasına Girdi - onedio.com
Lübnan'da Protestolar Büyüyor: Göstericiler Çok Sayıda Bakanlık Binasına Girdi - onedio.com

Kentte yaklaşık 300 bin insan evlerinden oldu

BBC'nin aktardığına göre bir dizi ülke çoktan Beyrut'a milyonlarca dolarlık yardım sözü vermiş durumda. Ancak BM ajansları daha fazla yardım yapılması çağrısında bulundu.

Beyrut'taki pek çok eve su ya da elektrik sağlanamıyor ve gıda konusunda sıkıntı yaşanacağı endişeleri hakim. Ülkede Kovid-19 vakalarında da artış yaşanıyor ve patlamadan önce de Kovid-19 vakaları nedeniyle yoğun baskı altında olan hastaneler yaralılara yetişmekte zorlanıyor.

Lübnan halkı, yaşananlarda hükümetin 'ihmali olduğunu' söylüyor ve siyasileri 'yolsuzluk yapmakla' suçluyordu. Patlamadan zarar gören mahalleleri ziyaret etmek isteyen iki Lübnanlı bakan halk tarafından bölgeden kovulmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir