Beyaz Saray Karanlığa Gömüldü

-
Abone ol

Fotoğraf: Twitter / @Gayane_RT

ABD'nin başkenti Washington DC'de yaşanan elektrik kesintisi başta Beyaz Saray olmak üzere, birçok devlet kurumunu etkiledi. Elektrik kesintisi sonucu, Beyaz Saray, ABD Kongresi ve Dışişleri Bakanlığı binaları karanlığa gömüldü.

Washington DC bölgesinde elektrik sağlayıcısı Pepco şirketi, bir santralda meydana gelen patlama sonucu elektrik kesintisi yaşandığını açıkladı.

Elektrik kesintisi nedeniyle, Dışişleri Bakanlığı Binası'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Marie Harf, basın toplantısını cep telefonunun ışığıyla sürdürmek zorunda kaldı.

"Obama da hissetmedi"

ABD'nin başkenti Washington'da meydana gelen elektrik kesintisinin Beyaz Saray'ı da "kısa süreliğine" ve "en düşük düzeyde" etkilediği bildirildi. Başkentteki elektrik kesintisi nedeniyle Beyaz Saray'daki günlük brifing de geç başladı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, kesintilere dair soru üzerine, kesintinin Beyaz Saray'ı kısa süreliğine etkilediğini belirtti. Earnest, "Binanın bazı bölümlerinde yedek enerji devreye girdi ama bazı noktalarda da elektrik normal düzeyde. Beyaz Saray'da düzen yavaş yavaş normale dönüyor" dedi. Bir soru üzerine, elektrik kesintisinden ABD Başkanı Barack Obama'nın etkilendiğini sanmadığını ifade eden Earnest, "Ben de o sırada kendisiyle toplantıdaydım. Odadan çıktığımda bana elektrik kesintisinin olduğu bildirildi. Dolayısıyla tam da kesintinin olduğu anda kendisi de ben de bir şey hissetmedik" diye konuştu.

"En düşük düzeyde etkilendik"

Earnest, "Odanın aydınlatılmasında azalma da mı olmadı?" sorusu üzerine, "Ben öyle bir şey hissetmedim" ifadesini kullandı. İç Güvenlik Bakanlığı'nın elektrik kesintilerinin terörle bağlantılı görünmediğini açıkladığını hatırlatan Earnest, konuyla ilgili herhangi birsoruşturma başlatılıp başlatılmadığını da henüz bilmediğini kaydetti. Earnest, elektrik kesintileri karşısında Beyaz Saray'ın nasıl dizayn edildiğine yönelik soruları yanıtlamadı. Earnest, "Sadece şunu söyleyebilirim, kesinti Beyaz Saray'da çalışanları en düşük düzeyde etkiledi. Hatta bazılarımız bir elektrik kesintisi bile olduğunu anlayamadı. Bina, bu tür olaylardan en az etkilenecek şekilde inşa edildi" dedi.

Başkentte, öğle saatlerinde, ABD Kongresi, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı'nı da kapsayan kentin önemli bölümünde elektrik kesintileri yaşandı. Kesintiye, Washington'a yakın bölgedeki Maryland eyaletinde bir elektrik santralinde meydana gelen patlamanın neden olduğunu bildirildi.

DHA ve CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir